6-та хвиля мобілізації: у Кременчуці добровольці скінчились

Шоста хвиля мобілізації, яку оголосили 18 червня, у Кременчуці на грані зриву. Якщо під час попередніх п’яти хвиль, у нашому місті плани виконували за рахунок добровольців, то наразі бажаючих служити у війську кременчужан на пальцях порахувати. Як в Кременчуці збираються виконувати план, коли прийде черга служити в лавах ЗСУ депутатам і чиновникам, та що робити студентам, які отримали повістки, дізнавався цього тижня «Вісник».

Як планують у Міністерстві оборони шоста хвиля має стати завершальною хвилею мобілізації у цьому році і закінчиться 17 серпня.
Особливістю 6-ої хвилі є те, що призиватися у рівних частках будуть як ті чоловіки, що раніше проходили військову службу, так і ті, що не служили. ЗСУ потрібні спеціалісти для формування мобільних десантних і механізованих танкових бригад, розвідники, артилеристи, зв’язківці, сапери і водії.

За призовниками на підприємства і в мерію

«Вісник» писав раніше, що Кременчуку вже доведено план на шосту хвилю мобілізації. Як повідомив військовий комісар Кременчука Роман Сушко, з нашого міста до війська мають призвати 500 чоловік. Для порівняння, протягом п’яти хвиль було призвано трохи більше тисячі.

І якщо під час попередніх мобілізацій в армію йшли переважно добровольці, то наразі таких один-два на тиждень приходить у військкомат.

Цього тижня у мерії навіть спеціальну нараду провели для керівників промислових підприємств, на якій довели план на кожне підприємство. «Вже до кінця цього тижня мають з кожного підприємства подати списки військовозобов’язаних працівників, а з наступного тижня почнуться перші відправки», – зазначив Роман Сушко.

А ще він запевнив, що вже складено списки із депутатів міської ради, райрад і працівників міськвиконкому. Публічно на сесіях повістки вручати не обіцяють. Проте тим, хто не має броні і підлягає мобілізації, лоба побриють. Та тут треба нагадати, що під час 5-тої хвилі подібні депутатсько-чиновницькі списки складали, але служити пішов один депутат міськради Олег Говорушко і керівник оргвідділу міськвиконкому Валерій Декусар. Обоє добровольцями. Інших із списку не мобілізували.

Після 50 років – лише добровольці

«Усі військовозобов’язані будуть призвані на навчальні центри, де пройдуть підготовку за фахом, і тільки після цього будуть направлені у військові частини, а звідти після бойового злагодження – в зону АТО», – зазначив військовий комісар Кременчука.

Він нагадав, що мобілізованими можуть бути військовозобов’язані віком від 20 до 60 років, які проходили військову службу, при цьому, у віці від 50 до 60 років – тільки в добровільному порядку. Громадяни України у віці до 25 років, які не проходили військову службу, можуть зараховуватись на військову службу виключно шляхом укладення контракту. При будь-яких умовах військовослужбовці, призвані на строкову військову службу, використовуватися в межах АТО не будуть. Крім того, мобілізації не підлягають священики, громадяни, що мають судимість. А віднедавна нардепи надали бронь викладачам вишів і вчителям шкіл.

На вулиці і в тролейбусах повістки не вручають

«Принаймні такої практики в Кременчуці немає, та й повноважень у працівників військкомату таких теж», – запевнив кореспондента «Вісника» Роман Сушко. «Ми не можемо знати, чи є той чи інший чоловік на вулиці чи в громадському транспорті військовозобов’язаним. А ось на місці роботи чи за місцем проживання повістки вручаємо. Залучаємо до цього процесу правоохоронців», – говорить військовий комісар. Він нагадує, що за ухилення від призову за мобілізацією у ст. 336 Кримінального кодексу України прописана відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років. У Кременчуці вже були випадки під час 5-тої хвилі мобілізації, коли кременчужани ухилялись від мобілізації. Дві справи вже передано до прокуратури. Випадків, щоб чоловіки навмисно себе калічили, не було. Хоч на Полтавщині вже зафіксовано 5 таких.

Втік із «Десни» – на 2 роки в дисбат

Це про 25-річного кременчужанина, який дезертирував із військової частини, де проходив навчання. Роман Сушко розповів, що Козелецьким районним судом Чернігівської області було винесено вирок. Чоловіка визнано винним у вчиненні злочину (кримінального правопорушення), передбаченого ч.3 ст.407 КК України «Самовільне залишення військової частини або місця служби», та призначено узгоджене сторонами покарання у вигляді 2 (двох) років позбавлення волі у дисциплінарному батальйоні із відбуванням покарання у військовій частині.

І таких втікачів, які мобілізовувались Кременчуцьким ОМВК, налічується більше десятка.

«Відкосити» буде практично неможливо

Як нагадав Роман Сушко, наразі у Генштабі Збройних сил України створюється електронний державний реєстр військовозобов’язаних і призовників. До нього будуть внесені дані фіскальної, міграційної, прикордонної служб, а також база виборців.

«Це дасть можливість реально оцінити обсяги мобілізаційних ресурсів країни. Таким чином, на 90% виключиться можливість для ухилення від служби. Одночасно триває робота щодо посилення відповідальності за ухилення від мобілізації», – це вже повідомляють в прес-службі Генштабу.

Жінки

Потрібні медсестри, кухарі, зв’язківці

Вперше під час мобілізації є рознарядка на призов в армію України військовозобов’язаних жінок. Роман Сушко зазначає, що є рознарядка на медсестер, кухарів, зв’язківців. «Під час минулої хвилі одна з кременчужанок пішла добровольцем. Наразі служить в одній із частин у Миколаєві. Телефонувала, говорить, що задоволена», – розповів військовий комісар. Тож і під час шостої хвилі поки що кременчужанок мобілізуватимуть лише на добровільній основі.

Студенти

Повістка зараз – в армію восени

Наразі багато студентів закінчують навчання і диплом отримати можна лише підписавши обхідний у військкоматі. «Так як плановий призов завершився, то студентам, що завершили навчання, видаємо повістки. Вони проходять медичну комісію, а призиватимуться вже восени, коли оголосять черговий призов. Проте, якщо хтось із таких призовників продовжує далі навчання, то отримує бронь», – пояснив військовий комісар.

Переселенці

Допомогу без походу в військкомат не дають

Віднедавна, аби чоловікам, які приїхали до Кременчука із східних регіонів, стати на облік у департамент праці і соціального захисту, а далі отримати допомогу потрібно стати на облік у військкомат. Це стосується військовозобов’язаних чоловіків. «Нерідко чоловіки, що приходять, не мають військових квитків чи говорять, що стоять на обліку на підконтрольних територіях. Ми виписуємо нові військові квитки, де вписуємо дані за словами військовозобов’язаних», – говорить Роман Сушко. Мобілізовуватимуть вимушених переселенців на загальній основі.

Військовозобов’язаних три дні чекають у військкоматі

Наприкінці червня 2015 міський військовий комісар Роман Сушко підписав наказ «Про призов військовозобов’язаних на військову службу під час шостої черги часткової мобілізації, в особливий період».

У документі йшлося, що військовозобов’язані, які не отримали повістки, мають прибути до міськвійськкомату з 9 по 12 липня та мати при собі військовий квиток, обліково-послужні картки, мобілізаційне розпорядження та документи, що посвідчують особу.

Роман Сушко зазначає, що не обов’язково це означає, що чоловіка мобілізують. «Ми викликаємо всіх на медичну комісію, та якщо є серйозні вади здоров’я, то потрібно брати медичну картку, де це прописано, і показувати лікарю. Якщо є протипоказання по здоров’ю, ми не мобілізовуємо. Та нам потрібно відзвітувати за кожного військовозобов’язаного. З цього тижня ми навіть вводимо картотеку відстрочок», – пояснює військовий комісар.

Олена Ліпошко
Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин