Вступ до ВНЗ-2016: із пільгами чи без них?

Суперечки навколо права деяких абітурієнтів вступати до вищих навчальних закладів на пільгових умовах тривають не один рік. І якщо у 2015 році Верховна Рада проголосувала зміни до Закону України про вищу освіту, відповідно до яких певні категорії абітурієнтів можуть вступати за окремим конкурсом на основі іспитів, а не ЗНО. А МОН згідно із законом затвердило Умови прийому на навчання до ВНЗ на 2016 рік. То вже у проекті Змін до Умов вступу (можливе доповнення до вже затверджених умов та правил на 2016 рік), ці категорії пільговиків такі преференції можуть втратити.
Головний аргумент тих, хто виступає проти пільг – усі абітурієнти мають вступати до вишів на рівних умовах, за результатами ЗНО, щоб місця державного замовлення отримували кращі з кращих.

Разом з усіма?

Міністерство освіти і науки запросило до громадського обговорення проекту Змін до Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2016 році. Серед можливих нововведень – відчутне зменшення категорій, які могли вступати до ВНЗ поза конкурсом, тобто за результатами вступних іспитів та за результатами співбесіди.

Відповідно до змін, право на вступ до вишу поза конкурсом втратять інваліди І та ІІ груп та діти-інваліди до 18 років, особи, які мають статус ветеранів війни, та постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, шахтарі, особи, які мали таке право відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», члени збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах, чемпіони і призери Олімпійських та Паралімпійських ігор.

При цьому вступники, що належать до перелічених категорій, якщо такі зміни усе ж приймуть, матимуть право на першочергове зарахування до ВНЗ. Це означає, що абітурієнти, які раніше належали до пільгових категорій, матимуть проходити конкурс разом з усіма вступниками. І якщо два або більше абітурієнти наберуть однакову кількість балів, то місце на державному замовленні отримає саме той, хто має вищий пріоритет із вищеперерахованих категорій,  пояснив Євген Буряк, відповідальний секретар приймальної комісії Кременчуцького національного університету імені
М. Остроградського.

Крім того, серед запропонованих у Змінах нововведень – включити до списку про першочергове зарахування дітей учасників бойових дій на території інших держав, які загинули (зникли безвісти) та дітей військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків.

А також за результатами зовнішнього незалежного оцінювання або вступних іспитів (за вибором абітурієнта) до ВНЗ зможуть вступити діти-сироти та учасники бойових дій. Наразі ж таке право поширюється на осіб, у яких є захворювання, зазначені у Переліку захворювань, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО, військовослужбовців, звільнених із військової служби (у тому числі демобілізованих) після 30 листопада 2015 року, та осіб, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби).

Рецепт для вирішення проблем

Якщо такі зміни приймуть, зникне певна плутанина у трактуванні Умов вступу до вищих навчальних закладів, яка є зараз.

Суперечки точаться навколо питання, чи повинні випускники, що поки належать до пільгових категорій, здавати ЗНО.

– Університет користуємося підсумковими результатами. Тими, що вносить Центр оцінювання якості освіти в Єдину базу даних. Тож, якщо поміркувати, коли оператор вноситиме дані про абітурієнта-пільговика та ставитиме позначки навпроти необхідних дисциплін для вступу, система відразу «підхопить» ті результати, які дитина вже має. А їх уже змінювати ніяк.

До того ж тільки за результатами вступних іспитів до ВНЗ мають право вступати особи, у яких є захворювання, зазначені у Переліку захворювань, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО, – зазначає відповідальний секретар приймальної комісії КрНУ.

При цьому Світлана Олексієнко, головний спеціаліст кременчуцького департаменту освіти, наполягає на обов’язковості проходження ЗНО для випускників шкіл:

– Відповідно до наказів Міністерства освіти у 2016 році випускники загальноосвітніх навчальних закладів складають Державну підсумкову атестацію по формі ЗНО. А результати ЗНО вже є можливістю вступу до вищого навчального закладу.

Тобто для нас (департамент освіти, – авт.) на першому місці Державна підсумкова атестація. Бо це є необхідною умовою для того, щоб дитина отримала атестат про повну загальну середню освіту. Якщо вона не складає ДПА з поважних причин, то має право на додаткову сесію. Підставою ж для звільнення випускника загальноосвітнього навчального закладу від проходження ЗНО за станом здоров’я  є висновок лікарської комісії (перелік таких захворювань затверджений наказом МОН).

Тож ситуація виходить досить неоднозначною.

Революція Гідності – не аргумент

Крім того, наразі за співбесідою до вишу мають право вступати громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (відмінники навчання, мають І, ІІ категорію), ті, хто став інвалідом унаслідок подій під час Революції Гідності та особи, визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вони мають право на вступ за результатами співбесіди, що складається як окремий комплексний іспит за всіма конкурсними дисциплінами, які передбачені за певною спеціальністю, пояснив Євген Буряк.

Проте у Змінах до Умов вступу пропонується виключити із зарахування за співбесідою осіб, які стали інвалідами внаслідок подій під час Революції Гідності та визнані інвалідами війни.

Зміни до Умов вступу наразі знаходяться на розгляді, та коли їх затвердять і у якому саме вигляді, наразі невідомо, зазначає Євген Буряк.
Що вже відомо напевно – це те, що пільги не діятимуть для вступників, які змагатимуться за державне замовлення на освітній ступінь магістра. Тут умови вступу, починаючи з цього року, для всіх однакові.

Також, незалежно від того, приймуть зміни чи ні, братимуть участь у конкурсі за результатами вступних іспитів у ВНЗ особи, у яких є захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання.

При цьому дивним виглядає інше. Якщо нові Умови вступу затвердять, кількість категорій вступників-пільговиків має зменшитися, а ось їхнє процентне співвідношення збільшиться. Квота на абітурієнтів пільгових категорій у вищих навчальних закладах буде у межах 10% (ВНЗ на території Донецької та Луганської областей – 30%) замість 5% нинішніх.

Подання документів:

11 липня – 20 липня (до 18:00) – для вступників, які складають вступні іспити, проходять співбесіду та творчі конкурси (в т. ч. пільгових категорій);

11 липня – 27 липня (до 18:00) – для вступників, які не складають вступні випробування.

До 1 липня – виші мають отримати інформацію про наявність і кількість місць державного замовлення.

– На момент вступу університет організовує всі необхідні умови, які потрібні випускникам, що мають проблеми зі здоров’ям. Так, наприклад, для вступників із проблемами опорно-рухового апарату  організовуємо іспит в аудиторіях на першому поверсі. Додатково запрошуємо медичного працівника, який знаходиться поряд і спостерігає за процесом. Звичайно, поза аудиторією. У разі потреби зможе надати відповідну кваліфіковану медичну допомогу.
Наразі діти мають пільги під час вступу. Але далі вчаться на загальних умовах. Бо знання усі повинні отримати однакові.
Що стосується підходів до організації навчання – тут уже розробляють індивідуальні завдання для студента, що має проблеми зі здоров’ям, – розповів Євген Буряк.

  • Максим

    Я так зрозумів сиротам у 2016 – 2017 році можна буде вступати поза конкурсом?

  • Наталья

    Да, сначала наша медицина делает детей инвалидами, а потом справедливая “Верховна Рада” лишает их всех льгот! Спасибо и низкий поклон.

Карта депутатів
Банер
Банер
Банер
23 Листопада, 2017 Четвер
22 Листопада, 2017 Середа
більше новин