Реєстрація автомобіля: нове – в законі, старе – у звичках

5000 гривень за перереєстрацію б/в автомобіля «здерли» з кременчуцького водія. За новим, спрощеним порядком чоловік мав заплатити 500 гривень. Цього тижня «Вісник» слідкував за новим порядком оформлення автомобілів у Кременчуці та дізнавався, з якими проблемами зіштовхуються водії під час реєстрації транспортного засобу.

Бюрократичний ланцюжок

До редакції «Вісника» звернувся кременчужанин Олег, обурений дією нової постанови Уряду з приводу реєстрації автомобілів. Справа у тому, що напередодні Нового року чоловік придбав б/в автомобіль у іншого кременчужанина. Радіючи, що не треба змінювати номери на автівці в межах одного регіону та оцінювати транспортний засіб, водій розраховував витратити на зміну власника в межах 500 гривень. Однак несподіванкою для кременчужанина стала сума у 5000 гривень, яку він віддав, бігаючи по квитанції до каси відділення МРЕВ.

Правоохоронці прогнозували, що зі спрощенням процедури зменшиться кількість нарікань із боку громадян на роботу реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС. Проте кременчуцькі водії скаржаться, що нововведення в законі «притираються» повільно, або взагалі не беруться до уваги. Так, за словами водія Олега, йому, окрім реєстрації автомобіля та видачі довідки-рахунку, нав’язали й інші послуги «по повній програмі». Серед них – обов’язкова оцінка експерта (бо без неї, мовляв, не видадуть довідку-рахунок). Хоча згідно з нововведенням експертна оцінка є необов’язковою і пройти її можна лише за власним бажанням. Довідка-рахунок є 100%-ою гарантією того, що придбаний автомобіль поставлять на облік у МРЕВ. Коштує така довідка від 700 до 1400 гривень. Водій Олег стверджує, що знайомі за довідку-рахунок у Дніпропетровську платять 700 гривень, а у Кіровограді – 1400 гривень. У Кременчуцькому відділі МРЕВ назвали трохи іншу суму – від 800 до 1000 гривень. Як пояснив начальник цього відділу Олег Рябоконь, оформлення довідки-рахунку не стосується працівників відділу. Співрозмовники «Вісника» пояснюють, що довідку-рахунок можуть видавати страхові фірми-посередники з дозволу головного у ДАІ МВС.

Крім цього, вправні фахівці нав’язали кременчужанину заміну номерних знаків на нові. Варто нагадати, що ще 27 червня минулого року Уряд прийняв постанову, якою передбачив скасування обов’язкового обстеження транспортних засобів під час проведення їхньої державної реєстрації (перереєстрації) чи зняття з обліку, збереження номерного знака за транспортним засобом у випадку перереєстрації його на іншого власника у межах одного регіону.

У новій системі – збої

Цього тижня в Інтернеті з’явилася інформація про те, що вже близько тижня в Україні ДАІ відмовляє в реєстрації автомобілів. Причиною цього став збій нової Національної автоматизованої інформаційної системи (НАІС), яка почала роботу в 2013 році. Єдина база Державтоінспекції, яка мала б спростити реєстрацію автомобілів, поки тільки ускладнює її.
Водії на інтернет-форумі «Дорожнього контролю» обговорюють черги у відділеннях МРЕВ по всій Україні. За їхніми словами, для реєстрації чи перереєстрації б/в автомобіля доводиться витрачати цілий день: із 8 години ранку до 17 вечора стояти у черзі. Після цього більшість із них зробила висновок, що краще приїжджати для оформлення автівки після обіду.

Правоохоронці повідомляють, що відмови в реєстрації немає

Заступник міністра МВС Сергій Лікар каже, що повноцінно на нову систему ДАІ перейшла тільки тиждень тому: «Коли запустили систему, люди на місцях не відразу зорієнтувалися, як нею користуватися. В результаті виходили некоректні дані. Але навіть за такої роботи ДАІ реєстрація або зняття з обліку транспортних засобів здійснювалися», – пише сайт «Комерсант».
У неофіційних бесідах у ДАІ кажуть, що на усунення проблеми піде ще кілька тижнів.

P.S. За словами нотаріусів, зміни зі спрощенням процедури реєстрації – водіям на краще. Єдиною прогалиною у законі правозахисники називають необізнаність власників автівок у нових законах. Тож, перш ніж платити незрозумілі суми, розберіться, за що ви платите та чи дійсно ці платежі обов’язкові. Або зверніться по консультацію до нотаріуса.

Коментар

Олег Рябоконь, начальник Кременчуцького відділу МРЕВ:
– Із нового року ми працюємо за новим законом. Нас постійно перевіряють податкова та Пенсійний фонд. Зареєструвати та зняти з обліку у нас коштує 300 гривень, поставити на облік – 500 гривень. Довідка-рахунок – близько 800-1000 гривень, проте ми до неї відношення не маємо. Вважаю, для людей стало краще, що вони не сплачуватимуть 3% пенсійного збору від вартості автівки під час кожної реєстрації. Щоправда, для автівок із першою реєстрацією пенсійний збір передбачено, він залежить від вартості автомобіля.

Основні нововведення

1. Збереження номерного знака за транспортним засобом при перереєстрації його на іншого власника в межах одного регіону.
2. Не треба обов’язково пред’являти транспортний засіб під час перереєстрації у зв’язку зі зміною місця проживання власника і при відновленні втрачених або зіпсованих документів.
3. Можна прямо перереєструвати автомобіль з одного власника на іншого при його відчуженні незалежно від місця своєї реєстрації або проживання, або регіону реєстрації транспортного засобу.

Що скасували?

1. Обов’язкову оцінку вартості транспортних засобів під час реєстрації (перереєстрації) або зняття з обліку.
2. Обов’язковий експертний огляд автомобіля (винятково на письмову вимогу власника).
3. Обов’язкову сплату 3% пенсійного збору на обов’язкове пенсійне страхування при повторній перереєстрації.
4. 1-5%-е мито за оформлення угоди зменшили до 1-5 неоподатковуваних податком мінімумів, або 17-85 грн. Зараз збір і мито беруть залежно від вартості автомобіля: 1% – для дітей, батьків, чоловіка або дружини, 5% – для інших.

Ірина Бут
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин