«Сині кити» убивають дітей?

Повідомленнями про суїциди підлітків чи спробами звести рахунки із життям останнім часом рябить Інтернет. Інформація стосується того, що у російській соцмережі «ВКонтакте» підлітків «затягують» в ігри, які мають смертельні наслідки. «Вісник» поцікавився, що ж це за ігри насправді, чому в них грають підлітки і чи варто панікувати батькам у зв’язку з цим.


Вона видалила свій профіль у соціальній мережі, вимкнула телефон і написала… передсмертну записку матері. А потім зникла з дому. Це – про 15-річну киянку, яка разом із подругою була учасницею «груп смерті» у соціальних мережах. Цими вихідними (18 лютого) дівчата мали виконати останнє завдання, яке полягало у тому, щоб стрибнути з багатоповерхівки.

Як повідомляє прес-служба

Нацполіції Києва, мати підлітка звернулась до правоохоронців – і відразу на пошуки дитини орієнтували всі патрулі, залучали навіть нацгвардійців.

У той час дівчата здерлись на верхній поверх багатоповерхівки, одна зі школярок злякалася і пішла. Саме її спочатку розшукали поліцейські, яким вона розповіла, де може бути її подруга. А та на момент зустрічі з поліцейськими була у безпорадному стані й не могла пояснити, для чого це робить.

В Івано-Франківську лікарі теж випадково врятували 13-річну школярку від суїциду внаслідок смертельної «гри» з групи про «синіх китів».

До лікарні дівчина потрапила з гіпертонічним кризом.

Медики помітили на її руці дивні мітки. Це був вирізаний, а потім прокреслений маркером кит. А також  час – 4:20. Тому лікарі звернулися до поліції. Пізніше стало відомо, що школярка виконувала завдання із «груп смерті» «ВКонтакті».

У лікарні дівчинка кричала, що всіх ненавидить. Лише згодом вона розповіла, що означає дата на її руці. А також про куратора однієї з таких груп у соцмережах. Він диктував, що саме потрібно робити.

«Не помреш – вб’ємо батьків», або Як діють «групи смерті»
Про дитячі суїциди, які діти вчиняють, зареєструвавшись у «групах смерті», зараз гудуть буквально скрізь. Діти шкільного віку, які саме переживають складний підлітковий період, масово вступають у різні закриті групи в соцмережах, найчастіше «ВКонтакті». Таких «груп смерті» просто безліч: «Синій кит», «Море китів», «Тихий дім», «f57», «f58», «Розбуди мене о 4:20», «Рожевий поні», «Біжи або помри» та інші. Адміністратори груп переважно дають учасникам близько 50 завдань, останнім з яких завжди є самогубство.

Маніпулювання вміло здійснюється на психологічному рівні. У разі невиконання фінальної частини «квесту» підліткам погрожують фізичною розправою не тільки з ними самими, а й з їхніми батьками та родичами.

До речі, були випадки, коли підліток зовсім не реєструвався в подібних групах, а на телефон надходили СМС-повідомлення із закликом до суїциду. Куратори самі розшукували жертви через сторінку користувача.

Не можна не згадати про одну з умов: як дитина нівечить своє тіло чи як підлітки кидаються під автомобілі на дорозі – треба знімати на відеокамеру і викладати в соцмережу. Є ще умова – заманити в мережу 50 (!) друзів. Відеозаписи в подальшому продають у мережі Інтернет. Департамент кіберполіції виявив одну з таких груп https://vk.com/blueskitea. До неї входили 209 користувачів з України.

13 тисяч підлітків потрапили в павутину

В Україні є два летальні випадки у Донецьку та Івано-Франківську, коли «гру» пройшли до кінця – до смерті. Про це  повідомили у Кіберполіції.

В Україні виявлено 13 тисяч користувачів у «групах смерті». Голова Кіберполіції Сергій Демедюк зауважив ЗМІ, що 260 – це дуже активні користувачі. І коли кіберполіцейські блокують одну групу, підлітки знаходять іншу і знову реєструються, продовжують «гру». Кіберполіція оприлюднила і список акаунтів. Чи не потрапила туди ваша дитина, можна ознайомитися за посиланням  www.cybercrime.gov.ua.

На щастя, у Кременчуці жодного випадку, щоб дитина потрапила в лікарню із «синьокитовими» симптомами, не було. Про це «Віснику» повідомила прес-офіцер відділу Нацполіції Кременчука Анна Васенко.

А її колега керівник відділу зв’язків із громадськістю Полтавського обласного управління Нацполіції Юрій Сулаєв зазначив, що на Полтавщині жодного випадку не фіксували.
На запитання «Вісника», чи не пов’язують правоохоронці випадки, коли дівчата з Полтавщини зникали на декілька днів у січні цього року, з інтернет-грою «Зникни на день», Юрій Сулаєв говорить, що правоохоронці встановили, що підлітки йшли з дому через сварки з рідними, через кохання тощо.

Юрій Сулаєв запевняє, що наразі правоохоронці Кіберполіції заблокували групи, що штовхають дітей на суїциди. Та можна потрапити в подібну за хештегом.

«Підлітки все знають! Працювати треба з батьками»

У Полтавській області вже провели круглий стіл, де правоохоронці разом із представниками громадських організацій, що працюють із дітьми, психологами обговорювали, як діяти далі. Про це розповів Юрій Сулаєв.
«Дітям відомо про всі ці групи. І тут головне – проблему не замовчувати. Та треба пам’ятати, що у групі ризику діти. І тому працювати з ними мають делікатно. На засіданні круглого  столу психологам порекомендували працювати переважно з батьками. І через них – із дітьми», – слова Юрія Сулаєва.

Кити зникають… але можуть  повернутися в іншому вигляді

Галас, який зчинили навколо «груп смерті», швидше за все, матиме наслідок – вони затаяться. Як це було в Росії. Там про  спільноти «Синий кит», «Тихий дом», «Разбуди меня в 4:20»  заговорили ще у травні минулого року. Проте після декількох десятків смертей їх заблокували. І ось тепер подібне в Україні.

Гарантії, що певні групи будуть під забороною, а на їхньому місці  не з’являться нові: «Спритна пантера», «Прокинься о 2:40» тощо – немає.

До речі, пильними треба бути і батькам дітей молодшого віку. Користувачі Інтернету вже пишуть про гру «Рожевий поні». Навіть дошкільнята можуть скачати її на комп’ютер. І там в ігровій формі рекомендують прості на перший погляд завдання: підійти до вікна, вилізти на вікно. Далі… А далі навіть страшно подумати.

 

У разі виявлення таких груп самостійно поліціянти просять негайно повідомляти до Кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua – цілодобово), телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або звертатися до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.

 

«Кити» тут ні до чого?

Ольга Літвінова, психолог:

– Я, звичайно, чула про ці групи, що нібито почастішали випадки суїцидів серед підлітків. Однак офіційних підтверджень цього немає!

Підліткові суїциди були і за часів відсутності груп «ВК», причина лежить не в цьому, а в тому, що підлітковий вік – це особливий вік, це період, коли вже не дитина, але ще і не доросла людина ставить перед собою запитання: хто я? навіщо я? для чого я? Це період спроб і помилок, період, коли виникає відчуття дорослості, потреба у повазі своєї думки, коли авторитет починає переходити від батьків до однолітків.
Підлітковий суїцид може проявлятися як, здавалося б, у пристойних сім’ях, так і в неблагополучних – іноді це протест проти авторитету дорослих, іноді маніпуляції, іноді самопожертва, нерозділене кохання.

В епоху комп’ютерних технологій неможливо накласти заборону на користування комп’ютером, але коли в родині є довіра між батьками і дитиною, коли батьки знають, чим цікавиться їхня дитина, з ким дружить, які книги читає – то такі ситуації навряд чи відбудуться. Батьки повинні вчитися бути друзями для своїх дорослих дітей, тими, до кого дитина прийде з радістю, з болем, за підтримкою, за порадою.
Якщо цього не зроблять батьки – дитина знайде інші групи, і не завжди вони просоціальні. Цікавтеся життям своїх дітей, спілкуйтеся з ними, вони повинні знати: що вони не зробили б – батьки їх підтримають, зрозуміють, допоможуть і скажуть потрібні слова.

 

Учасники «груп убивць» зазвичай називають себе «китами», тому що ці тварини асоціюються у них зі свободою. Використання поняття «кити» («летючі кити»), можливо, пояснюється тим, що цей вид ссавців – один із небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки із життям. До речі, причини ще не вивчені.

 

Що в поведінці дітей має насторожити батьків

• Дитина самоізолюється.

• У дитини постійно депресивний стан.

• Дитина замикається або, навпаки, постійно говорить про смерть.

• Дитина обирає закритий одяг.

• Найбільш вразливі підлітки 13-17 років, які мають проблеми у спілкуванні з батьками й однолітками, постійно «зависають» в Інтернеті.

7 хвилин – саме стільки, згідно з дослідженнями, в середньому сучасні батьки приділяють уваги своїй дитині упродовж доби. Цього часу вистачає, щоб поцікавитися, що дитина їла, які оцінки отримала – і все. І психологів лякає саме ця цифра.

Не «китами» єдиними

Дикі флешмоби не перестають лихоманити українців. У мережі повідомляють про ще один небезпечний флешмоб, допис і фотографія з’явилися в одній із львівських спільнот. Приклад нової смертельної небезпеки для дітей продемонстрували користувачі соціальної мережі Facebook.
Днями тут опублікували фото, на якому зображений екран смартфона зі страшною інструкцією для дівчаток, котрі є прихильницями популярного мультиплікаційного серіалу.

За матеріалами http://intermarium.com.ua

Бійся Рожевого Поні?

– Я поставила восьмирічній доньці на планшет розвивальну онлайн-гру. Там Рожевий Поні скаче по полю і дає різні завдання, – розповідає Зоя, молода мама, співробітниця однієї з комп’ютерних компаній у Києві. – Мені й на думку не спадало перевірити, що за завдання виконує дівчинка. Ну яка небезпека може бути від Поні? А якось планшет лежав на дивані, я подивилася завдання. І злякалася. «Поні» писав доньці приблизно наступне: «Ти ж хочеш, щоб Поні тебе любив? Тоді не говори мамі, у нас повинні бути з тобою свої секрети». Останнім повідомленням було: «А ти можеш сама залізти на підвіконня?» Загалом я вчасно планшет прочитала. Звичайно, гру відразу стерла. Але мені досі дуже страшно. Ви ж розумієте – й іграшки для малюків стали небезпечними!

За матеріалами http://www.kp.ru

 

До речі, як свідчить статистика дитячих суїцидів, у 2000 році, коли ніякого «ВКонтакті» ще не було, рівень суїцидальної смертності в Україні становив 29 чоловік на 100 тисяч. У 2009 – вже 21, у 2013 – 20,6, у 2014 – 18,5. Таким чином, Україна вийшла з групи країн світу з найвищим рівнем самогубств і перейшла до «середнячків», на кшталт Фінляндії та Франції. Погіршила статистику війна: 2015-й показав невелике збільшення кількості «самозашкоджень» – до 18,8 на 100 тисяч. Проте дитячої та підліткової групи населення це не торкнулося – суїциди частіше стали вчиняти молоді чоловіки.

Все по темі: Інтернет  мережа  самогубство  соцмережа 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин