Реєстр громади: коли і для чого?

Уже незабаром, із 4 квітня, зникне необхідність у паспортних столах. Адже з цього часу реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання особи на території міста здійснюватиме виконавчий орган міської ради. Також він видаватиме довідки та витяги, серед яких, наприклад, довідка про склад сім’ї. Усе це – завдяки створенню Реєстру територіальної громади.

Мета такого нововведення – ефективне та прозоре державне регулювання у сфері надання адміністративних послуг та створення сервісної держави. Так надають послуги в усіх демократичних країнах, зазначається у Пояснювальній записці до проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг». Надання послуг за принципом «єдиного вікна» є необхідним елементом на шляху до європейської інтеграції України, пояснюється у цьому ж документі.

Проте як же інтегруватися, якщо до 4 квітня залишилося трохи більше місяця, а створювати реєстр досі не почали?

Що і до кого –поки невідомо

При цьому повного переліку, які саме довідки та витяги завдяки цьому реєстру видаватимуть, також немає. Хоча законом передбачено, що після 4 квітня ті органи, які раніше займалися питаннями реєстрації місця проживання чи видавали довідки, більше не матимуть повноважень це робити. За роз’ясненнями «Вісник» звернувся до керуючого справами Кременчуцького міськвиконкому Руслана Шаповалова.

«Під час відповідної наради ми говорили про поля, які мають бути у нашій базі даних – ми їх не знаємо. Справа у тому, що закон передбачає їх певний набір. Але ми хочемо зробити так, щоб були додаткові колонки. Щоб можна було комбінувати ці дані з однієї бази на різні вимоги. По суті довідка – це буде витяг із реєстру. І уже оператор цієї бази даних буде визначати, який набір даних із реєстру взяти. Тому якщо буде функціонувати повноцінна база, то з неї можна буде зробити безліч різних варіантів витягів, – пояснює Руслан Шаповалов. – Проте ідеться ж не лише про реєстр, а й узагалі про виконання функцій із реєстрації місця проживання людини. Тобто, якщо людині потрібно буде прописатися або виписатися, вона повинна також звертатися до цих структур».
Не можуть чи не хочуть?

На шляху до створення Реєстру територіальної громади Кременчука є суттєві труднощі.

Так, його основою має стати Державний реєстр виборців, що передбачено у законі. Проте, як пояснив завідувач справами міськвиконкому, за інформацією Центральної виборчої комісії, наразі ні технічні регламенти, ні юридична база для цієї передачі ще не розроблені, тому передати ці відомості не можуть. «Фактично зараз ми стикнулись із тим, що немає з чим працювати. Як буде на кінець березня, ближче до цієї дати (4 квітня, – авт.), буде вже більш-менш зрозуміло», – зазначив Руслан Шаповалов.

Крім того, картотеки для введення інших відомостей у Реєстр мають передати Державна міграційна служба, керуючі компанії, ОСББ та житлово-експлуатаційні організації. Таких картотек у паперовому вигляді дуже багато, а ось в електронному – майже немає, або ж їх не дуже поспішають передавати. Наприклад, у керуючої компанії «Житлорембудсервіс» на обліку орієнтовно 47 тисяч квартир, де мешкають близько 90 тисяч осіб. Щороку вона видавала близько 50 тисяч довідок. Користувалася для цього власною електронною базою даних, проте передати погоджується лише паперову картотеку. Займає така картотека у металевих шафах у «Житлорембудсервісі» площу близько 40 кв. м. Тож можна лише здогадуватися, якої площі потребуватимуть усі передані картотеки, та наскільки легко та швидко у них можна буде знайти необхідні дані.

«Поки не буде створена єдина електронна база, то в паперових картках буде важко щось знайти, тому що їх ще треба звести і звірити. Часто таке буває, що фактичні дані не співпадають із тими даними, що занесені у паперову картку. Тому поки не буде створена єдина електронна база даних, я прогнозую, можуть бути певні труднощі», – зазначає Руслан Шаповалов.

Юридично органи виконавчої влади зможуть видавати усі необхідні довідки та витяги. Та наскільки оперативно та ефективно? Адже, швидше за все, знадобиться немало часу на пошук потрібних даних у величезній паперовій картотеці, розкладеній по поличках у, певно, величезних приміщеннях. Та й наскільки якісною буде така робота, якщо дані з різних паперових картотек не співпадатимуть?

Ціна питання

Відповідно до рішення кременчуцьких депутатів на лютневій сесії, веденням реєстру та видачею довідок займатимуться Автозаводська та Крюківська адміністрації. Крім мого, можливо, послуги можна буде замовляти і через ЦНАП.

Проте для того, щоб реєстр функціонував, йому необхідний обмін даними з Єдиним державним демографічним реєстром. Вартість такого підключення для одного виконавчого органу – 157 тисяч гривень. Крім того, кожній райадміністрації буде потрібна робоча станція. Коштуватимуть вони орієнтовно по 109 тисяч гривень. Держава гроші на це поки не обіцяє. Тож зараз їх передбачають виділити з міського бюджету.

Що ж стосується вартості довідок, то поки про це не зазначається. Проте, що стосується реєстрації місця проживання, то вона буде платною. І після того, як запрацює нова система, відчутно зросте. Складатиме близько 70 гривень. Але ці кошти будуть іти у місцевий бюджет, зазначає Руслан Шаповалов.

Замовити послугу через сайт

На отримання 62 послуг, серед яких оформлення паспорта та надання дозволу на перепланування квартири, тепер можна зареєструватися онлайн. На сторінці Центру надання адміністративних послуг, що зараз має адресу cnap-kremen.gov.ua, можна з точністю до хвилини визначитися, коли вам буде зручно прийти у ЦНАП у Крюківському чи Автозаводському районі. Тож залишиться лише у визначений час принести усі необхідні документи (перелік та вартість послуг теж можна знайти на сайті).

«У розділі «Онлайн-послуги» ви побачите список набагато більший, тому що наші послуги повторюються. Наприклад, земельні питання можуть стосуватися як юридичних осіб, так і підприємств. Тому вони переведені ще й у підприємницьку діяльність, – пояснює керівник Кременчуцького ЦНАПу Тетяна Печериця. – Ми обрали послуги, для яких немає нормативного документа, яким передбачено бланк. Наприклад, на прописку, виписку визначений певний вид бланка постановою Кабміну. А на розміщення тимчасових споруд такого нормативного документа немає. Тому для цих послуг ми створили уніфікований бланк».

Реєстрація для отримання онлайн-посуги максимально проста. Ідентифікація на сайті здійснюється за номером мобільного телефону. Також є можливість перевірити себе в електронній черзі, а за необхідності – скасувати або змінити час візиту.

Крім того, таке нововведення полегшує роботу і самих працівників ЦНАПу, адже дані клієнтів тепер не потрібно вносити уручну.

Варто звернути увагу, що замовити послугу за одним номером телефону можна лише раз на день. Це зроблено для захисту сайту.

До речі, послугу можна замовити за допомогою мобільного телефону або планшета.

Все по темі: Реєстр територіальної громади  Руслана Шаповалова  ЦНАП 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин