Старість: казки про «втрачений» час

Страх перед старістю часто межує з гидливістю. У суспільстві культивується образ молодої людини, хоча людей старшого віку значно більше. Боятися неминучого безглуздо. Намагатися «відстрочити» фізіологічний процес, – а чом би й ні?

Старість – це еволюція, вічна молодість – стагнація, відсутність розвитку. Можливо, до думки директора Російського науково-дослідного інституту геронтології Володимира Шабаліна особливо слід дослухатися тим, кому питання старості не дає спокою. Похилий вік – не лише сиве волосся і хвороби, а й процес еволюції, який удосконалює людський вигляд. Без старості людство не розвивалося б.

Науковець окремо зупиняється на думці про смерть: «Смерть, як і старість, – не чисто негативний фактор, а необхідність, вона дає життя іншому. Тільки на останках одних можна побудувати інше життя». Відштовхуючись від цієї філософської ноти, давайте спробуємо розібратися у процесах, які так засмучують людство, особливо його прекрасну половину.

Що робити конкретно?

Якщо запитати у молодих жінок, чого вони бояться у старості, більшість відповість – зморшок. Сивину можна зафарбувати, стегна підкачати або обрати вдалий одяг, а от зморшки без втручання спеціаліста не прибереш. Зморшки на обличчі і в’янення організму відбувається, головним чином, через старіння молекул, які, як м’яч на футбольному полі, б’ються об стінки атома. Чим швидше рухаються молекули, тим швидше старішає людина. В середньому одна молекула живе 18 діб. Про це кажуть геронтологи (ті, що вивчають процеси старіння на благо людства).

Старість – не хвороба, еліксиру від неї немає. Проте є поради, як довше бути молодим, тобто гнучким, при пам’яті і у гарному гуморі. Про фізичні вправи, спілкування із приємними людьми, сон і свіже, прохолодне, вологе повітря годі й говорити. А конкретніше?

З’ясовано шляхом спостережень за людьми похилого віку, що городники, садівники, квітникарі-любителі довго зберігають не тільки енергійність, а й моложавість. Із віком, щоб не повніти і не наживати собі болячок, треба менше їсти. Переїдання – це старість, а «Мезим» із реклами – безпросвітна дурість, яка вчить їсти пігулки після того, як ви навіть не намагалися обмежитися в обжерливості. Раз на тиждень геронтологи рекомендують проводити розвантажувальні дні, щоб клітини швидше оновлювалися. Ще кулінарні поради: якщо в суп замість картоплі додавати сочевицю, будете виглядати молодше на 5-7 років. Молодшими здаватимуться і ті, хто п’є трав’яні чаї замість кави. Само собою, смажені жирні страви – у смітник, а от гострі можна спробувати.

Правил життя «молодої» людини багато, але вони прості і логічні, і дотримуватися їх – задоволення, почніть – і вам самим сподобаються відчуття.

vestnik.1161011-33181-gj1psv.jpeg

«Професор із Гоґвордса» і його шалені ідеї

Своїм окриленим настроєм ділиться з читачами в одному зі своїх інтерв’ю британський геронтолог Обрі ді Грей, якого ще називають професором зі школи чаклунів Гаррі Поттера. Він стверджує, що знає, як продовжити людське життя до 1000 років і перемогти старість! Перебільшення, яке варте уваги.

«Треба виявити «сміття» (так він, грубо кажучи, називає шлаки) і очистити від нього молекули і клітини організму. «Двірники» є всередині організму. Наприклад, нещодавно нам стало відомо, що деякі шкідливі накопичення легко руйнують маленькі білки під назвою «бета-брекера». Старі клітини і клітини жиру можна видаляти за допомогою стимуляції імунної системи, яка буде їх атакувати. Вся проблема старіння людини в тому, що у нас багато клітин, які не діляться. І тому багато клітин засмічених. Тому ми не можемо до себе застосувати науку про дерева і найпростіших. Але можна стимулювати поділ клітин. Генів, які роблять нас старими, не існує. А гени, які уповільнюють процес старіння, є», – розповідає британський нейролог.

Британський учений, що має дружину, коханку, п’є пиво, палить і схожий на хіпі, обіцяє створити препарат молодості, завдяки якому людина здатна скинути 30 років. А ось директор Російського геронтологічного наукового центру Володимир Шабалін такому підходу не довіряє: «Досі ніхто не прожив більше 122 років. Ось і весь рекорд людства. Звичайно, біологічне життя організму, в принципі, може бути продовжене, але це буде вже не людина. Якщо ми підемо на генне втручання, якісь клітинні зміни, значить, з’явиться інший вид людини. Але навіть він не стане безсмертним».

Дізнайся, як довго ти проживеш

Найкращий тест на тривалість життя – ваша фотографія. Це довели дослідження данських учених, опубліковані в журналі British Medical Journal.

У тих, хто виглядає молодше своїх років, значно більше шансів дожити до глибокої старості, ніж у тих, чия зовнішність випереджає реальний вік. Такі результати дослідження, проведеного генетиками з Університету Південної Данії, які протягом семи років спостерігали за життям майже 400 пар різнояйцевих близнюків 70-90 років.

Дослідники знайшли ймовірну біологічну причину, що пояснює такий результат. Ключові фрагменти ДНК, так звані тіломери, що відповідають за здатність клітин до відтворення, визначають і те, наскільки молодо виглядає їхній володар. Вважається, що короткі тіломери вказують на швидше старіння і можуть бути пов’язані з деякими захворюваннями. Серед двійнят, які брали участь у дослідженні, довшими тіломерами володіли саме ті, хто виглядав молодше.

Дайте свої фотографії друзям, щоб ті показали їх своїм знайомим, які вас не знають. І нехай вони скажуть, на скільки років ви виглядаєте. Якщо дадуть більше років, ніж вам за паспортом, значить, час зайнятися здоров’ям.

Психолог

Привертайте увагу і не старійте

Як довго ти проживеш – не таке цікаве питання, цікавіше – наскільки якісним буде твоє життя. І тут уже байдуже: старий ти чи підліток. Часто думка про старіння так активно «довбить» мозок, що нервовий зрив гарантований. Чим викликані тривоги зістарітися і як зарадити депресивному стану, радить практичний психолог Юлія Онікій:

– Я кілька разів зустрічалася у своїй практиці із жінками, які у молодому віці «бачили» у дзеркалі бабусь. Проте це не означає, що старіти не бояться чоловіки. Прикладів цьому безліч: і «закачати» себе у спортзалі, й ін’єкції ботексу, й операції, і, нарешті, молоді коханки. Так ось: одна з моїх пацієнток у 34 роки довела себе до відчаю постійним пошуком зморшок у себе на обличчі, розповідала, що її внутрішній світ не співпадає із зовнішністю і від того їй зле. І їй таки справді було зле, повірте. Однозначно, у подібні ситуації людина заганяє себе власними руками. Якщо вам здається, що хтось або щось ззовні змусило вас думати про старість, то тільки через вашу невпевненість у собі. Страх перед старінням може викликати життя у постійному стресі. І, беззаперечно, людині у такій ситуації необхідна корекція. Самотужки вибратися із власних тенет важко, тому раджу не зволікати і звернутися до спеціаліста.

Що ж стосується просто жіночих думок, типу «Ой, я стара зробилася», то раджу не говорити дурниць, взяти із собою подруг, підвести очі, нафарбувати губи, зробити зачіску, вдягнути гарні речі і піти, як кажуть, у народ, посміхаючись і навіть фліртуючи. Увага протилежної статі, як свідчить практика, допомагає людям узагалі не старіти.

Ольга Дерев’янко
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин