Реформи – це останній шанс

Україна нарешті береться за реформи, які давно відбулися в Польщі, Болгарії, Румунії та інших країнах колишнього соцтабору. Останнім прикладом передового досвіду стала Грузія за часів Саакашвілі. Тепер черга за Україною. Ви готові?

Здається, нинішній Уряд дійсно узявся за справу. Чому? Останнім часом не чути нарікань на попередників, їх нечесність і недолугість. Натомість прем’єр-міністр уже озвучив деякі напрямки запланованих змін. Очевидно, будуть внесені зміни до Конституції. Арсеній Яценюк уже заявив, що вважає обласні адміністрації рудиментом минулого. На його думку, органи місцевого самоврядування повинні мати більше повноважень, бо краще знають, як розпорядитися заробленими коштами, не чекаючи вказівки згори.

Підприємствам і бізнесу обіцяють нову, прозору систему податків. В усякому разі, їхню кількість точно хочуть зменшити. Ще одне бажання нового Уряду – приборкати монополістів. Інакше малий і середній бізнес ніколи не піднімуться з колін. У переліку першочергових завдань реформаторів – боротьба з корупцією, хоч і важко вірити в успіх такої справи.

Наново хочуть збудувати правоохоронну систему. Арсеній Яценюк заявляв про формування муніципальної міліції, а днями доручив розглянути питання про ліквідацію податкової міліції та створення служби фінансових розслідувань.

До найважливіших завдань внесли і питання енергетичної безпеки. Але кілька перших пунктів програми діяльності Уряду вже провалилися. Йшлося про забезпечення суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України та розвиток добросусідських відносин із Росією.
Безумовно, з таким провалом на старті Урядові буде надзвичайно важко просувати реформи. Але схоже, для України це останній шанс.

Програма діяльності Уряду (окремі положення)

1. Укладення Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, безвізовий режим для українців.

2. Відновлення програм співпраці з МВФ та виконання всіх умов, необхідних для отримання допомоги від МВФ та ЄС.

3. Жорстка економія бюджетних коштів. Перегляд податкових пільг, виданих на індивідуальній чи галузевій основі. Зменшення різного роду субсидій, які викривляють умови конкуренції, дестабілізують державні фінанси та сприяють поширенню корупції.

4. Забезпечення жорсткого контролю з боку суспільства за використанням бюджетних коштів. Забезпечення прозорості державних закупівель. Скорочення видатків на утримання влади, скасування необґрунтованих пільг високопосадовцям.

5. Прийняття (у короткостроковій перспективі) необхідних непопулярних рішень щодо цін і тарифів, із запровадженням відповідних компенсаторних механізмів адресного характеру.

6. Негайно припинити практики необґрунтованого закриття шкіл, забезпечувати доступ до якісної освіти як соціального ліфта – незалежно від рівня матеріального забезпечення родин. Децентралізація управління системою освіти. Забезпечення зв’язку освіти з вимогами сучасного ринку праці.
7. Не допускати скорочення мережі медичних установ. Стимулювати добровільне медичне страхування.

8. Повернення капіталів з офшорних зон.

(Із Програми діяльності Уряду, затвердженої Постановою ВР від 27 лютого 2014 року)

Шокова терапія у Польщі

Польща розпочала реформу в далекому 1989 році. Організатором та ідейним натхненником став економіст Лєшек Бальцерович. Ще за часів радянської Польщі він розробив альтернативний проект розвитку економіки країни у напрямку до капіталізму. А після Оксамитової революції у Польщі йому дали можливість втілити свій проект. Він отримав посаду міністра фінансів. Проект Бальцеровича назвали «шоковою терапією», він довго не протримався у складі уряду, але за 2 роки встиг провести основні, найбільш болючі реформи.

Більшість поляків з оптимізмом чекала реформ, але на ранок 1 січня 1990 року стало зрозуміло: не все так просто. Хліб подорожчав на 40 %, м’ясні вироби – на 55 %, бензин – на 100 %, електроенергія та газ – на 400 %. Це був справжній шок.

Особливо непокоїла реакція суспільства, адже відбулося скасування дотацій для збиткових державних підприємств та цілих галузей виробництва, в тому числі гігантських – вуглевидобувної та сталеливарної. Попри гостру критику «плану Бальцеровича» його дії не блокувалися.

Нині Бальцерович дав поради Україні:

– Найбільша задача для вас – організувати масову підтримку реформ. Усі українці повинні розуміти, в чому різниця між Україною та Польщею, або Чехією чи Балтійськими державами, і що саме вам треба зробити.

За матеріалами vektor.cn.ua, from-ua.com

Економічне диво в Грузії

Каха Бендукідзе – грузинський реформатор. Родом із Тбілісі, за освітою – біолог. Навчався у Москві, займався науковою діяльністю, досягнув успіхів у великому бізнесі, а в 2004 році повернувся до Грузії, отримав громадянство і став міністром економіки в уряді Саакашвілі. Каха Бендукідзе запровадив ряд сміливих реформ. Щоб у Грузію прийшли інвестори, міністр проголосив: «Ми мусимо продати усе, крім совісті». На думку екс-міністра, чим більше приватної власності (у тому числі шкіл, лікарень), тим краще.

Нещодавно Каха Бендукідзе побував в Україні і висловив своє бачення ситуації:

– Україна переживає один із найважчих моментів в історії. Такий був у 1918 році. Знаходячись усередині, ми не помічаємо драматизму, але рівень нинішньої ситуації критичний. Є дві сили, які можуть допомогти вийти з цієї ситуації. Одна – це самі українці, які намагатимуться розірвати замкнене коло та врятувати країну, і друга – це Путін, який налаштований знищити країну. Який варіант спрацює – залежить від вас.

Ви, напевно, читали Євангеліє? Хіба там написано, що Україна буде існувати завжди? Ні. В Україні проводять перший великий експеримент зі зміни світового устрою, встановленого після Другої світової війни. І це може закінчитися погано. Треба встигнути врятувати країну.

Що можна зробити? Якщо в Україні перестануть вбивати бізнес величезною кількістю папірців, то ви станете єдиною країною, що здатна потіснити китайські товари в Європі. У вас багато робочої сили, ви маєте прекрасне географічне розташування для товарообміну. Знищити бюрократію, зайві податки, ліквідувати субсидії для бізнесу, стабілізувати валюту на ринку, приватизувати державну власність (не лише заводи, а й лікарні, університети) – ось що вам слід зробити в першу чергу, щоб урятувати економіку.

Реформи у Грузії

У 6 разів скоротили кількість державних ліцензій для початку економічної діяльності.

У 4 рази зменшили кількість податків (було 22, а стало 6).

10% співробітників МВС залишили на службі у ході реформування. Набрали новий штат співробітників та збільшили зарплату в кілька разів.

Запровадили продаж сільськогосподарських земель, але купити їх можуть лише жителі району, які тут проживають й орендують землю.

ДАІ ліквідували, замість інспекторів – відеоспостереження.

На 35% скоротили штат держслужбовців. Зникли такі установи: пожежна інспекція, СЕС.

У 2 рази зменшили кількість контрольних органів, а число співробітників скоротили у 3 рази.

vestnik.1161010-12652-1p3vrit.jpeg

Лариса Гориславець
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин