Магія Online

«Видалю зуби за фотографією», «Позбавлю зайвої ваги на відстані», – багато хто і досі вірить подекуди абсурдним обіцянкам ворожок та віщунів, які зі шпальт газет та інтернет-сайтів проникливо вдивляються у наші очі, нібито закликаючи поглядом: спробуй і переконайся сам! Цього тижня «Вісник» цікавився юридично-фінансовими аспектами професії «ворожка», дивувався незбагненному дару і був шокований нардепівськими заробітками представників магічного клану…

Дізнатися майбутнє, зняти причину, відкрити третє око і приворожити милого сьогодні можна, не виходячи з дому. Досить мати під рукою комп’ютер із веб-камерою і доступом в Інтернет. Сучасні технології допоможуть будь-кому налагодити зв’язок із потомственою відьмою або екстрасенсом і отримати від них онлайн-консультацію.

Чаклун = психотерапевт?

За 21 рік незалежності спецліцензії на лікування нетрадиційною медициною отримали менше 300 осіб. Це – дуже малий відсоток від загальної кількості надавачів окультних послуг.

Маги нового тисячоліття все рідше проводять свої прийоми у брезентових наметах і все менше вдаються до свічок та кришталевої кулі. І недарма: навіщо витрачатися на антураж та зайву бутафорію, якщо можна проводити аналогічні сеанси через Skype або ж просто спілкуватися з клієнтом за допомогою електронної пошти. За ті ж гроші! Тим паче, що для освоєння всесвітньої павутини у вітчизняних ворожок і шаманів є кілька причин.
Головна – суто юридична. 4 лютого минулого року набули чинності зміни до законів «Про рекламу», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про телебачення і радіомовлення», відповідно до яких забороняється рекламувати та поширювати інформацію про окультно-містичні послуги знахарів, чаклунів, шаманів, магів, екстрасенсів, ворожок, спіритів, астрологів, віщунів та інших осіб, що оголошують себе, або що вважаються здатними передбачати долю, впливати на людей, духовний світ, майно, довкілля шляхом використання надприродних здібностей або сил». Тоді деякі українські чаклунки навіть пообіцяли проклясти Верховну Раду. Втім, парламентарі минулого скликання були непохитні і закон не скасували.

Реклама окультистів з екранів телебачення дійсно зникла, так само як і магічні сеанси, на яких хіроманти та ворожки передбачали долі людей, що телефонували під час прямих ефірів. Щоправда, тепер ясновидці і маги все частіше представляються психотерапевтами або майстрами давніх духовних практик і наук (даоських, ведичних), чим формально захищають себе від нарікань із боку правоохоронних органів.

Веб-відьми атакують?

Натомість, в Інтернеті для екзорцистів – повне роздолля. Вони безперешкодно створюють власні сайти, розміщують свою рекламу на форумах, у чатах і соціальних мережах. Ворожки і шамани діють подібно інтернет-магазинам, «просуваючи» свої послуги за помірну винагороду.

Зміна формату надання послуг не тільки не позначилася на заробітках провидців, а навпаки, розширила їхню цільову аудиторію. Якщо раніше на них «велися» телеглядачі та читачі друкованих ЗМІ, то сьогодні все частіше «клюють» молоді люди, які не читають газет і не дивляться телевізор.

Магам і відьмам необов’язково витрачатися на розробку та оптимізацію власних сайтів – достатньо створити групу «ВКонтакте» чи «Одноклассниках», розмістити невеличкий рекламний банер, який ненароком з’являтиметься під час перегляду профайлів і 25-им кадром «мусолитиме» свідомість юзера.
Відьма Валерія (яку ми знайшли в одній із соцмереж) почала користуватися благами цивілізації ще до прийняття скандальних змін до законів. За словами молодої жінки, відбою від споживачів «чаклунських» послуг із роками менше не стає. Жінка не встигає робити домашні справи, вдень вдається заробляти по 500-700 грн (якщо працювати по 7-8 годин). А у святкові дні (коли ворожіння сягають піка популярності) ці прибутки збільшуються у 3-4 рази.

За приблизними підрахунками, в Україні працюють близько 60 тисяч екзорцистів. Із них більше 10 тисяч – столичні ворожки і ясновидиці. У такій ситуації інтернет-аудиторія виглядає як неоране поле, адже в Україні доступ до мережі має 22,3 мільйона українців – близько половини населення (за даними Ліга.Бізнес).

vestnik.1161011-33181-15zgxui.jpeg

Законодавчі «нестыковки»

Незважаючи на прийнятий у лютому антиокультний закон, у Державному класифікаторі професій 2012 року досі зазначені «Астрологи» (5151) і «Ворожки та хіроманти» (5152). Тим не менше, їхня діяльність жодним чином не регламентується законодавством. Ліцензію хіроманта або ворожки не видає жодна державна установа України.

Тож вітчизняні чародійники мають три варіанти роботи: зареєструватися як приватні підприємці-єдиноподатники, отримати у Міністерстві охорони здоров’я спеціальний дозвіл на заняття народною і нетрадиційною медициною або ж ворожити без будь-якої дозвільної документації, простіше кажучи, у підпіллі.
Оформлюючи приватне підприємство, маги та віщуни можуть послатися на те, що торгують, наприклад, амулетами чи іншою біжутерією. Щоправда, надавати медичні послуги або проводити сеанси гіпнозу ці люди не мають права: Кримінальний кодекс забороняє лікарську діяльність без медичної освіти та дозволів.
Щоб офіційно і легально займатися нетрадиційною медициною і, власне, отримати «візу» Мінздоров’я, знахар повинен скласти теоретичний і практичний іспит. У разі успіху він отримає Спеціальний дозвіл, але лікувати, згідно із законодавством, він зможе тільки у присутності «традиційного» медика. За 21 рік незалежності України такі ліцензії отримали менше 300 осіб. Разом із ворожками-підприємцями – це дуже малий відсоток від загальної кількості працівників окультних послуг. Годі й казати про інтернет-простір: шанс знайти там легального знахаря взагалі наближається до нуля.

Дикий Захід

У США онлайн-ворожки беруть за свої послуги приблизно стільки ж, скільки й українські. Американці, наприклад, можуть зазирнути в майбутнє, зателефонувавши за номером, який широко розрекламований в Інтернеті. Одна хвилина розмови з ясновидцем обійдеться у 99 центів. Якщо діалог триватиме близько півгодини, американський маг заробить майже 30 «баксів», або 240 грн. Крім того, в США популярні віщування долі, які екзорцист надсилає поштою. Наприклад, якась Мадам Зора пропонує таку послугу всього за 3 долари. На власному сайті Мадам переконує: вона дотримується конфіденційності і не «спамить». Втім, є ясновидці, які вимагають за свої передвіщення більш солідні суми. Наприклад, медіум Сафіна, яка живе десь на Західному узбережжі США, за лист із пророкуваннями вимагає не менше 150 доларів. На її інтернет-сторінці попередження: вона не несе відповідальності за прийняті клієнтом рішення, не ставить діагнози і, взагалі, її пророцтва мають розважальний характер.

Наталя Істоміна
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин