Кредитування стане доступнішим

Відтепер можна не боятися брати кредит і навіть відмовитися від нього за 14 діб. Правила кредитування споживачів кардинально переписано. Верховна Рада в остаточному читанні прийняла закон «Про споживчі кредити», за яким банки, лізингові компанії, кредитні спілки тощо повинні ставити інтереси людей вище, ніж власні. Окрім іншого, новими правилами забороняється змінювати розмір фіксованої кредитної ставки кредиту, кредиторів зобов’язано в усіх деталях повідомляти про вартість позик, фінустанови перевірятимуть позичальників ретельніше, а кредитних посередників легалізують. Щоправда, закон набуде чинності через 6 місяців після публікації. А це – не раніше літа 2017 року.

Відтепер змінюється черговість оплати кредитних платежів. У першу чергу за рахунок грошей, принесених позичальником до сплати, буде гаситися прострочена сума заборгованості, а з решти буде покриватися тіло кредиту і відсотки за ним, і лише в останню чергу стануть сплачуватися нараховані штрафи.

До цього більшість позичальників мусила платити за споживчими кредитами у зворотній послідовності. Оскільки фінансисти найчастіше думають про себе і насамперед стягують із людей штрафи і відсотки – свої заробітки. І в останню чергу дбають про інтереси позичальників – стягують платежі на користь погашення тіла кредиту, тобто зменшення боргу, на який розраховують відсотки.

Такий підхід називається антиклієнтським. Це поширена практика в роздрібному кредитуванні. Зазвичай банки прописують договори під власний інтерес. Тобто, спочатку – покриття штрафних санкцій, потім відсотків і далі тіла кредиту. А люди вкрай рідко вимагають від кредитора змінювати правила типових договорів, хоча і мають на це повне право, стверджують юристи. Тому споживачі часто потрапляють у ситуацію, коли всі гроші йдуть на сплату штрафів, але при цьому сума боргу залишалася незмінною. Адже гасять тільки штрафи, а тіло кредиту не зменшується. І це може тривати до безкінечності. Новим же законом у банків просто забрали поле для маневру і закріпили нові зобов’язання. Зміна черговості кредитних виплат – головне нововведення прийнятого закону. Це є європейською практикою. Нові вимоги торкнуться не тільки класичних споживчих кредитів, а й договорів щодо банківських кредитних карток.

Заборонили обманювати й обраховувати

Крім того, кредиторам заборонили замилювати людям очі рекламою «дешевих» кредитів із мінімальними процентними ставками. Новим законом їх зобов’язали в усіх деталях повідомляти про вартість позик: від процентної ставки до всіх супутніх під час кредитування послуг (наприклад, обов’язкове страхування), орієнтовну вартість кредиту.

Також новими правилами забороняється змінювати розмір фіксованої кредитної ставки незалежно від того, що накоїв позичальник. Зараз же кредитори часто залишають за собою право підвищувати ставку, якщо людина прострочує кредитні платежі. Або ж зі зміною курсу валют. Ще під заборону потрапляє одностороння зміна (без згоди позичальника) порядку розрахунку «плаваючої» кредитної ставки.

НБУ давно вимагав від банків надавати графік платежів із розбивкою за відсотками та комісіями, зазначаючи підсумкову суму переплати. Навіть була постанова Верховного Суду про те, що відсутність графіка платежів є порушенням умов договору. Такий договір через суд визнається недійсним. Тепер це закріплено на рівні закону і стосується не тільки банків.

Якщо передумав, можна повернути кредит

Не менш важливий нюанс нового закону – людям надали право упродовж 14 днів відмовитися від наданого кредиту. Для цього досить віддати саму позику і відсотки, нараховані за 14 днів.
Раніше норма про повернення упродовж 14 днів поширювалася тільки на товари, а згадок про фінансові послуги в законодавстві не було. Відтепер це регулюється законом.

Ще одна новація – скорочення для всіх організацій, що кредитують, нарахування максимального штрафу за кредитом. Тепер він не може бути більше 15% простроченого платежу.

До цього діяло обмеження в розмірі пені (подвійна облікова ставка НБУ), але не було обмежень щодо загальної суми нарахованих санкцій.

Позичальників перевірятимуть ретельніше

Закон вводить обов’язкову перевірку фінансового стану одержувача споживчого кредиту не тільки у відділеннях банків, а й у всіх точках кредитування. До цього багато кредитних спілок та фінансових компаній не просто не перевіряли позичальника, вони навіть не просили надати довідку про доходи. Тепер із цим буде покінчено.

Кредитні спілки та фінансові компанії почнуть часто перевіряти на предмет обстеження позичальників. Перевірка позичальників стане однією з ліцензійних умов небанківських фінустанов. Тож кредитування при наданні лише паспорта та ідентифікаційного коду зникне. Скрізь почнуть вимагати довідку про доходи.

Кредитних посередників легалізують

Цікавий момент нового закону стосується кредитних посередників: фінансистів зобов’язали публікувати на сайтах інформацію про своїх брокерів-партнерів. Це дозволить уникнути появи шахраїв. Брокер же буде повинен, як і кредитна організація, розраховувати повну вартість кредиту. Також його зобов’язано надавати інформацію про всі пропозиції банків-партнерів, щоб він не міг нав’язувати послуги лише обраних структур. Нацбанк же зможе встановлювати вимоги до таких кредитних посередників і до їхньої діяльності, а також буде затверджувати методики розрахунку загальної вартості кредиту та реальної процентної ставки за договором про споживчий кредит.

Утім, закон набуде чинності через 6 місяців після публікації. А це – не раніше літа 2017 року. І реально він почне діяти стосовно кредитів, оформлених уже у другій половині наступного року.

 

Після зачищення банківської системи люди активно несуть гроші на депозити

Від початку року вклади в гривні зросли на 8,5 мільярда, а у валюті – на 160 мільйонів доларів. Масове зачищення банківської системи від неплатоспроможних фінустанов дає перші результати. Довіра українців до банків потроху повертається, і вони несуть гроші на депозити. Нацбанк констатує, що «процес очищення банківської системи дійсно був достатньо болісним, але сьогодні вже є перші позитивні результати, які вселяють оптимізм і закладають основу подальшого сталого розвитку. НБУ очікує поступового зростання довіри населення до банків та збереження позитивної тенденції зміцнення довіри до банківської системи та зростання депозитної бази».

Від початку 2016 року обсяг вкладів населення у гривнях зріс на 8,52 мільярда гривень (на 5%) – до 188,26 мільярда гривень. Депозити в іноземній валюті зросли на 160 мільйонів доларів (на 2%) – до 8,442 мільярда доларів. У липні та серпні найбільше від початку року зросли строкові вклади населення у гривні – майже на 2 мільярдів гривень. Як відомо, в Україні ліквідовують 81 банк.

Українці збідніли майже на 20% та увійшли до трійки аутсайдерів світу

Україна посіла друге місце світового антирейтингу за збіднінням громадян. Від середини 2015 року до середини 2016-го добробут українців погіршився на 18,5%. Гірші справи лише в Аргентині, де населення збідніло на 27%. Третю сходинку антирейтингу посідає Росія – мінус 15%. Про це йдеться в доповіді Global Wealth Report, підготованому Credit Suisse. Тим часом українська влада запевняє, що економіка почала зростати, а від початку 2017-го мінімальна зарплата зросте вдвічі – до 3,2 тисячі гривень (після відрахування податків – 2,5 тисячі гривень).

Все по темі: Банки  гроші  кредити 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
17 Лютого, 2019 Неділя
16 Лютого, 2019 Субота
15 Лютого, 2019 П’ятниця
більше новин