Як приготувати різдвяну кутю

Святкування Різдва Христового в українській родині не мислиме без приготування куті. Адже це перша, поміж 12-ти обов’язкових, страва, з якої родина починає трапезу на Святий вечір.

Кутя – це данина давній традиції. Адже перші згадки про цю страву сягають ще XII століття.

Перед вечерею, кутю ставлять на покуті, під образами, тобто на найпочеснішому в хаті місці. Звідси, очевидно, й назва «кутя». Горщик зі стравою, мав залишатися там Різдва до старого Нового року.

Перед вечерею господарі дотримувалися багатьох ритуалів, які мали б забезпечити достаток та лад у родині. Скажімо, кутю кидали на стелю, «щоб бджоли роїлись», бо скільки прилипне зерен, стільки наступного року розплодиться роїв, народиться ягняток або вродить лантухів збіжжя. Святу вечерю починали і закінчували кутею

Вважалося, що чим багатша (тобто смачніша і ситніша) кутя, тим кращий буде врожай і вищий достаток у сім’ї. Тому на Святий вечір кутю називали багатою й робили її дуже смачною.

Знаменитий український кулінар Дарія Цвек каже: «Щоб зварити кутю знадобляться півлітрова банка пшениці, по склянці маку, цукру, подрібнених горіхів, родзинок, 2—3 столові ложки меду.

Очищене від висівок зерно пшениці після кількаразового промивання, заливають окропом і варять на малому вогні 2—3 години, щоб зерно «розклеїлося». Воду, якщо википіла, слід доливати.

Попередньо запарений в окропі мак розтерти в макітрі до однорідної маси. До звареної пшениці додати мак, за смаком цукор, мед і все перемішати. Густота регулюється доливанням вистиглої кип’яченої води або узвару.

Можна також додати подрібнені горіхи, родзинки і кілька ложок вишневого варення[

Смачної Вам куті та веселих Різдвяних свят!

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин