Травма на льоду: чи реально отримати відшкодування?

Лише у відомому радянському фільмі «Діамантова рука» крилата фраза «Подскользнулся – упал – потерял сознание – очнулся – гипс» звучить комічно. У реальному житті такі випадки часто шкодять здоров’ю, призводять до тимчасової непрацездатності та вимагають колосальних витрат грошей на лікування. Цього тижня «Вісник» з’ясовував, який шлях задля матеріального та морального відшкодування проходять постраждалі від падіння на слизькому.

Слизька тема: фактичні докази – головне

Якщо на неякісно прибраних вулицях рідного міста у зимову холодну пору на вас раптом впала «погано закріплена на даху» бурулька або у вас перелом через те, що підсковзнулись на обледенілих сходах магазину чи іншої організації, – сміливо відстоюйте своє право на відшкодування шкоди.

Хоча на практиці людей, які, отримавши травму на льоду, почали збирати докази для визнання своєї правоти, – одиниці. Проблема у тому, що мешканці міста через недбалість комунальних служб та приватних структур мають падати на непосипаних піском доріжках, нерозчищених тротуарах та сходах.

Однак запорукою відшкодування завданої шкоди є доведення вини особи. Наприклад, комунальні служби за певних погодних умов повинні обробляти тротуар хімічними реагентами, збивати бурульки з будинків, а вони цього не зробили. Або господар якогось закладу занедбав прилеглу територію, благоустроєм якої він повинен опікуватися.

Сильна доказова база – це виграш справи в суді. Адже особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Серед фактичних доказів, насамперед, має бути зафіксований факт травмпункту чи виклик «швидкої допомоги» з констатацією травми, фотозйомка, 2-3 свідки, які проходили поруч і зможуть розповісти про це у суді, довідка з метеослужби про відповідні погодні умови, чеки та квитанції оплати лікування і медикаментів та особиста заява з детальним описом подій.

Судова практика: апеляцію подавати варто

Судова практика свідчить, що боротися за свої права не тільки можна, а й варто. Представники Феміди розповідають, що подібні справи успішно проходять першу та апеляційну інстанції – рішення суду не лише залишається на боці потерпілої особи, а й розмір моральної шкоди, яка підлягає відшкодуванню, може бути змінений судом у разі апеляційної скарги. Щоправда, у Кременчуці схожих випадків не траплялося. Як розповіли у Крюківському районному суді, ні цієї, ні минулої зими випадків судових справ унаслідок травмування на льоду і відшкодування шкоди не зафіксовано.

А от у реєстрі судових засідань ми знайшли, що таку справу розглядав Придніпровський районний суд у Черкасах у 2012 році. Згідно з нею, позивач звернувся до суду з позовом на одну з міських організацій. Справа у тому, що чоловік, проходячи повз установу, підсковзнувся і впав на тротуарі. Пройшовши ще кілька кроків, знову впав. Тротуар був дуже слизький і нічим не посипаний. До цього постраждалий платив у сусідньому магазині за послуги Інтернету. В результаті травми чоловікові довелося робити операцію – шийку лівого стегна замінили на протез. У ході судового засідання позивач пред’явив суду витяг із лікарні, квитанцію про витрати на лікування та викликав понад 3 свідків, які допомагали йому викликати таксі та їхати до лікарні. Під час судового засідання чоловік просив зобов’язати Черкаську міську раду та організацію-винуватця виплатити йому за матеріальну шкоду у розмірі понад 10 тисяч гривень (за лікування) та моральну – 100 тисяч гривень.

На це суд постановив відшкодувати матеріальну шкоду у повному розмірі, а морального відшкодування, з понять розумності та справедливості – тисячу гривень.

Після такого вердикту позивач не розгубився і протягом 10 днів після рішення суду подав апеляцію щодо рішення про відшкодування шкоди. У результаті цього суд збільшив позивачу суму морального відшкодування до 10 тисяч гривень.

Що каже Закон?

Кодекс України Про адміністративні правопорушення
Стаття 152. Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Цивільний кодекс України
Стаття 22. Відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
П.1.Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Стаття 23. Відшкодування моральної шкоди.
П.1. Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
П.3. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
П.4. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування.
Стаття 1202. Порядок відшкодування шкоди.
1. Відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю потерпілого, здійснюється щомісячними платежами.
За наявності обставин, які мають істотне значення, та з урахуванням матеріального становища фізичної особи, яка завдала шкоди, сума відшкодування може бути виплачена одноразово, але не більш як за три роки наперед.

Мовою цифр

169 осіб у Кременчуці через ожеледицю травмувалися на вулицях міста протягом 2 тижнів святкових та вихідних днів.
Із 1 по 14 січня травмувалися 37 дорослих осіб, розповіли у Третій міській лікарні. Один із постраждалих був направлений на стаціонарне лікування, інші – на амбулаторне. Лікарі говорять, що найчастіше кременчужани падали на зупинках та біля власних будинків, рідше – біля крамниць.

Щодо дітей, то, за інформацією дитячої міської лікарні, за аналогічний період у місті травмувалися 113 дітей. Із них 13 пацієнтів направили на стаціонарне лікування. Лікарі стверджують, що, порівнюючи з минулим роком, цьогоріч дитячих травм на льоду менше на 13 випадків. Минулої зими травмованих дітей було 126.

А от до Кременчуцької центральної районної лікарні звернулися 19 травмованих пацієнтів. Серед них з обмороженнями – двоє. Загалом найпоширеніші травми – забиття, розтягнення, рідше – переломи пальців, ключиць та передпліччя.

До теми

За словами кременчуцьких медиків, найчастіше люди отримують травми у приватному секторі, на зупинках та біля крамниць поруч із власними будинками.

Вікторія Швець, юрист:
– Сміливо відстоюйте своє право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров’я з вини інших. Найголовніше у цій справі – довести вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких ви отримали травму. Для цього необхідно зафіксувати за допомогою засобів фото- чи відеозйомки місце пригоди. Бажано, щоб отримані картинки чітко відображали стан тротуару, де ви впали, щоб було видно й ожеледицю, й те, що тротуар не оброблений необхідними хімічними реагентами. Заручіться й підтримкою свідків – ваших супутників або випадкових перехожих, які охоче назвуть вам свої імена, дадуть контактні телефони та за необхідності зможуть підтвердити фактичні обставини вашого падіння в суді.

Звичайно, краще викликати «швидку» на місце пригоди, а не намагатися самотужки дістатися до травмпункту. Вимагайте від лікарів – працівників «швидкої» – видати вам довідку, в якій буде вказано і де ви впали, і яких травм зазнали. Зберігайте усі чеки та квитанції, що будуть підтвердженням ваших фактичних витрат у суді. Також може знадобитися довідка з гідрометеослужби, де будуть зафіксовані погодні умови того дня, коли ви впали.

Ірина Бут

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин