Ice age: випробування холодом

Мороз, який сковує життя навколо, насправді, здатен продовжувати його. Холод розкриває можливості людського організму, сигналізує про хвороби, лікує. Головне – правильно підготувати себе до зустрічі з Ice age – льодовиковим періодом.

Захищатися від холоду нас вчать змалечку, закутуючи в одяг і залишаючи лише ніс, який має жадібно вдихати повітря у прорізь між насунутою на лоба шапкою та задертим шарфом. Після такого «терапевтичного закутування» діти чомусь хворіють… А нічого дивного немає. Якби батьки знали про можливості холоду і повірили у них, застуди відійшли б на другий план. Перше і головне – розумний холод підвищує імунітет.

Запитайте у щура

Звісно, виходити на 20-градусний мороз, як мати народила, для непідготовленої людини – смерть. А де ж шукати користь?
Новосибірським ученим із НДІ фізіології СО РАН вдалося дещо прояснити. Проводячи експерименти на лабораторних щурах, дослідники перевірили, як впливають низькі температури на імунітет. Спочатку щурам ввели в кров чужорідні тіла (еритроцити барана). Потім охолоджували за допомогою термостатів і стежили за імунною реакцією, аналізуючи кров.

Виявилося, що за швидкого охолодження поверхні шкіри (зі швидкістю приблизно 0,2 градуса Цельсія за секунду) імунітет підвищувався. Про це свідчили клітини, що утворюють антитіла, кількість яких збільшувалася у два рази. Коли щурів охолоджували повільно, імунна відповідь спостерігалася, але мала дещо інший характер – відмінності стосувалися змін у гормональному фоні. А ось коли тварини сильно переохолоджувалися, картина була зворотна – імунітет пригнічувався.
Також при охолодженні, відразу після імунізації, збільшувалася кількість клітин, відповідальних за утворення антитіл. А при охолодженні до імунізації число цих клітин не змінювалося, але зростав вміст інших імунних клітин, відповідальних за зв’язування антигенів. Отже, імунна і терморегуляторна системи, очевидно, знаходяться в тісному і складному взаємозв’язку.

Перші докази

Яким же чином невелика зміна температури шкіри впливає на імунну реакцію? Вплив незначного холоду на терморецептори запускає сигнал, який змінює активність специфічних ділянок мозку. Далі сигнали самого мозку змінюють роботу ендокринних систем, що відповідають за імунну відповідь. Розвиток імунної реакції – складний, динамічний процес, який потрібно досконально досліджувати. Перші практичні висновки – оптимально швидке охолодження дійсно підстьобує імунітет. Тож обливайтеся вранці, тільки швиденько. А ось переохолодження для імунітету шкідливе.
vestnik.1161011-33181-1pn2zl1.jpeg
Досягнути «прохолодного» щастя

Красномовніше за всіх про холод розповідають дослідження та власні приклади. Розпочнемо з перших. Так, в університеті Торонто встановили, що дозована дія низьких температур підвищує вироблення «гормону щастя» – серотоніну. Доведено, що помірний холод підвищує психічну стійкість і розумову активність. Також кріокамери використовують в антиейджінговій терапії (омолодженні організму). Короткий вплив холоду стимулює наповнення капілярів кров’ю. За рахунок цього посилюється кровонаповнення внутрішніх органів, що покращує їхнє живлення киснем і глюкозою. Рекомендовано особам від 28 і +.

Не слід відкидати знеболювальний ефект холоду, що ґрунтується на звуженні судин і на зниженні чутливості нервових закінчень. Доведено, що за температури тканини тіла нижче +5 блокується подача в мозок больових сигналів. А крижаний компрес допомагає при забоях, загостренні артриту і артрозу. На хворий суглоб покладіть махровий рушник, а поверх – пакет із льодом. Посидьте так хвилин 10-15. Це приємно, зменшує набряклість, знімає біль, покращує кровообіг.
На цьому магічна дія холоду на організм не закінчується. Чого лише варта кріотерапія. Загальна кріотерапія розвивалася як метод лікування ревматоїдного поліартриту і є найефективнішим методом відновного лікування захворювання. Сьогодні ОКТ – це могутній засіб лікування ендокринних, обмінних, аутоімунних, нервових та інших захворювань.

Мороз і діти

Школу «Здоров’я» вчителька звичайної загальноосвітньої школи з Черкас Валентина Безкоровайна веде 6 років поспіль. І це – вже другий її клас дітей-моржів. Загартовуватися починають із вересня. Свої вправи не припиняють ні на день, який мороз на вулиці не лютував би. Батьки задоволені. А от педіатри не дуже…

Ніна Марченко, педіатр: «Дитяче моржування не дуже сприятливо впливає на ще несформований організм. Багато батьків намагаються з ранніх років привчити дитину до регулярного «загартовування». Це призводить до величезного стресу, який у підсумку негативно позначається на дитячій гормональній системі».

Обережно до холоду радить ставитися і дорослим невролог Ганна Слинько. Різке занурення в холодну воду є сильним стресом. Відбувається потужний викид гормонів надниркових залоз. «Наркотик» змушує моржів знову і знову стрибати в ополонку. Гормональна терапія є потужним засобом у лікуванні багатьох захворювань. Саме завдяки гормонам моржі позбавляються багатьох захворювань і їхніх проявів. Однак мало хто пам’ятає про той факт, що систематичний стрес однозначно не йде на користь ендокринній системі людини. Якщо переборщити, то можна за рік «посадити» наднирники зі всіма витікаючими звідси наслідками.

Психолог
Крижані страхи і Вім Хоф

Щоб не замерзнути, смійся. Так радить у одному зі своїх інтерв’ю сімейний психотерапевт Анатолій Герман. У психіатрії є навіть термін – кріофобія, тобто боязнь холоду. Вона – до речі, частий прояв зимової депресії.

«Доведено, якщо у людини поганий настрій, то мерзне вона швидше. Зігрівайтеся позитивними емоціями, любов’ю і частіше смійтеся. Коли ми від душі регочемо, поліпшується терморегуляція організму і працюють дрібні м’язи, через що кров приливає до шкіри. А якщо ви дуже мерзнете, навіть тепло вдягнені, є сенс перевірити щитівку. Неправильне вироблення її гормонів – одна з найпоширеніших причин підвищеної мерзлякуватості».

Немає страху перед морозом у голландця Віма Хофа, якого називають «Крижаною людиною». Сам Хоф не записує себе у «дива» і говорить, що його здібності – результат тривалої праці. Він пробув 72 хв у прозорій трубі з льодом, плавав під кригою у замерзлому озері. У 2007 році Хоф зумів пробігти 21 кілометр босоніж, вдягнений лише в шорти, і де – за полярним колом, на території Фінляндії. Ще босоніж піднявся на Монблан і спробував підкорити Еверест. Перед зйомками у ролику Columbia, де Хоф рекламує одяг із технологією Omni-Heat, голландець заявив, що йому цей одяг не потрібен, адже «лід – це стан матерії, а холод – стан душі».

Ольга Дерев’янко
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин