ID-паспорт: чого чекати від нововведення

Відтепер кременчужани можуть отримати ID-паспорти. Щоправда, не всі – поки що лише мешканці Автозаводського району. Через технічні причини. Безкоштовно сучасний документ видаватимуть також не всім. Чим відрізняються паспорти старого та нового покоління, скільки коштує заміна документа та чи захищений ID-паспорт від шахраїв – дізнавався «Вісник».

Новомодний ID-паспорт замість звичної старенької книжечки в Україні почали видавати з 11 січня 2016 року. Практично сім місяців поспіль усім українцям, яким виповнилося 16 років або які отримували паспорт уперше, вже видавали ці самі ID-картки. У Кременчуці за рік ID-паспорти вже отримали 908 місцевих мешканців Автозаводського району.

Відповідне рішення прописане у Законі, який набув чинності 1 жовтня. Натомість прийом документів для оформлення звичайного паспорта громадянина України, старенької книжечки, також припинився з 1 листопада.

Скільки коштує заміна паспорта

Разом із новими ID-картками в Україні діятимуть і паперові паспорти, які залишаться дійсними на необмежений термін. Загалом провести заміну старих паспортів планують упродовж чотирьох років. Проте, як зазначають у Центрі надання адмінпослуг, змушувати громадян замінювати паспорти не будуть. Ті, кому виповнилося 14 років або отримують паспорт уперше у своєму житті, відмовитися від видачі ID-картки не зможуть. Якщо ж ви просто вирішили замінити паперовий паспорт за власним бажанням, то отримаєте ID-паспорт з іншою серією й номером. Натомість паперовий зразок документа утилізують. Й у той час, доки оформлюватимуть новий, можна користуватися старим паспортом.

Як отримати нові паспорти у Кременчуці, «Вісник» запитав у начальника Центру надання адміністративних послуг Тетяни Печериці.

– У Кременчуці ID-паспорти поки що видають тільки мешканцям Автозаводського району, – пояснює Тетяна Печериця. – Оскільки обладнання для видачі нових паспортів є тільки там. Ті, хто проживає у Крюківському районі й належить до Крюківського районного відділу, отримають звичайні паспорти-книжечки. ID-паспорти отримують уже у віці з 14 років, а старі – з 16. Безкоштовно отримати новий паспорт можуть кременчужани, які одержують його вперше: як із досягненням 14-річного віку, так і ті, хто його взагалі ніколи не мав. Випадки, коли у людини не може бути паспорта й до 20 років, трапляються…

Усім іншим замінити старий паспорт на новий буде коштувати близько 279 гривень (адмінзбір). Оплата є одноразовою. До суми внесені вартість бланка, персоналізації та адміністративної послуги. Це – за умови, якщо паспорт виготовлятимуть упродовж 20 днів. Якщо ж його потрібно зробити терміново, послуга коштуватиме дорожче, близько 360 гривень. Видаватимуть ID-паспорти й тим, хто звертатиметься за зміною прізвища або у кого поцупили паспорт старого зразка. Таким громадянам замінюватимуть паспорти платно.

Незручності ID-паспорта

Із 2 листопада кременчужани, які проживають в Автозаводському районі, вже не можуть подати документи до ЦНАПу, аби отримати паспорт старого зразка. А вклеїти до старого паспорта фотографію із досягненням 25- і 45-річного віку ще можна. До того ж безкоштовно.

Отже, виходить, що частина Кременчука вже отримує нові паспорти, а частина – старі. Проте кому пощастило більше – мешканцям Автозаводського району чи Крюківського – незрозуміло. Проблема полягає у тому, що не в усіх структурах, де зазвичай потрібно пред’являти паспорт, є необхідне обладнання для його зчитування. Через це необхідно додатково брати довідки.

– Довідку з місця проживання брати потрібно, – підтверджує Тетяна Печериця. – Проте в документах ніде офіційно не прописано, що строк її дії – лише один місяць, і через цей проміжок часу потрібно йти і брати нову довідку. Ми умовно звикли так вважати, але чітка дата, до якого числа вона дійсна, не вказується. Є структури, для яких узагалі неважливо, коли була видана ця довідка. Кожна організація вирішує це питання сама для себе.

Додаток у смартфоні зчитає інформацію

Від паперового варіанта ID-паспорт відрізнятиметься тим, що буде містити електронний чип, у якому й ховатиметься більшість інформації про людину. Зовні новий паспорт – це звичайна пластикова картка, на якій зазначені ПІП людини, стать, дата народження, фото, до якого року дійсний паспорт, громадянство та підпис людини. Проте у чипі, крім усієї цієї інформації, додатково зазначені дані про реєстрацію місця проживання, сімейний стан, ідентифікаційний номер, унікальний номер запису в Реєстрі, номер документа, уповноважений суб’єкт, що видав документ (код), цифровий підпис.

Зчитувати інформацію з ID-паспорта, а саме ту, що записана на чип, можна навіть за допомогою звичайного сучасного смартфона. Зчитати не можна тільки відбитки пальців рук.
Як повідомили «Віснику» в Управлінні Державної міграційної служби у Полтавській області, безкоштовно завантажити програмне забезпечення можна на сайті виробника, тобто на офіційному сайті Державної міграційної служби України.

– Планується, що у подальшому людина, яка отримала ID-паспорт, може встановити програму собі на смартфон, – зазначили в Управлінні Державної міграційної служби у Полтавській області. – Вводячи свій логін і пароль, людина зможе отримати доступ до своєї інформації. Не знаючи дані іншого громадянина, зчитати його інформацію буде неможливо, тільки свою особисту.

«Вісник» скористався можливістю й спробував завантажити цей додаток із сайту. Файл завантажився без проблем і навіть встановився на комп’ютер. Завантажити файл можна за посиланням на сайті Державної міграційної служби України у рубриці «Новини» (http://dmsu.gov.ua/novyny/novyny-dms-ukrainy/4357-programne-zabezpechennya-dlya-zchituvannya-id-pasportiv), або із сайту Поліграфкомбінату «Україна».

Ризики ID-паспорта

Кременчужанин Сергій Комлач, який працює розробником і фахівцем із комп’ютерної безпеки у IT-компанії, розповів «Віснику» про плюси та мінуси ID-паспортів із технічної точки зору.

– Загалом ID-паспорт можна порівняти з банківською кредиткою, – розповідає Сергій Комлач. – Така собі «флешка», на яку один раз була записана інформація за міжнародними стандартами. Проте у неї більш високий рівень захисту, ніж у кредитних карток. Є і вразливі сторони – як можливість скопіювати (клонувати) дані. Особисто я, навіть працюючи у сфері комп’ютерної безпеки, планую замінити свій старий паспорт на ID. Це зручно й необхідно у сучасному світі.

Кременчужанин також зазначив, що при дотриманні елементарних правил безпеки мати ID-паспорт у принципі безпечно.

– Не потрібно передавати паспорт третім особам, – продовжує розповідати Сергій. – Уважно дивитися, як проводять зчитування ваших даних у різних структурах, не допускати, аби його передавали з руки в руки. Із собою його слід носити у внутрішній кишені піджака або куртки, а не у штанах і видимих кишенях. Варто зважати на те, що у плані захисту паперові паспорти ще гірші. Адже для того, щоб взяти кредит, достатньо просто зробити ксерокопію або вклеїти іншу фотографію, – говорить Сергій.

Найгірша ситуація може бути у разі, якщо хтось зробить не копіювання ID-паспорта, а клонування.

– Тоді при зчитуванні буде видаватися інформація як оригінал, – зазначив кременчужанин. – Це вже підробка документів. Так само можуть підробити кредитну картку й навіть закордонний паспорт.

За кордон не пустять

Поїхати до Росії або Білорусі з новим ID-паспортом не вийде. Про це «Віснику» повідомили в Управлінні Державної міграційної служби в Україні в Полтавській області. Інформацію про те, що виїхати з ID-паспортом можна легко, нам спростували. Причиною є те, що договір між країнами про виїзд за кордон стосувався звичайних паперових паспортів, а не ID-карток. Задля власної безпеки краще користуватися закордонним паспортом або паспортом старого зразка.

08.indd

Все по темі: ID-картки  ID-паспорти 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
24 Липня, 2019 Середа
23 Липня, 2019 Вівторок
22 Липня, 2019 Понеділок
більше новин