«Кременчук 100 років тому». 24 січня 1913 р

«Придніпровський голос» від 24 січня 1913 року редакція «Вісника» читала з цікавістю. Номер – інформативний та різноплановий. Серед великої кількості інформації є декілька цікавих місцевих новин, традиційна добірка всеросійських, а також інформація щодо розвитку подій на Балканах.

Висвітлюється робота Державної Думи: «После рождественского перерыва возобновились заседания Государственной Думы. Нельзя сказать, чтобы члены законодательной палаты проявили особую работоспособность, ибо за все время думская комиссия не рассмотрела ни одного законопроекта, ни одного запроса, и первое заседание весенней комиссии оказалось более чем бесцветным и бессодержательным». Нікого не нагадує?

Аналізуючи роботу Думи, автор статті висловлює припущення, що «в первую очередь будет поставлен законопроект о печати». Саме у той час у друкарів виникало багато проблем через цензуру: «Отсутствие твердых постоянных норм для печати привело к тому, что не караемое на одной территории, карается штрафом или арестом на другой». Висловлюються сподівання: «Основание, на котором строится новое положение о печати – наказание по суду, а не по административному положению – несомненно облегчит участь деятелей прессы».

Життя міста

Щодо місцевих новин, то з них стає відомо, що податкові інспектори перевірили торгові документи. З 7 січня складено 40 протоколів, в тому числі і на деяких власників крупних підприємств. А 76 власників велосипедів отримали «окладные листы сборов в пользу города».
Також наприкінці січня благодійна організація Білого Хреста уклала угоду на 10 років із головним управлінням залізничних доріг про те, що на залізничних станціях будуть встановлені «автоматические самовзвешиватели и автоматы для продажи открытых писем, папирос, спичек, конфет и шоколада».
А пасажирам Південно-Західної залізниці заборонили запалювати у вагонах свічки. За дотриманням цього повинні слідкувати кондуктори «под страхом увольнения со службы».

vestnik.1161011-33181-w2j3jk.jpeg

Автор фейлетону «Пестрые наброски» цього разу висвітлив перебіг розслідування гучної справи про ватагу підпалювачів. Привід – у Хоролі мало відбутися засідання суду – для висвітлення цієї гучної справи «редакцией командирован специальный корреспондент». У ході розслідування підсудних звинуватили у скоєнні 102 підпалів у Кременчуці ще у 1909 році. Цікаво, що під час першого розгляду справи всіх підсудних у лютому 1912 року було виправдано.

vestnik.1161011-33181-zto504.jpeg

Справи міжнародні
Місцевий біржовий комітет та купецтво отримали для відома направлену Головною конторою Дунайського пароплавства в Одесі перекладену російською статтю болгарської газети «Речь». У ній ідеться: «Между торговым миром Болгарии возникла идея – устроить систематический – положительный бойкот, по отношению всех немецких товаров, которые должны будут впредь доставляться исключительно Англией, Францией и Россией». Із цією метою у Болгарії планували створити бойкотний комітет, який мав слідкувати за тим, аби у країну не ввозили та не реалізовували німецькі товари, та агітувати населення не купувати німецьке. Більше того, мали створити ще один комітет, який слідкував би за звільненням усіх німецьких службовців, а замість них приймали б на службу болгар, англійців, росіян та французів.

Зворотний зв’язок
Із листів до редакції увагу привернули два. Перший лист написаний від імені акторів Єкатериненського театру, які намагаються переконати єврейську общину в тому, що у театрі немає акторів з «юдофобськими настроениями» – чутки про це нібито поширились містом. «Сборы в Екатериненском театре сильно упали» через «враждебное отношение местного еврейского общества». «Такие вздорные слухи сильно подрывают наше дело и мы снова можем очутиться на улице лицом к лицу с нуждой». Актори-євреї, що підписали цей лист, просять не вірити чуткам і сподіваються, що «местное общество окончательно не отвернется».

vestnik.1161011-33181-i9k9bn.jpeg

Інший лист – попередження кременчужанам про шахрайства – написаний земським фельдшером А.Яриловим, що став жертвою шахраїв на ярмарку. До нього із проханням придбати кобилу («даже со слезами на глазах») звернувся «прилично одетый господин». «Цигане заявили, что они ему лошади продать не желают, а если куплю я для себя, то они мне отдадут лошадь». Тож жалісливий фельдшер придбав-таки кобилу за 125 рублів, а чоловік, що прохав про допомогу, безслідно зник… Звичайно, фельдшер розгубився і навіть впав у відчай, але «на допомогу» прийшли продавці. Аферисти запропонували кобилу в нього перекупити зі знижкою у 50 рублів… Повернути видурені гроші бідоласі допомогла поліція.

Цікавинки
Цікавою здалася і замітка «Гуси – виновники переполоха на австрийской границе». Вірогідно, австрійці дуже перейнялися легендою про те, як гуси Рим врятували. У статті йшлося про те, як мешканці австрійського прикордонного містечка Гусятин, почувши гомін гусей уночі (саме застряг у багнюці віз із гусями), вирішили, що на них напали російські війська. Із криками «Война началась!» мешканці готувались до втечі з міста. Не розібравшись у ситуації, поліція сповістила владу про напад. Непорозуміння з’ясувалось лише тоді, коли на допомогу мешканцям прибули австрійські гусари.

Ще одна цікавинка впала в око: розповідь про те, як американські мільярдерки ввели нову моду – «на бриллиантовые улыбки». Виявляється, саме у 1913 році вигадали вживлювати у зуби діаманти. «В четыре передних зуба (два верхних и два нижних резца) вставляются небольшие бриллианты». Раніше ці дами вигадали моду на інкрустовані дорогоцінним камінням підбори взуття! «Новая мода особенно радует ювелиров и зубних врачей, заработки которых тепер сильно возрастут» – підсумував автор статті.

vestnik.1161011-33181-rx01ai.jpeg

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин