Скільки заробляють лікарі у світі

Про те, що у Кременчуці не вистачає лікарів, йдеться вже давно. Головною причиною цього є недостатнє матеріальне забезпечення фахівців медичної галузі. І проблема ця зовсім не місцевого, а державного рівня.

На останній апаратній нараді головний лікар Кременчука Валерій Литвиненко поділився цифрами щодо нестачі лікарів в Україні. Виявилося: не вистачає щонайменше 50 тисяч медпрацівників, а якщо враховувати й пенсіонерів, які й зараз працюють, то більше 90 тисяч медиків.
Економічна криза стала причиною відтоку кадрів з країни. Так минулого року Україну залишило шість тисяч медиків. Лікарі й медсестри, опинившись на межі виживання, залишили звичні місця роботи й поїхали за кордон на заробітки.

Кадровий голод

Молодь у медицину не поспішає. Набір в медичні інститути знижено. Скажімо, в Інституті педіатрії, акушерства і гінекології АМН України з 500 працюючих лише 45 – молоді люди. Немає стимулу навчатися багато років, а потім отримувати копійки. Популярністю користуються напрямки на кшталт дантистів, а от вузьких фахівців дуже мало.

У Німеччині такого напливу лікарів одного напрямку немає. Наприклад, асоціація дантистів сама вирішує, яка кількість лікарів цього напрямку потрібна у певному містечку. Тож працювати, маючи ліцензію, там може лише та кількість, яку обумовила саме асоціація. Про те, що хтось відкриє власний кабінет без дозволу, не може бути й мови.

Сусідські заробітки

Найчастіше наші лікарі вирушають на роботу до Росії. По-перше, тут у них немає мовного бар’єру, не треба підтверджувати свій диплом лікаря. Наші українські, а тим більше радянські дипломи, влаштовують будь-яку лікарню у країні. До речі, в Росії дільничним лікарям і медсестрам істотно збільшили зарплати, за рахунок виплати субвенції – стимулюючої надбавки, й навіть надають службове житло.

Але й у Росії є своє підводне каміння. Так, фельдшер швидкої допомоги, яка належить до федеральної медицини, отримує 20 тисяч рублів – 5520 гривень, а такий самий фахівець міської швидкої допомоги, заробляє лише 8 тисяч рублів – 2200 гривень.

Також не всі отримують стимулюючу надбавку. Її ввели для лікарів державних поліклінік, лікарень, федеральних швидких. Медичні сестри, маючи ставку 11 тисяч рублів, ще 16 отримують у вигляді надбавки, тобто загалом мають 27 тисяч (7400 гривень), стільки ж отримує фельдшер, працюючи на судні.
Лікарі загальної медицини мають зарплату до 35 тисяч рублів (8800 гривень), а от лікарі вузької кваліфікації мають на 30 відсотків менше.

Африка для українців

Багато наших лікарів знаходять собі місце у слаборозвинених країнах, таких як Лівія, Ірак, Афганістан, Пакистан, Нігерія, Ангола. Існує стереотип, що в Африці – суцільна антисанітарія, бідність. Але парадокс: незважаючи на труднощі африканського життя, в лівійських клініках працювати комфортніше, ніж у безлічі українських медичних установ. Дефіциту ліків і одноразових медичних засобів у Лівії немає, карети «швидкої допомоги» оснащені доволі пристойно. У цій африканській країні – насправді безкоштовна медицина, людина може звернутися до будь-якої клініки – незалежно від того, де вона живе.

Медичні сестри, які в державних установах отримують по 900 -1300 гривень, найчастіше взагалі змінюють професію, і йдуть доглядальницями людей похилого віку або приватними нянями до дітей, і мають за таку роботу зарплату від восьми тисяч гривень і більше.

Однак слід зазначити, що, наприклад, німецькі лікарі, які працюють у тих самих країнах Африки, отримують у 3-4 рази більшу заробітну плату, ніж наші.

Дефіцит лікарів є скрізь

Питання нестачі лікарів є в усьому світі, навіть у високорозвинених країнах. Так, у Великобританії кілька років тому на роботу прийняли 45 тисяч медпрацівників з усіх країн – тих, хто знає мову, хто витримав сертифікацію.

У США бракує 120 тисяч медиків, у Канаді – 100 тисяч. Загалом, у світі не вистачає чотири мільйони медпрацівників. Це пов’язано із необхідністю постійно навчатися, підвищувати власний рівень. Не слід забувати про дуже високий рівень ризику, можна заразитися від хворих.

Медичні сестри, які в державних установах отримують по 900 -1300 гривень, найчастіше взагалі змінюють професію, і йдуть доглядальницями людей похилого віку або приватними нянями до дітей, і мають за таку роботу зарплату від восьми тисяч гривень і більше.

За кордон – за грошима

Середні зарплата лікарів у світі, згідно з розрахунками Бюро Статистики Праці, складає 83 тисячі доларів на рік для лікарів вузької спеціалізації, 80 тисяч доларів для лікарів загальної практики та 34 тисячі доларів для молодшого медичного персоналу.

vestnik.1161011-33181-txdmad.jpeg

На першому місці по кількості зароблених грошей є американські лікарі вузької спеціалізації. Вони отримують приблизно на 50,000 доларів більше, лікарі загальної практики – приблизно на 30,000 доларів, а медичні сестри – на 8,000 доларів більше, ніж в інших країнах. Посперечатися з ними можуть лише фахівці з Голландії, вони заробляють у середньому 253 тисячі доларів на рік, у тій самій Голландії лікарі загальної практики мають лише 117 тисяч доларів на рік, на відміну від 161 тисячі у США. У Чехії (зарплата перших складає 29,484 долара, а других – 34,852 долара), Греції (67,119 і 64,782 долара). Приблизно однакові зарплати у лікарів Німеччини, Норвегії та Швеції – 77 тисяч доларів на рік у перших, 66 – у других, та 34 тисячі доларів на рік у медичних сестер.

Завжди говорять: добре там, де нас немає. А от приїхати нашим лікарям до США і розпочати одразу працювати неможливо. Вони мають пройти не лише іспити з мови, а й сертифікацію своїх знань. Тих, хто не зміг цього зробити, одразу пропонують пройти дворічний курс навчання у медичному університеті, і, звісно, не безкоштовно. Однак можна піти працювати молодшим медичним персоналом. Часто наші емігранти так і роблять.

А дуже хотілось би, аби наші лікарі працювали вдома, й отримували за це добрі гроші, а наші діти, обираючи професію, писали б в анкетах не олігарх, а лікар.

Євгенія Гамза
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин