Друзів багато не буває?

У якості відповіді на це запитання на думку відразу спадає російське прислів’я «не имей сто рублей, а имей сто друзей». Та якщо когось значна кількість друзів тішить, то у декого від надмірно широкого кола спілкування може початися справжня депресія. Таким людям досить 2-3 близьких товаришів, аби сповна розвиватися, говорити на цікаві теми, не обтяжуючи себе частими зустрічами та тривалими телефонними розмовами. Скільки друзів потребує людина для гармонії із собою та світом – на це питання «Вісник» спробував дати відповідь у цьому номері.

Хоча українці і виглядають похмуро на вулиці – мало посміхаються, напружено відповідають на прохання показати дорогу чи просто грубіянять у магазинах та кафе – однак, лише з ними можна душевно потеревенити про свої проблеми, виплакатися та поділитися планами на майбутнє без остраху лишитися незрозумілим. Таку думку сформувала 26-річна кременчужанка Олена після того, як рік прожила у Сполучених Штатах за програмою обміну. «Американці – дружні та люб’язні, однак, зважитися на глибокі дружні стосунки – для них справжня проблема. Вони ліпше витратять кілька сотень доларів на допомогу психоаналітика, ніж дозволять собі виплакатися у присутності друга. Це, дійсно, значна перешкода у стосунках, адже спілкуватися з десятками людей про всілякі нісенітниці і не дозволяти собі переходити межу особистого простору – дуже складно і, як на мене, нівелює саме значення спілкування. Усе життя я була переконана, що люди звертаються по допомогу один до одного, щоб полегшити свої проблеми, однак, виявилося, що така модель суспільної поведінки притаманна швидше нам, слов’янам. Вони, американці, не дозволяють лізти в душу навіть тим, кого вони називають друзями», – розповіла Олена.

Друзі можуть стати ліками

«Жінки протягом усього свого життя підтримують більш близькі дружні відносини, ніж чоловіки, – зазначає американський психолог – доктор Рубін, яка опитала 300 чоловіків і жінок, щоб з’ясувати, чи підтримують вони дружні зв’язки і який характер цих зв’язків. – Я думаю, що це може бути однією з причин, через що овдовілі чоловіки швидше помирають або більш схильні до захворювань. Справа не в тому, що чоловіки не можуть варити і смажити, а в тому, що у них не буває близьких відносин навіть із дітьми. Овдовілі жінки здебільшого продовжують жити, зберігаючи тісні відносини з іншими людьми, маючи друзів, і це збагачує їх і наповнює їхнє життя сенсом».

Деякі психологи навіть висувають припущення, що здатність жінок зберігати дружбу може навіть бути однією з причин, чому вони живуть довше, ніж чоловіки. Ряд досліджень, які почали проводити з 1970-х років, показав, що дружба і спілкування з іншими членами суспільства добре впливають на здоров’я. У багатьох із них висловлено припущення, що людина без соціальних зв’язків приречена. Ці дослідження виглядали настільки переконливими, що департамент охорони здоров’я Каліфорнії розробив програму, мета якої – спонукати жителів штату «знайти собі друга», тому що «друзі можуть стати найкращими ліками». Дослідники дійшли висновку, що соціальні зв’язки, можливо, можуть змінювати біохімію організму, захищаючи нас від безлічі смертельно небезпечних хвороб – від туберкульозу до раку і хвороб серця.

Друзів багато не буває?

Зона дружби

На думку фахівців, у нашій голові присутня «зона дружби». Вчені Оксфордського університету (Великобританія) встановили зв’язок між кількістю друзів і розміром кори головного мозку людини, точніше, префронтальної області, розташованої трохи вище очей. Саме ця область відповідає за наші когнітивні і поведінкові функції. Когнітивні навички допомагають людині розуміти емоційний стан людей. Вони ж дають можливість створювати соціальні зв’язки і взаємодіяти один з одним. Та перш, ніж зробити такий сміливий висновок, як залежність дружби від розмірів головного мозку, фахівці вивчили мозок сорока випадкових людей за допомогою магнітно-резонансної томографії. Потім учасники експерименту поділилися своїми враженнями про те, як пройшов їхній останній тиждень у плані соціальної активності. Закінчився експеримент виконанням тесту, який визначав здатність до розуміння людей. Виявилося, що більш комунікабельні люди, у яких багато друзів, мали більший, ніж звичайно, обсяг префронтальної кори мозку.

Психолог Ілля Корнійчук:

– Друзі – як проблеми. Чим їх більше, тим жити складніше, оскільки вони, як і ми, мають проблеми і хочуть отримати допомогу у їх вирішенні. Адже, якщо у людини дійсно широке коло людей, з якими вона має тісні взаємини, потрібно дуже багато часу, аби приділяти їм достатньо уваги. Друзі, на моє переконання, вчать нас співпереживати, змушують (хочеш не хочеш) приміряти на себе їхні проблеми та негаразди, аби почути від нас слова розуміння чи пораду. З усіх ссавців лише людина здатна до такої моделі поведінки. Але кожен із нас, з огляду на психічні відмінності, по-різному реалізує її. У когось вистачає сил, терпіння та співпереживання на 2-3 людей, у когось – на 5, у декого – на 10. Та навіть якщо з цими 10-ма у нас будуть хороші дружні стосунки, ми зможемо витратити на спілкування з десятьма друзями куди менше часу, ніж якби їх було двоє чи троє. Тож висновок суто арифметичний: якість дружби обернено пропорційна кількості друзів. Чим їх більше, тим дружба слабша. Втім, є й інший бік медалі. Цілком імовірно, що глибока та міцна дружба потрібна далеко не всім. Комусь вистачає спільного відпочинку в кафе, походу в нічний клуб – і для таких людей зовсім не обов’язково мати в обличчі друга власного психоаналітика. Це люди з екстравертивним типом особистості. Вони легко сходяться з іншими (які, як правило, теж екстраверти), дуже комунікабельні та легкі у розмові. Інтроверти, навпаки, обирають вузьке, але дуже тісне коло знайомих, покладаються лише на перевірених часом людей. Тобто питання кількості друзів кожен має вирішувати лише згідно з власними потребами.

Наталя Істоміна
Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
19 Січня, 2019 Субота
18 Січня, 2019 П’ятниця
більше новин