Навчання за кордоном

Понад дві тисячі кременчужан зараз здобувають освіту в інших країнах. Навчання за кордоном вважається не просто показником престижу і якості, а і грамотною інвестицією в майбутнє своїх дітей. Багато хто вважає, що освіта за кордоном – це вихідна точка на шляху побудови успішної кар’єри, а також можливість розширити кругозір, здобути безцінні знання та навички.

Більшість держав Європи приймає іноземців на навчання за плату. Але є і ті, де освіта для студентів з інших країн безкоштовна, наприклад Австрія. На програми для іноземців виділяють певну кількість місць. Більше пощастило тим українцям, які мають карту поляка. Але для цього треба довести польське походження, тобто мати офіційні документи про те, що батьки або дідусь чи бабця були поляками. У такому разі, відповідно до польського законодавства, в державних ВНЗ можна навчатися безкоштовно.

Во французской стороне, на чужой планете, предстоит учиться мне в университете

Як розповіли на комунальному підприємстві «Кременчуцький центр міжнародних зв’язків та економічного розвитку міста «Кременчук Інвест», за останні п’ять років два кременчужанина поїхали навчатися в Індонезію, 15 осіб роблять це у Китаї, є такі, хто здобуває освіту у Великобританії, Німеччині, Чехії, Угорщині. Але найбільше – близько двох тисяч – у ВНЗ, коледжах, технікумах Польщі. Зокрема, майже двісті осіб навчаються в університеті економіки у Бидгощі – польському місті-побратимі Кременчука. Вони вивчають туристичний бізнес, економіку, соціологію, медицину, архітектуру тощо. З двох тисяч лише близько десяти навчаються безкоштовно.

За програмою обміну «Ерасмус плюс» (програма Європейського Союзу, спрямована на поліпшення професійних навичок, розширення можливостей працевлаштування, модернізацію освіти та здійснення нових освітніх проектів – прим. авт.) щороку більше десяти кременчужан мають можливість поїхати навчатися на один-два семестри до Німеччини, Голландії, Італії, Франції. За програмою можливе навчання в партнерському виші цих країн, також виділяють стипендію. Тобто молода людина вступає до університету Польщі, де навчання в порівнянні з іншими європейськими країнами коштує менше, і згодом завдяки цій програмі може деякий час навчатися в іншій країні.

«Ми сприяємо тому, щоб молоді кременчужани мали змогу навчатися за кордоном, – сказав директор КП «Кременчуцький центр міжнародних зв’язків та економічного розвитку міста «Кременчук Інвест» Андрій Мельник. – Зокрема, ми опікуємося тими дітьми, які навчаються у місті-побратимі до самого закінчення навчання. Часто до нас, як до організації, яка відповідає за міжнародне співробітництво міста, з проханням допомогти звертаються кременчужани, коли виникають непередбачені обставини, пов’язані з навчанням в інших країнах. Тому я підкреслюю: варто все ретельно обміркувати перед тим, як їхати навчатися за кордон. Краще зв’язатися з нами, і ми надамо консультацію».

Як зауважив Андрій Мельник, європейська столиця не означає більш якісне навчання чи комфортніші умови перебування. Він радить обирати виш у тому місті, де можна зустріти своїх співвітчизників. Те, що у Польщі навчається багато українців, може бути корисним, до того ж Бидгоща приїжджають делегації з Кременчука.

Скільки коштує

Хоча безкоштовна освіта за кордоном у принципі можлива, проте ті, хто поїхав навчатися туди безкоштовно, кажуть, що все одно довелося заплатити чималеньку суму за ті чи інші послуги.

Узагалі, те, де буде навчатися дитина, залежить від гаманця батьків. Найбільш прийнятні ціни у Словаччині – починаючи від 700 євро за рік. Трохи дорожче коштуватимуть виші Польщі – від 900 до 1400 євро. Найдорожчі спеціальності – архітектурне проектування та медицина. Деякі медичні спеціальності у Польщі коштують до 15 тисяч євро за рік. До того ж потрібно врахувати, скільки грошей необхідно на проживання та інше.

Тому виникає запитання: чи варто платити величезні кошти за те, що згодом не знадобиться на батьківщині? Звичайно, медицина потрібна всюди. Але ж економіку в наших університетах викладають зовсім по-іншому. Та чи потрібен буде такий спеціаліст із закордонним дипломом в Україні?
До нас із-за кордону

Цього року у Кременчуці планується відкриття зарубіжного факультету Європейського інституту університету економіки Бидгоща. Інститут має зарубіжні факультети, які відкриються, зокрема, у Кременчуці, Калінінграді, Тбілісі. Розпочати планують із логістики, згодом – 3D-моделювання. Планується, що студенти навчатимуться в рідному місті два-три роки, а потім уже переводитимуться до Бидгоща. Це буде перший зарубіжний факультет польського вишу в Україні. І можна очікувати, що він має бути успішним, зважаючи на те, скільки охочих навчатися у цій сусідній країні.

Відправлять куди завгодно – були б гроші

Для того, щоб допомогли виїхати навчатися за кордон, багато хто звертається до комерційних структур і платить за це великі гроші. Як розповіли в одному з агентств, таке оформлення коштує десь близько 1000 євро.

Ще в одному туристичному агентстві, де на вивісці було зазначено «Навчання за кордоном», його власниця сказала, що більше не хоче цим займатися, мовляв, велика відповідальність. Зазвичай агентства беруть на себе зобов’язання відправити за кордон. А що відбувається після того, як студент починає навчання – це, як правило, їх не стосується.

В Інтернеті я знайшла декілька пропозицій. В одній за 500 євро пропонують достатньо широкий спектр послуг, супровід та підтримку студента в Польщі упродовж усього терміну навчання.

Зокрема, повністю готують документи для вступу, відкривають візу, виготовляють легалізаційні документи, здійснюють усі перекази, нотаріальні засвідчення. Стверджується, що є можливість поселити у власних гуртожитках за цінами, нижчими за ринкові, що забезпечує суттєву економію. Навіть пропонують допомогу в організації візиту батьків до дітей та контроль за студентом під час навчання (прогули, успішність).
Та у будь-якому разі перед тим, як надати перевагу певній пропозиції, треба ретельно перевірити угоду, дізнатися відгуки тих, хто вже скористався подібними послугами. Тому що, як свідчить практика, потім можуть з’являтися претензії до їхньої якості.

Соломія Марченко

 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин