Міліцію реформують

Незабаром в Україні може з’явитися поліція, нова служба ДАІ і власний спецпідрозділ за аналогією зі SWAT.

Реформа МВС є одним із головних проектів нової влади. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков оприлюднив документи, що стосуються реформи МВС. Її планують провести в два етапи: перший повинен завершитися у 2015 році, а другий – до 2017-го. Зміниться як структура міністерства, так і зовнішній вигляд міліціонерів.

Менше підрозділів, більше повноважень

Відповідно до реформи МВС, спочатку планується провести функціональне та організаційне перетворення апарату МВС, ліквідувати структурні підрозділи, що мають схожі функції, а також прийняти законодавчу базу щодо зменшення чисельності працівників органів внутрішніх справ. На другому етапі планується ухвалити нову законодавчу базу, яка регламентує діяльність міністерства, провести функціональні та інституційні перетворення МВС і вжити низку організаційних заходів для стійкості нової структури відомства. Реформи МВС планується проводити за рахунок коштів державного бюджету, а також технічної і матеріальної допомоги зарубіжних партнерів. Зрештою, у МВС налічуватиметься п’ять підрозділів: Національна поліція, Національна гвардія, Державна міграційна служба, Державна прикордонна служба та Державна служба з надзвичайних ситуацій. При цьому планується ліквідація низки підрозділів МВС, зокрема управління з боротьби з організованою злочинністю, транспортної і ветеринарної міліції.

У ДАІ буде менше функцій

Реформа передбачає позбавлення підрозділів ДАІ функцій із надання адміністративних послуг. Також планують впровадження автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху і надання патрульній службі міліції повноважень ДАІ щодо забезпечення безпеки дорожнього руху в населених пунктах. Поки буде проведено відповідний експеримент на базі ДАІ у Хмельницькому. У його рамках відбудеться об’єднання сил підрозділів ДАІ та патрульної служби в єдиний підрозділ. Крім того, завданням МВС є підготовка законодавчої бази для цього об’єднання в цілому в країні.

Новий жетон

Кабінет Міністрів розглянув і затвердив проект постанови, який закріплює порядок ідентифікації працівників органів внутрішніх справ за спеціальним нагрудним знаком. За словами Арсена Авакова, під час реформування міліції буде проведена демілітаризація відомства, тобто на спеціальні звання, аналогічні до військових, матимуть право тільки ті, хто безпосередньо на практиці займається питаннями захисту територіальної цілісності держави. Для розробки реформи було створено експертну раду, яку очолив харківський правозахисник Євген Захаров. Також до її складу увійшли генерал міліції Сергій Яровий, радник міністра Антон Геращенко та інші. У якості консультантів до роботи над реформою були залучені експерти Євросоюзу та НАТО.

Добровольці знадобляться

Стратегією реформи МВС передбачається створення нового універсального єдиного спецпідрозділу поліції, на зразок американського SWAT, який прийде на зміну «Беркуту», «Соколу», «Титану», «Грифону» та іншим. Міністерство внутрішніх справ має намір залучити добровольчі батальйони до складу такого спецпідрозділу. Крім того, низка батальйонів залишатиметься в ранзі спеціальних підрозділів патрульної служби особливого призначення: забезпечуватимуть антидиверсійну роботу, чергування на блокпостах і працюватимуть у складі сил МВС у Луганській та Донецькій областях, забезпечуючи функції міліції на прифронтовій території.
У кременчуцькій міліції говорять, що готові у будь-який момент стати поліцією. Але «згори» досі не надійшло жодного наказу, розпорядження чи іншого циркуляра. Тож яким чином здійснюватиметься реформа, досі невідомо. А коментувати те, що невідомо, – неможливо, зазначають правоохоронці.

Досвід Грузії: як реформувати міліцію

Екс-міністр МВС Грузії Ека Згуладзе, яка у 26-річному віці зайняла цю посаду, змогла кардинально реформувати грузинську міліцію. На той час, після Революції троянд та російського військового втручання, грузинська міліція була повністю корумпована і не мала довіри у населення. У Грузії провели тільки реформу ДАІ, а всі інші відомства просто захотіли, щоб їх теж любили і поважали.

Зміна іміджу міліції

У Грузії витратили рік на те, щоб працівників ДАІ перестали називати «псами». Далі, упродовж року, дорожніх міліціонерів ніяк не називали. Але через два роки довіра населення до поліції досягла 60%. А чотири роки тому, коли Ека Згуладзе йшла з роботи, міліції довіряли на 84%. Цей показник є вищим, ніж у більшості європейських країн.

У Грузії ситуація на дорогах була набагато гіршою, ніж зараз в Україні. Через кожні сто метрів стояли блокпости. Люди навіть не зупинялися, а кидали гроші у сірникових коробках та їхали далі, щоб не затримуватися. За правопорушення нікого не штрафували.

Новому керівництву була потрібна швидка історія успіху, щоб показати населенню, що систему можна змінити, а системі – що прийшла нова влада. Нові працівники патрульної міліції, яким було від 19 до 35 років, штрафували усіх за найменші порушення. Коли грузинські даївці зупиняли нетверезого водія, забирали права, але довозили його додому.

Кадрова реформа ДАІ

За одну ніч у Грузії звільнили 16 тисяч працівників ДАІ. Упродовж трьох місяців їх на блокпостах узагалі не було. Втім, ситуація на дорогах не загострилася. Через три місяці з’явилася патрульна поліція. Одягнена у хорошу нову форму, в нових автомобілях, із новим обладнанням. Це були молоді дівчата й хлопці, які насправді були дуже поганими поліцейськими. Але вони відрізнялися тим, що не брали грошей, допомагали всім і у всьому, суворо дотримувалися закону.

Повага і подяка – найсильніша мотивація для багатьох

Не зарплата змінює поліцейського і чиновника, а статус і повага. Це мотивація, яка може змінити систему зсередини. Виявилося, що решта поліцейських структур хотіла, щоб люди поважали їх так само, як і патрульну поліцію. Одного разу грузинському міністру МВС дали список рядових поліцейських, у яких цього дня був День народження. Його попросили, щоб увечері він зателефонував їм та привітав зі святом. Поздоровлення міністра для людей було важливішим, ніж $100 премії. Повага і подяка – найсильніша мотивація для багатьох.

Премії поліцейським, які запам’ятовуються

Навіть якщо це $5 тисяч, то ці гроші швидко витрачаються. «Ми давали подарунок – поїздку із сім’єю до Парижа. Коли вони поверталися додому, то зазвичай дружина поліцейського упродовж року розповідала, як це було незабутньо», – розповіла Ека Згуладзе.

Неформальні зустрічі з керівництвом

«Ми відмовилися від колегій та подібних форматів зустрічей не тільки через те, що це дорого, а й через те, що це віддаляє керівництво від працівників. Натомість організовували круглі столи, де були присутні керівники департаментів, відділів та звичайних працівників», – повідомила екс-міністр МВС Грузії. Паралельно на ці зустрічі кликали людей з інших департаментів, яких не стосувалася ця тема. Вони сміливіше ділилися варіантами рішень через те, що не мали самі ці ідеї реалізовувати. На таких маленьких зустрічах можна було сперечатися та критикувати керівників. Чутки про те, що до керівництва є підхід, ширилися швидко.

Підтримка власної економіки

«Ми збудували нове приміщення, де можна оформити усі документи: не у столиці Грузії – Тбілісі, а в маленькому місті Руставі, побудованому на базі металургійного комбінату, який розвалився ще за Союзу. Тут був найвищий рівень злочинності та найбільша кількість самогубств. Крім того, ми переконали приватний сектор перенести свій бізнес у це містечко. З’явилися нові робочі місця. Так ми частково вирішили економічні проблеми міста. Також це відразу вирішило кримінальні проблеми» – поділилася Ека Згуладзе.

У новому сервіс-центрі спростили процедуру видачі документів, зробили їх цифровими. Чим менше контактів між чиновниками і людьми – тим менший ризик корупції.

Нова техніка й обладнання

За рахунок зміни інфраструктури ефективність роботи поліції зросла на 38%. Влада змінила систему кабінетів на загальні робочі зони. Спочатку поліцейським це дуже не сподобалось. Їм було некомфортно працювати. Але за три-чотири місяці вони адаптувались. Робочий час став справді робочим. Ніхто не приймав друзів у кабінетах, не дивився фільми і не бавився в ігри на комп’ютері.
З автомобілями у Грузії було, певно, те ж саме, що й в Україні. Частина автопарку зовсім зношена. Ще частина міліціонерів використовувала власні автомобілі. «Ми закупили нові машини у трьох європейських фірм. Уклали лізинговий контракт на таких умовах, що через рік усі машини повертаємо, і вони дають нам 70% нових автомобілів, а 30% купуємо ми», – розповіла Ека Згуладзе.

Віковий ценз

Для працівників патрульної поліції був встановлений офіційний віковий ценз – до 35 років. Це була найнижча сходинка поліції. «Ми хотіли, щоб працівники залишалися з нами і ставали дільничними, детективами».

Соціальний пакет

Упродовж трьох років зарплата працівників поліції підвищувалася 15 разів. Не зростала тільки зарплата міністра і його заступника. У 2010 році зарплата керівників департаментів була вищою за зарплату міністра. Зараз патрульний поліцейський отримує $600-1000 на місяць. Детектив заробляє до $2000. До цього працівник дорожньої міліції отримував $30.

Безкоштовне медичне страхування

У Грузії відмовилися від сталінської практики міліцейських поліклінік. Підтримувати їх на якісному рівні дуже дорого. Натомість створили гібридну систему медичного обслуговування. Для спецназівців обладнали мобільні госпіталі. А для решти працівників міліції – медичне страхування. Воно покривало усі витрати на лікування поліцейського і його сім’ї, навіть стоматологію.

Олег Мірошниченко
Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
16 Січня, 2019 Середа
15 Січня, 2019 Вівторок
14 Січня, 2019 Понеділок
більше новин