Рибалка вже не та

Напередодні Дня рибака «Вісник Кременчука» цікавився у рибаків справами і шукав відповіді на їх запитання та скарги.

Біля річкового порту рибаки скаржаться: клювання немає все п’ять днів взагалі. Рівень води впав. Крім карася нічого не ловиться. Рибак Анатолій Федорович розповідає, що цією справою він займається вже 70 років, а почав рибалити у восьмирічному віці. «До 60-го року рибалка була та, що треба, не порівняти з нинішньою, – каже він. – Де б не став – завжди щось піймаєш. Можна було нахилитися і пити воду з річки. Десь до 70-го року ми цідили воду і варили юшку на березі».

Після того, як пішов на заслужений відпочинок, приходить на річку майже як на роботу, щоденно, крім неділі, з 7 до 13 години. Але похвалитися не може: кожен день весь улов – це дві-три невеличкі рибинки. І така рибалка вже третій рік поспіль.

Рибалок більше, риби менше

Як стверджують у рибінспекції, масового мору риби, на що вказують деякі рибаки, зараз немає. Тому, що у Дніпрі зараз стало менше риби. Тут дають таке пояснення – після нересту (нерест триває до 10 червня – прим.авт.) риба адаптується десь близько місяця. Крім цього, після зими, яка видалася фактично безсніжною, був дуже низький рівень води в період нересту, що погано позначилося на її кількості.

Як розповів перший заступник начальника управління «Полтаварибохорона» Анатолій Кривонос, коли до них надходять скарги з приводу мора, вони оперативно реагують, ці скарги обов’язково перевіряються. Так нещодавно виїжджали на річку Сухий Кагамлик, але факт мору не підтвердився.
«Риба є, але її важче стало ловити, та й рибаків побільшало, – відповідає на моє питання Анатолій Миколайович. – Де вона буде ловитися сьогодні чи завтра – сказати важко, бо риба мігрує та шукає собі кращі місця».

З приводу того, що рибу, як підозрюють рибаки, труять, іхтіолог управління Юрій Ярцев стверджує, що черкаські підприємства до цього не мають жодного відношення. А на колір води може впливати один з елементів таблиці Менделєєва – марганець. Цей важкий метал рухливий, він може забарвлювати воду у Дніпрі, але до цього намагаються не доводити.

Краще попередити

Взагалі у річці можуть бути присутні майже всі елементи таблиці Менделєєва. Ці процеси були описані ще у 80-х роках минулого століття.
«З 1980 по 1985 роки на Кременчуцькому та Дніпродзержинському водосховищах працювали харківські вчені, які написали труд «Гідрологія і гідрохімія Дніпра», – розповідає Юрій Євгенович. – Саме вони передбачили усі ті процеси, які ми з вами зараз спостерігаємо. Згідно з їх дослідженнями, на дні водосховищ осідає багато інших хімічних елементів, які утворюються природним шляхом».

На якості води позначаються донні відкладення, які накопичувалися тут десятиліттями. Щорічні відкладення на дні водосховищ сягають більш ніж 3 млн. тонн. Це відмерлі водорості, листя, розмиви берегів, змиви з ланів тощо. Зрештою утворюється складний комплекс мікроелементів, що приводить до накопичення органічних речовин. З настанням спеки вода менше збагачується киснем, що негативно впливає на рибу. Від цього більше страждають донні риби – судак та бичок, гинуть молюски. А молюски – це кормова база для риб. При зниженні PH води та зміні рівня кисню під час спеки виникає загроза вторинного забруднення марганцем. Щоб цього уникнути та запобігти застійним явищам, на ГЄС треба пропускати воду. Для цього на рівні міськвиконкому звернулися до «Агентства водного господарства».

«Якщо в ранкові години на ГЄС пропускатимуть воду, ми зможемо цього уникнути, – зазначив Юрій Євгенович. – Цей захід збагачує воду киснем, його практикували й раніше, і, як показала практика, це позитивно впливає на флору та фауну».

Нема зариблення – нема і риби

Як кажуть спеціалісти, деякі види риб у Дніпрі зникли взагалі. На відсутність іншої риби більш за все впливає те, що немає зариблення. Раніше на це виділяла кошти держава, зараз обсяги зариблення майже у десять разів менше. Взагалі біологічно обґрунтована норма для того, щоб підтримати популяцію – десь біля двох мільйонів риб на водосховище. Ще вісім років тому випускали десь близько 1,5 млн. штук. Потім держава спустила це питання на гальмах, і зараз випускають біля 100 тисяч. Своїм коштом останні два роки зариблення проводять члени товариства мисливців та рибалок, але це маленькі обсяги і цього недостатньо.

«Через електровудочників вся риба може зникнути»

Це «Віснику» розповів Євген Матвієць, який має більш ніж 30-ти річний риболовецький стаж. Першу вудку подарував батько, коли йому було лише 3 роки. «З того часу і рибалю. Для мене риболовля – це хобі, відпочинок і релаксація в одному флаконі. Я ловлю лише на вудку і спінінг, не використовуючи незаконного знаряддя, як то сітки чи інше. Я не розумію тих людей, що займаються риболовлею заради наживи», – говорить чоловік.

Євген зазначає, що став помічати, як останнім часом риби в водоймах поменшало. «Так, на Дніпрі зараз «глухий» період. І раніше влітку мало ловилось, а зараз зовсім без улова вертаєшся. Доводиться їздити на заливи, там ще можна щось спіймати», – розповів рибалка.

Причиною зменшення риби називає те, що наразі браконьєри, особливо ті, які використовують електровудочки, знищують все живе, не лише рибу.
«На мій погляд, кількість риби зменшується і через шкідливі викиди в Дніпро черкаських заводів, та головне це те, що браконьєри безкарно займаються своєю чорною справою. Ось свіжий випадок. Днями поїхав на рибалку на одну із заток у Кременчуцькому районі, а там риба вгору черевом плаває. Місцеві пояснюють: то три дні електровудочники тут «працювали». Куди ж дивиться рибінспекція? Доки не буде належного контролю на місцях, доки не буде на рівні держави встановлено жорстокого покарання за браконьєрство, незаконні рибалки нищитимуть рибу, – говорить чоловік і наводить приклад Білорусі: – Там на всіх водоймах через певні проміжки встановлені спеціальні датчики, які реагують на електричний розряд і відразу повідомляють у єгерські пункти. І покарання за незаконну рибалку там не українські».

А на підтвердження того, що з однією вудкою з риболовлі можна повернутися з непоганим уловом наводить приклад, що якось піймав ляща більше 10 кг.
А спінінгом вдалось за один улов натягати майже півцентнера риби.

А ще зазначає, що рибалка наразі – хобі не дешеве. Одна поїздка обходиться від 100 до 400 грн. Це і бензин, і наживка, і снасті. Тож деякі рибалки стають базарними рибалками.

Анекдот от рыбака

Объявление в газете: «Ищу спутницу жизни, которая любит рыбную ловлю, умеет копать червей, чистить и жарить рыбу. Фотография лодки обязательна».

Соломія Марченко
Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Posted by Я Люблю Кременчук on Wednesday, May 9, 2018
Громадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин