Хочеш у садок – купуй вакцину

Батьки вимушені купувати вакцини для своїх дітей. Мінохорони здоров’я з початку року не може провести тендер на закупівлю вакцини, тому в Кременчук за п’ять із половиною місяців не надійшло жодної дози вакцини для дітей.

Певний відсоток дітей до року (за підрахунками лікарів, близько 20%) живуть без планової вакцинації. Ці діти отримали лише щеплення проти туберкульозу на третій день життя. Згідно ж з календарем щеплень, затвердженим МОЗ, діти до року повинні бути щеплені як мінімум проти шести хвороб. Причому в 3, 4 та 5 місяців роблять ревакцинацію проти таких небезпечних хвороб, як дифтерія, кашлюк, правець та поліомієліт. Таким чином певна кількість дітей, батьки яких не можуть купити вакцину, залишаються зовсім незахищеними.

Батьки вимушені купувати вакцину за власні гроші

– Моєму сину – 3 роки, – розповідає кременчужанка Марина. – Зараз оформлюємо дитину в дитячий садок, а в садочку, подивившись на наш календар щеплень, сказали: взяти вас не можемо, бо не вистачає щеплення проти гепатиту В. Свого часу я відмовилась від цього щеплення. Бо вважаю, що до двох років моїй дитині було не варто його робити. Можливо, я не зовсім мала рацію, але зараз розумію, що це потрібно зробити. Але в поліклініці мені сказали, що вакцин немає і порадили купити її за власні гроші.

Вирішувати, чи брати дитину без щеплення в садок чи школу, буде адміністрація навчального закладу. Валентина Стеценко, завідувачка дитячої поліклініки № 1, говорить, що медичну довідку (форма 26) з випискою про щеплення поліклініка зробить. Однак з ремаркою, що в дитини немає певного щеплення та про причину його відсутності.

– Якщо ж батьки дійсно не мають змоги купити досить дорогі препарати –вакцини, але хочуть зробити, ми стараємось винайти потрібно вакцину, – каже завідуюча. – Щодо щеплення проти гепатиту В, то ця вакцина – не дуже дорога, на відміну від інших, тому батьки можуть самі її купити.
Лікарі обіцяють, що саме щеплення зроблять у поліклініці безкоштовно. А на вакцину випишуть рецепт.

Валентина Стеценко говорить, що 2-3 річних дітей, у яких не вистачає щеплень, небагато. Їм встигли їх зробити. Проте додає, що «хвиля» невакцинованих свого часу дітей «підійде» трохи пізніше. «Діти, батьки яких масово відмовлялись від щеплень, ще не виросли», – говорить лікар.

Скільки коштують вакцини
Пріоріс (вакцина проти кору, краснухи, паротиту) – 129,56 грн.
Інфанрікс ( проти кашлюка, дифтерії, правця) – 201,45 грн.
Інфанрікс-гекса ( проти кашлюка, дифтерії, правця, гепатиту В, поліомієліту) – 355,90 грн.
Гепатит В – 47 грн
Поліомієліт – 220 грн.

Всі вакцини – імпортного виробництва. Вітчизняних та російського виробництва, відповідно, дешевших, в аптеках міста немає. В аптеках кажуть, що купувати вакцини останнім часом стали частіше, але переважно заможні люди.

Чи братимуть без щеплень у садок?

Попри те, що в Україні не виконується державна програма вакцинації, навчальні заклади відмовляються брати дітей без планових щеплень.

В міському управління освіти «ВК» повідомили, що, згідно з законами про санепідемблагополуччя та роз’ясненнями МОН, навчальні заклади зобов’язані не приймати в колективи дітей, які не мають щеплень.

«Батьки мають право або купувати щеплення за власні гроші або чекати, поки вони надійдуть до поліклінік, – каже Тетяна Баранник, головний спеціаліст міськуправління освіти. – Ми не маємо права порушувати закони, а жодних роз’яснень від Міністерства освіти щодо ситуації з відсутністю вакцин до нас не надходило».

Міносвіти дозволило дитячим садкам приймати дітей без щеплень

Коли верстався номер, на офіційному сайті Міносвіти з’явився документ № 1/9-389 “Про дотримання порядку прийому дитини до дошкільного навчального закладу”.

Тепер залишається чекати, доки відповідні роз’яснення дійдуть до міських управлінь освіти.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту роз’яснило порядок прийому дітей, яким не було вчасно зроблено щеплення.

У листі підкреслюється, що, згідно з Конституцією України, нікому не може бути відмовлено у праві на освіту і держава має створити можливості для реалізації цього права.

“Відповідно до пункту 6 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12-го березня 2003-го року №305, прийом дітей в дошкільний учбовий заклад здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної картки про стан здоров’я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освіти», – йдеться у тексті документу.

«Відмова керівника дошкільного навчального закладу у прийнятті дитини до закладу без відповідних профілактичних щеплень суперечить діючому законодавству України”, – зазначають у міністерстві».

У листі міністерства окремо висвітлені питання прийому до ДНЗ дітей, батьки яких не згодні робити їм щеплення.

“Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України № 43429.11.2002 та затвердженого цим наказом примірного “Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу”, – зазначається у документі.

“Враховуючи вищезазначене, відмова керівника дошкільного навчального закладу у прийнятті дитини до закладу без відповідних профілактичних щеплень суперечить діючому законодавству України”, – зазначають у міністерстві.

Зокрема, у Міносвіти пояснюють, що “за наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка із висновком лікаря, у якому зазначено, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, керівник закладу зобов’язаний прийняти дитину до закладу”.

Ольга Минчук
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин