Ігри часу

60 суперечливих хвилин знову не дають спокою українським можновладцям. Відповідний проект закону про скасування переходу на літній час можна почитати на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. «Встановлення такого порядку обчислення часу спрямоване на забезпечення поліпшення стану здоров’я громадян, підвищення працездатності населення, зменшення кількості аварій», – йдеться у пояснювальній записці до документа. Та чи не буде все навпаки, «Вісник» дізнавався цього тижня.

Мінекономрозвитку нагадує, що Кабмін схвалив даний законопроект ще торік і вніс його в парламент. Однак після парламентських виборів, відставки і призначення нового складу уряду виникла необхідність додаткового узгодження цього проекту закону.

It’s a final countdown…

Деякі дослідники переконують: перехід на сезонний час негативно позначається на здоров’ї людей. Проте вчені ще не довели остаточно, що біоритми людини при переході на інший час серйозно порушуються. В той же час британські дослідники встановили, що близько 15% населення країн, де переводять час, сприймають це досить важко. Вчені пояснюють усе тим, що біологічний годинник людини не в змозі швидко синхронізуватися з переведенням годинника звичайного. У деяких людей можуть виникнути не тільки проблеми зі здоров’ям, але і серйозні психічні розлади. Безумовно, все це негативно позначається на працездатності.

Примітно, що цього разу нам пропонують лишитися із зимовим часом, який вважається астрономічним. Щоправда, в такому випадку сонце у східних областях України сходитиме влітку о третій ночі, що також не назвеш позитивом із точки зору фізіологічних процесів, які відбуваються в людському організмі.
Літній час, як відомо, запроваджений у багатьох країнах, передусім, для заощадження електроенергії на освітленні. Строки дії літнього часу вводять згідно з рекомендацією Європейської економічної комісії ООН для гармонізації міжнародних інформаційних систем. Перехід на сезонний час здійснюється нині в 110 країнах. Літній час використовують 78 країн світу.

Уперше годинникову стрілку перевели у 1908 році у Великобританії. У той же час багато держав Азії живуть за єдиним часом. Так, наприклад, не переводять стрілки Росія, Японія, Китай, а також Казахстан і Киргизія. У США рекомендовано переводити час, проте в деяких штатах цього не роблять.

Тим часом у Росії…

Як повідомляє російський портал «Известия», Міненерго Росії підрахувало, що в середньому в країні економія річного електроспоживання від скасування переведення стрілок оцінюється усього в 0,45%. Мінекономрозвитку відзначило зниження темпів зростання промислового виробництва з 5,2 до 2,9% (показники за перші дев’ять місяців 2011 і 2012 років). Більш ніж на 10% скоротилося промислове виробництво в Дагестані, Інгушетії, Чеченській Республіці та Ненецькому автономному окрузі.

Інша безумовна незручність – неможливість швидкого діалогу між підприємствами-партнерами. Так, у однієї з найбільших металургійних компаній Росії виникли незручності в оперативній взаємодії з бізнес-партнерами у Латвії, Польщі, Білорусі та Україні – різниця в часі стала складати 2-3 години. Як наслідок – недоотримані заплановані прибутки та погіршення репутації.

Інший зафіксований факт – зростання злочинності, що спостерігається в Самарській області. За 10 місяців 2012 року кількість злочинів, скоєних на вулицях, зросла на 47,3%, кількість ДТП у сутінках – на 16,1%, а в темний час доби – на 17,1%, кількість постраждалих збільшилася на 18%.
Тож, озброївшись фактами, наприкінці минулого року Держдума Росії заявила про намір звернутися до федерального уряду з пропозицією повернутися до колишньої моделі літочислення в країні, зі зміною зимового і літнього часу. Вчені і правозахисники також вимагають повернення до переведення стрілок годинника. Очевидно, що пересічні росіяни невдоволені існуючим часово-просторовим континуумом.

Робимо висновки?

Від постійного зимового часу страждатимуть, передусім, східні українці. У них сонце влітку сходитиме серед ночі і досягатиме зеніту значно раніше 12-ої години дня. Якщо ж лишитися на постійному літньому часі, у західних регіонах України ранок починатиметься не раніше 9-ої, а південь наставатиме фактично о 15-ій годині. Очевидно, що територія України – завелика для того, аби експериментувати із часом і використовувати один із варіантів його обчислення без відчутних змін для здоров’я і працездатності населення.

Довідка

Нагадаємо, перехід на зимовий та літній час відбуваються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року №509 «Про порядок обчислення часу на території України».

20 вересня 2011 року Верховна Рада ухвалила рішення про скасування переходу на зимовий час. Однак таке рішення було скасоване.
Як повідомлялося, Кабінет Міністрів запропонував Верховній Раді скасувати перехід на літній час із 2013 року. Про це сказано в законопроекті №10125, зареєстрованому в парламенті 27 лютого 2012 року. Однак через Євро-2012 українців знову «перевели» на літній час, аби не виникало плутатини з іншими країнами.

Нагадаємо, ще у вересні 2011 року Верховна Рада, слідом за Росією та Білоруссю, скасувала переведення годинників на зимовий час, що викликало масові невдоволення, особливо в Західній Україні, де сонце вставало б значно пізніше. Тому 18 жовтня Рада повернула Україні зимовий час. Стрілки годинника було переведено 30 жовтня.

vestnik.1161011-33181-1erxran.jpeg

Поки що

На сьогодні введено такий порядок обчислення часу на території України: час другого часового поясу (київський час) із переведенням щорічно годинникової стрілки в останню неділю березня, о 3.00 (ранку), на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня, о 4.00 (ранку), на 1 годину назад. Проектом закону на території України запроваджується час другого часового поясу (київський час) без щорічного переведення годинникової стрілки.
У разі прийняття законопроекту чинний нині зимовий час стане постійним, тобто при переході Європи на літній час Україна житиме за європейським часом.

Наталя Істоміна
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин