Кременчук у стилі INDUSTRIAL: від інвесторів не буде відбою?

Українські міста є найкращими у Європі за показниками cost-effectiveness* для ведення бізнесу, про що свідчить рейтинг журналу FDI Magazine. Та, незважаючи на такі сприятливі умови, у країні та у Кременчуці, насамперед, кількість інвестиційних проектів зростає ледь помітними темпами. Аби прискорити процес залучення прямих іноземних інвестицій, регіонам слід створювати індустріальні парки. Такий висновок зробив «Вісник», відвідавши ІІ етап інвестиційно-інноваційного круглого столу «Кременчук запрошує до співпраці», що проходив 23 січня. Чим більше індустріальних парків, тим більше інвестицій на душу населення, тим більше податків у казну і тим вищі показники експорту товарів та росту ВВП. Все просто, «как пить дать». Із перспективами Кременчука та досвідом сусідів-індустріалізаторів «Вісник» пропонує ознайомитися цього тижня.

У індустріального парку «Центральний» є всі шанси ввійти до перших 10 пілотних парків України і отримати відповідні держгарантії його розвитку.

Щойно у нашому місті збудують та облаштують індустріальний парк «Центральний», відбою від інвесторів не буде. Принаймні до таких оптимістичних висновків можна дійти, якщо скористатися досвідом Чехії, Туреччини, Польщі та Росії, які вже кілька років активно займаються створенням та підтримкою індустріальних парків на своїх територіях.

У той же час в Україні останнє десятиріччя можна сміливо назвати дарма згаяним часом, адже, окрім нарікань на кризу та застарілу економіку, де-факто для популяризації індустріальних парків було зроблено аж нічого.

Та, зрештою, краще пізно, ніж ніколи. 5 вересня 2012 року Верховна Рада прийняла довгоочікуваний закон «Про індустріальні парки», яким чітко регламентувала порядок створення та функціонування вищезгаданих територій. Відтоді до Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами надійшло 43 пропозиції місцевих органів влади, 15 концептуальних дизайнів індустріальних парків, що передбачають використання 6000 га у 21 регіоні України та $3-14 млрд потенційних інвестицій.

vestnik.1161011-33181-9ww1cw.jpeg

Інвестиційний рай

Спрощення доступу до оренди і викупу земельної ділянки, порядку підключення до інженерних мереж і пільги при сплаті мита на ввезене нове обладнання – це лише частина умов, які можуть допомогти інвестору в Україні.

Країнам, які вже тривалий час практикують створення індустріальних парків, вдалося у рази примножити залучення прямих іноземних інвестицій. За словами директора Департаменту державної інвестиційної політики та регіонального розвитку Держагентства інвестицій Василя Федюка, у Чехії на 1 га індустріального парку доводиться 4,8 мільйона доларів прямих іноземних інвестицій. Усього ж у цій країні на душу населення припадає 11 тис. доларів, тоді як на Полтавщині цей показник ледве доходить до 600 доларів.

На думку директора фірми «MG Star Inc» (США) по країнах СНД та Східної Європи В’ячеслава Родіонова, в індустріального парку «Центральний» є всі шанси ввійти до перших 10 пілотних парків України й отримати відповідні держгарантії його розвитку. Крім того, фірма «MG Star Inc» готова стати генеральним підрядником з облаштування парку, а також забезпечити кредитуванням учасників індустріального парку (100 млн доларів строком до 10 років) на вигідних умовах (без застави майна поручителя).

«Кременчуцькі підприємства купують імпортні комплектувальні за кордоном. Їх можна буде виготовляти в індустріальному парку «Центральний», тож виробники вже будуть забезпечені збутом», – наголосив В’ячеслав Родіонов.

vestnik.1161011-33181-dsqcq3.jpeg

Чим мотивують інвесторів?

Що ж декларує нещодавно прийнятий Закон України «Про індустріальні парки»? Спрощення доступу до оренди і викупу земельної ділянки для індустріального парку, спрощення порядку підключення до інженерних мереж і пільги при сплаті мита на ввезене нове обладнання з-за кордону, яке не виробляють в Україні. Це лише частина умов, які можуть допомогти інвестору прийти і розпочати свою справу в Україні. Але разом із тим є умови, яких мають дотримуватися й інвестори. Стосуються вони, зокрема, об’єму інвестицій, кількості нових робочих місць конкретно для малого, середнього і великого бізнесу.

«Якщо підприємець створює нові робочі місця для інваліда, самотньої мами, молодого спеціаліста, для якого це буде перше робоче місце, для людини вікової категорії 50 плюс, то він не сплачуватиме єдиний соціальний внесок протягом цілого року… Якщо створюватиме так звані високотехнологічні робочі місця із заробітною платою не менше трьох мінімальних, то на наступний рік єдиний соціальний внесок – 50 відсотків…» – відзначив на той момент віце-прем’єр-міністр України – міністр соціальної політики, а нині народний депутат ВР Сергій Тігіпко під час аналогічного інвестиційного форуму, який відбувся на Кіровоградщині у жовтні 2012 року. Аналогічні тези під час кременчуцького круглого столу озвучила начальник Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва.

Про потенційні можливості України

Сьогодні, за даними Держагентства інвестицій, земельні ресурси України складають понад 60,0 млн га, при цьому площа, потрібна для індустріальних парків, – до 10 тис. га, тобто лише 0,00017% земельних ресурсів. У той же час, згідно з аналітичними даними розвитку індустріальних парків у Чехії, Польщі та Туреччині, 1 га території індустріального парку – це від 1,0 до $5,0 млн інвестицій та від 20 до 50 робочих місць.

Для порівняння: за даними 2011 року (показники 2012 року перебувають на стадії обробки), Україна отримала $7 207 млн, тоді як Туреччина – $15 876 млн, Польща – $14 876 млн, а Росія – $52 878 млн (!).

Чехія

У рамках урядової програми підтримки створення та діяльності індустріальних парків у Чехії (1998-2005 рр.):
100 індустріальних парків;
3 000 га загальної площі;
200 млн бюджетних коштів;
450 інвестиційних проектів;
9,0 млрд інвестицій;
70 000 нових робочих місць;
ВВП – $63,9 млрд (1998);
ВВП – $130.1 млрд (2005).

Туреччина

Прийняття закону «Про організовані промислові зони» (2000 р.):
263 індустріальні парки, 148 діючих;
$94,0 млрд за 8 років (2002-2010);
ВВП – $231 млрд (2002);
ВВП – $736 млрд (2010);
експорт – $36,0 млрд (2002);
експорт – $114,0 млрд (2010).

Росія

У 83 регіонах Росії створюються 204 індустріальні парки, 51 з яких вже розпочав діяльність.
Експерти оцінюють інвестиційний потенціал індустріальних парків Росії в сотні мільярдів доларів. Прикладом найуспішнішого проекту є Калузька область, куди інвестори вже вклали в індустріальні парки близько 5,0 млрд.

Наталя Істоміна
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин