Кожна бабуся, яка торгує на ринку, повинна сплатити податок

Із цього приводу в податковій інспекції Кременчука влаштували прес-конференцію. Її мета – донести до людей просту істину: заплати податки і спи спокійно.

Кампанія декларування у 2016 році має свої відмінності від попередніх років. За результатами 2015 року фізичні особи мають сплачувати як податок на доходи фізичних осіб, так і військовий збір.

Податковим законодавством установлений строк для подання декларації – до 1 травня. А сплатити сам податок необхідно до 1 серпня.

За що потрібно ділитися з державою

Теоретично, народ повинен знати, що податкова декларація про майновий стан і доходи за минулий рік подається у випадках отримання:

– доходів від підприємницької діяльності;

– доходів від надання в оренду житла або майна;

– від провадження незалежної професійної діяльності;

– іноземних доходів;

– доходів від успадкування чи отримання в дарунок коштів, майна від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення;

– благодійної допомоги у сумі, що перевищує граничний розмір, або використаної не за цільовим призначенням;

– додаткового блага у вигляді списання суми боргу за кредит;

– доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;

– доходів від надання послуг домашнього персоналу, репетиторства, медичних, будівельних, оранки землі тощо;

– зарплати від двох і більше робіт, загальна сума якої минулого року перевищила 146160 гривень.

Чи буде бабуся з ринку платити податок

Журналістів цікавило, яким чином буде стягуватися податок, скажімо, з бабусі, яка торгує на ринку своєю цибулею, що вона виростила на городі. Або з медсестри, яка прийшла зробити укол сусідці та отримала за це певну винагороду.

Таке питання спочатку спантеличило податківців. «Кожен, хто займається підприємницькою діяльністю, повинен мати журнал обліку, куди записувати усі витрати і прибутки», – спробували вони прояснити ситуацію. Проте їх попросили «спуститися на землю» і подивитися, хто ж це з бабусь на ринку має такий журнал.

Але ж це – лише верхівка айсберга. Скільки у місті так званих шабашників, що займаються ремонтом квартир – ніхто не знає, в тому числі й податківці. Стихійна торгівля є справжньою окрасою нашого міста. Вона розрослася до неймовірних обсягів. Звідти ніхто не платить податки. «Це не наше питання, – парирує заступник начальника Кременчуцької ОДПІ Олег Дубинка, – даною проблемою повинні займатися правоохоронці разом із міською владою».
Виходячи з цього, випливає цілком логічне запитання: який відсоток економічних відносин знаходиться в тіні? Олег Дубинка відповів, що не знає. І це наштовхує на славнозвісне міркування про пошук чорної кішки у темній кімнаті.

А людей, які отримують якісь додаткові доходи, можна поділити на три категорії: тих, хто знає, що потрібно платити податки, хто не знає про це і тих, хто не бажає знати, навіть якщо здогадується. Податківці ж наразі прагнуть переконати потенційних платників податків, покладаючись на їхнє сумління, говорить Олег Дубинка. Але чи працюватиме такий підхід у країні стрімкого зубожіння?

Утім, до бабусь, які торгують на ринку, фіскали обіцяють ставитися поблажливо і не будуть їх утискати. Прискіпливіше приділятимуть увагу більшим оборудкам. Наприклад, до дарунків або спадщини квартир, машин і такого іншого. Справа в тому, що коли такий дарунок роблять родичі першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), то він не оподатковується. А в іншому разі потрібно сплатити 5 % податку.

А ще податківці покладаються на «доброзичливих» громадян, які повідомляють, наприклад, про здавання житла в оренду. Таких повідомлень минуло року було 5.

Розмір податку

Ставки податку щодо доходів, отриманих минулого року, складають:

– 15 % від суми, яка не перевищує десятикратний розмір мінімальної зарплати на 1 січня 2015 року
(12180 грн);

– 20 % від суми, вищої за 12180 грн;

– 20 % для пасивних доходів;

– 30 % для доходів, нарахованих як виграш чи приз.

До тих, хто невчасно подав декларацію минулого року або не сплатив податки, були застосовані  штрафні санкції – 170 гривень. Таких у Кременчуці виявилося 39 громадян. У порівнянні з позаминулим роком це менше – у 2014 році був 51 чоловік.

Все по темі: гроші  податок 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин