Масовий психоз через кінець світу: навіщо?

«На Раківці ніде не знайти свічок! В «АТБ» так гребуть, що їх не встигають викладати на полиці», – говорить кременчужанка Юлія. «Треба робити запаси та шукати укриття!» – з неприхованою істерією розповідають мешканці міста. Параноя та страх перед черговим кінцем світу – результат тиску на нестійку людську психіку через інтернет та екрани телевізорів, за допомогою яких на цьому заробляють мільйони. Цього тижня «Вісник» шукав відповіді на питання: навіщо кременчужани масово скуповують продукти та речі першої необхідності у магазинах, та чи є для цього вагомі причини?

Паніка: хочу зустріти кінець світу вдома

У Кременчуці 21 грудня найбільше бояться діти. Такого ажіотажу у дитячих розмовах ще не було. За словами батьків, тема кінця світу найпопулярніша серед їхніх доньок та синів. 21 грудня вони бояться йти до школи, а батьки – обмірковують варіанти, у який погріб залізти, аби вберегтися від апокаліпсиса. Проте його ймовірність уже неодноразово спростовували відомі вчені. Більшість вважає проблемою те, що саме на цій даті закінчується календар майя. Однак учені вже довели, що це не так. 21 грудня 2012 року – всього лише закінчення одного циклу і початок іншого.

Хоча, як-то кажуть, у страху очі великі. Чого варта розмова кременчуцьких школярів у маршрутці: «Три дні буде темно!» – «Хто таке сказав?» – «Усі кажуть». – «Ти впевнений?» – «Ні». – «А чому про це говориш?» – «Не знаю».

У школах зазначають: саме 21 грудня у них традиційно проводять відкриття новорічних ялинок. Щоправда, цього тижня учениця однієї кременчуцької школи сказала директорці, що не прийде цього дня до закладу. «Я хочу зустріти кінець світу з мамою вдома», – пояснила дівчинка.

Кременчужани: людям хочеться адреналіну

У кременчуцьких крамницях найбільше розкуповують свічки, сірники, запальнички та ліхтарики.
«На Раківці ніде не знайти свічок! В «АТБ» так гребуть, що їх не встигають викладати на полиці», – говорить кременчужанка Юлія. На відсутність свічок скаржаться і у центрі міста.

Кременчужани також запасаються продуктами харчування: консервами, сухарями, водою та крупами. Дехто навіть дофантазувався до спальних мішків, уже зібрав сумки і шукає місце у колишніх бомбосховищах.

Однак у більшості магазинів продавці констатують: покупці спокійні, беруть щодня одні й ті ж продукти, без фанатизму. За принципом «вірю – не вірю» одні кременчужани істерично запасаються продуктами та шукають укриття, інші ж – спокійно готуються до святкування Нового року та планують 2013-й.

Чи не здається мешканцям міста дивним, що нічого, окрім страшних пліток, навколо не змінюється. Наприклад, у місті на 26 грудня планують проведення гарячої лінії мера міста Олега Бабаєва з кременчужанами. З 20-го грудня у Кременчуці відкриватимуть новорічні ялинки. Після 21 грудня почнуться масові корпоративи. За словами кременчужанина, його родичі у Львові прочитали у розкладі тренувань секції зі східної боротьби таке: «21-23 грудня – кінець світу, 30 грудня-11 січня – методичний семінар тренерів у Карпатах».

Прогнози: жоден «кінець» ще не справдився

За статистикою, це вже далеко не перший і, ймовірно, не останній кінець світу. З кінця 1999 року теж прогнозували кінець світу з настанням 2000-го. Однією з версій був Судний день. Та цього не сталося.
Сьогодні ж любителі адреналіну вже склали розклад кінців світу на 20 років наперед. Серед них: ядерна війна, відкриття четвертого вимірювання, атака інопланетян, падіння астероїда, смертоносний парад планет, зміна магнітних полюсів Землі та зрушення земної осі.

Це нагадує знайоме прислів’я: «Чим би дитя не бавилось, аби не плакало». Складається враження, що у людей немає проблем, і їм нічим себе зайняти. За словами Катерини, директора косметичної фірми у Кременчуці, у людей вистачає часу і сил лише обговорювати і готуватися до поганого. «Якби їм запропонували замість цього встати з дивана, щоб заробити більше грошей, пішов би лише дехто, бо стогнати легше», – впевнена жінка.

Держава: вказівок та аномалій не передбачається

«Кінець світу – 2012» став одним із найпопулярніших у щомісячному рейтингу запитів українцями у пошуковій системі «Яндекс». А за словосполученням «кінець світу» «Гугл» запрошує на 10 мільйонів сторінок!
Проте з приводу кінця світу в Міністерстві надзвичайних ситуацій України не переймаються: знову помилкова тривога, – повідомляють «Українські новини». Як заявив заступник начальника відділу організації пожежогасіння й координації аварійно-рятувальних формувань МНС Юрій Адамов, у них паніки немає, адже жодних вказівок щодо якихось заходів не давали.
Разом із тим, український гідрометеорологічний центр констатує відсутність аномальних погодних умов напередодні кінця світу, 21 грудня.

Церква: після кінця світу ми будемо жити

Священики з церкви Усіх святих, що на Молодіжному, запевняють: кінець світу – це вигадка. «Після очікуваного кінця світу ми будемо жити і ще не раз зустрінемося з вами», – сказав священик мирянам після однієї з ранкових служб цього тижня. Він зазначив, що ніхто не знає, коли буде кінець світу, однак, його точно не рекламують на кожному кроці.

Навіть у Біблії немає дати кінця світу. У Священному Писанні описується розмова апостолів із Христом, коли ті запитали у нього, коли ж настане кінець світу. На що Христос відповів, що це знає один тільки Бог, а людям про це знати не дано. Й інформація про апокаліпсис або день Страшного суду – це Божа таємниця. Тому психоз стосовно кінця світу – не більше, ніж маніпуляції масовою свідомістю.

КОМЕНТАР

Сергій Еніколопов, завідувач кафедрою кримінальної психології Московського психолого-педагогічного університету:

– Апокаліптичні настрої періодично опановують деяких громадян. Причому щоразу дивуєшся настільки неадекватним діям начебто дорослих людей. Ну скажіть, який сенс запасатися продуктами до кінця світу? Якщо це – кінець світу, то ні вони, ні бомбосховище не знадобляться. Але логічні аргументи і вмовляння, як правило, марні. Особливо у наш інформаційний вік, коли найбезглуздіші домисли відразу обростають ще безглуздішими чутками і тиражуються через пресу та інтернет.
Які люди вірять у кінець світу? Як правило, з нестійкою психікою, підвладні впливу. Вони вірять у всілякі прикмети. І таким досить іскри, щоб спалахнуло полум’я.

P.S. Безперервно теревенити про кінець світу – справа марна і безглузда. Проте наш народ так влаштований. Ніхто не знає, що і коли трапиться, тому найкраще – залишатися собою. Адже ми переживемо 21 грудня і спокійно зустрінемо 22-ге, а згодом – Новий рік.

Проблема лише в одному: на що у цей період здатні люди з нестійкою психікою, під впливом своїх страхів та фантазій?

Ірина Бут
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин