Кременчуцькому архіву – 80 років

На одній з центральних вулиць нашого міста, за адресою Жовтнева, 27, знаходиться установа, про існування якої знає далеко не кожен пересічний кременчужанин. В приміщенні, розташованому на першому поверсі звичайного житлового будинку, зберігаються унікальні документи, значення яких важко переоцінити, свідки розвитку і становлення нашого рідного Кременчука. Мова йде про архівний відділ виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, саме таку назву має наш міський архів.

24 грудня 2013 року він святкує свій 80-річний ювілей. Вік поважний, але на відміну від короткоплинного людського життя, для архіву час іде по-іншому і його цінність з роками лише зростає. Вже давно немає багатьох з тих, чиї руки підписували ці документи або друкували сторінки архівних справ, але вони зафіксували на папері історію нашого міста, яка у всі часи складається з цілком буденних справ, таких як будівництво водогону, дитячих садків та лікарень або заготівлі льоду наприкінці зими (один з багатьох цікавих фактів з життя 50-х років минулого століття, про які мало хто вже пам’ятає).

Тож сьогодні ми пропонуємо читачам озирнутися на 80 років назад і окинути оком шлях, який пройшов наш міський архів від свого народження до сьогодення.

Кременчуцький державний міський архів було організовано у 1933 році. Приміщення, що відвели для міського архіву, знаходилось у будинку міського виконавчого комітету (вул. Леніна, 48) і складалось з двох окремих кімнат, устаткованих стелажами. До архіву надходили на зберігання справи про діяльність підприємств, установ, організацій міста і району.
Штат міського архіву складався з 2-х осіб: завідуючого міськархівом (Могилевський) та архівно-технічного працівника. Дані про приміщення: «сухе, опалюється, освітлене, має 2 спеціально пристосовані кімнати площею 69, 7 кв.м.»

Безжальна війна знищила культурне надбання нашого міста, в тому числі його документальні свідчення. Актами зазначено, що матеріали Кременчуцького державного історичного архіву у кількості 1703 фондів, 467636 одиниць зберігання були спалені німецькими окупантами при відступі, 25 вересня 1943 року, за 4 дні до звільнення міста.

Тільки 50 фондів, 20000 одиниць зберігання Кременчуцького історичного архіву залишилися для наступних поколінь, вони були евакуйовані в місто Шадринськ Курганської області. Після звільнення Полтавщини документи були повернені, але вже не до Кременчука, а до Державного архіву Полтавської області.

Після звільнення Кременчука від фашистських загарбників державний міський архів відновив свою діяльність. Він розташовувався за адресою вулиця Пушкіна, 49.

У зв’язку з утворенням Кременчуцького районного архіву, з лютого 1963 року підприємства, організації та установи сільської місцевості були відокремлені, а їх документи передані на зберігання за належністю.

У 1963 році Кременчуцький державний міський архів переїхав у нове приміщення по вулиці Жовтневій, 27, де він знаходиться і по теперішній час. Протягом минулих років списки підприємств, установ, організацій оновлювались і уточнювались, фонди архіву постійно поповнювались документами з діяльності органів державного управління, підприємств, закладів освіти, охорони здоров’я, культури, підприємств торгівлі, громадського харчування, транспорту, зв’язку.

В березні 1968 році рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради депутатів трудящих [1327, арк.109] при міському архіві з метою поліпшення роботи з науково-технічного опрацювання документів підприємств, установ та організацій міста була створена госпрозрахункова група у кількості 10 архівістів за рахунок спец коштів (Кейсерман З.Х., Лівшиць Р.Ш., Ятло П.І. та ін.).

У зв’язку з проголошенням незалежності України (1991 рік) зміни відбулись як в державі, так і в архівній справі. Уточнювались списки підприємств, установ та організацій, бо з’явилися нові установи і підприємства, виникла необхідність формувати відповідні умови зберігання документів.

В архіві були створені фонди особового походження за активною участю незмінного куратора Гудим Валентини Володимирівни, директора Державного архіву Полтавської області, наведемо лише деякі з них:

– «Євселевський Лев Ісаакович — доктор історичних наук, краєзнавець»;
– «Твердохліб Микола Федорович — кандидат технічних наук;
– «Заслужені люди міста Кременчука»;
– «Письменник Григорій Михайлович Терещенко».

Відповідно до вимог часу у грудні 1996 року виникла необхідність сформувати ще один архів у місті — трудовий, для зберігання і використання документів з особового складу ліквідованих підприємств, установ та організацій на території міста. Очолила трудовий архів Добрунова Валентина Іванівна.

Станом на 01.12.2013 в архівному відділі зберігається 1050 фондів (86271 одиниць зберігання) документів управлінської діяльності, в тому числі 233 од. зб. фондів незалежності, 1311 од. зб. фондів особового походження, 929 фондів (34650 од. зб.) ліквідованих підприємств та організацій, 76 од. зб. фотодокументів , які висвітлюють події міста та громади , 13 фотоальбомів, підшивки газет, журналів та ін.

Життя архіву – це складний та динамічний процес, який потребує щоденної праці, уваги та піклування наших працівників, людей, що присвятили себе архівній справі. Назвами фондів та номерами справ, які зберігаються на високих стелажах архівосховищ закодована історія нашого з вами життя, історія Кременчука.

Інформацію підготувала начальник архівного відділу Н.Г.Абаровська

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
19 Січня, 2019 Субота
18 Січня, 2019 П’ятниця
17 Січня, 2019 Четвер
більше новин