Особливості вступу в університет у 2017-му

Хто та як зможе вступити на бюджет у 2017 році? Для кого цього року діятимуть квоти? Які фатальні помилки можуть залишити вступника поза конкурсом? Та чим вступна кампанія-2017 відрізняється від попередніх? Відповіді на ці та інші запитання дізнавався «Вісник».

 

Вступники вищих навчальних закладів цього року будуть більше зосереджені на обраних напрямках навчання. Принаймні на це розраховують у Міносвіти. Для цього абітурієнти подаватимуть до університетів майже у половину менше заяв, ніж торік. Більшість українських вступників, у тому числі кременчуцьких, змагатимуться за бюджетні місця за єдиним загальнонаціональним рейтингом. А обираючи, куди саме вступати, їм краще самостійно вирахувати свій конкурсний бал. Так радять фахівці. Проте є категорії громадян, яким рейтинг не страшний. Для них при вступі діють квоти.

Від пріоритету багото залежить

– Цього року випускник школи після 11 класу може подати на бюджетну форму навчання до 9 заяв не більше ніж із чотирьох спеціальностей. А не 15, як торік, – пояснює відповідальний секретар приймальної комісії Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського Едуард Клімов. А також зазначає, що кожній із заяв абітурієнт має присвоїти пріоритетність – від 1 до 9. Перша за пріоритетністю – та спеціальність і той університет, куди вступник прагне потрапити найбільше. Якщо за результатами конкурсу він не буде рекомендований на зарахування за заявою з першим пріоритетом, то може бути рекомендований до зарахування на ту ж спеціальність в інший ВНЗ за заявою з нижчим пріоритетом (№2, №3 …). Або на іншу обрану ним спеціальність.

Якщо ж вступник не буде рекомендований до зарахування на місця державного замовленням за жодною із заяв або не виконає вимоги для зарахування (не подасть оригінали документів у встановлені строки), то у поточному році він втратить право на зарахування на навчання за державним замовленням та може вступити лише на навчання за контрактом. І лише до тих ВНЗ, куди подавав заяви.
До речі, кількість заяв на комерційну форму навчання не обмежується. Тут пріоритетність не працює.

Загальнонаціональний конкурс та рейтинговий бал

Перед початком вступної кампанії (приблизно у червні-липні) Кабмін затвердить обсяги державного замовлення за кожною спеціальністю загалом по Україні. Саме за ці бюджетні місця змагатимуться вступники усіх українських вишів у так званому загальнонаціональному конкурсі, пояснює Едуард Клімов. Бюджетні місця отримають лише найкращі вступники у рейтингу. Ті, хто має найвищий рейтинговий бал, і будуть рекомендовані до зарахування на навчання за держзамовленням. Але з урахуванням пріоритетності заяв.

На місця держзамовлення вступник може бути рекомендований лише в одному місці. «Якщо, звичайно, він пройде за конкурсом. Бо траплялися випадки, коли взагалі не потрапляли до списку рекомендованих до зарахування. Тому важливо правильно оцінити свої можливості», – пояснює відповідальний секретар приймальної комісії. Щоб підвищити шанси на успішний вступ, Едуард Клімов радить вступникам завчасно порахувати свій рейтинговий бал у тих університетах та за спеціальностями, де вони прагнуть навчатися.

Формується рейтинговий бал із балів сертифіката ЗНО з конкурсних предметів та середнього бала атестата, помножених на вагові коефіцієнти (кожен виш визначає коефіцієнти для кожної спеціальності по-різному, їх можна знайти на офіційних сайтах університетів). А також на нього може впливати успішне закінчення підготовчих курсів ВНЗ, перемоги в IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад 2017 року та
III етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України 2017 року. Остання складова в університетах також може відрізнятися. Наприклад, у Кременчуцькому національному університеті імені М. Остроградського 10% до рейтингового балу отримують лише переможці Всеукраїнських учнівських олімпіад та МАН. А ось навчання на підготовчих курсах не враховують.
Новинка року – рейтинговий бал коригується на регіональний, галузевий і сільський коефіцієнти. Вони відрізняються у різних регіонах. І також зазначені у правилах прийому ВНЗ.

Скільки навчатимуться на бюджеті – невідомо

Є ще одна особливість при вступі на бюджетну форму навчання. Наразі у жодному університеті не знають, скільки бюджетників до них потрапить на перший курс цього року. Адже раніше кожен університет на кожну спеціальність отримував певну кількість бюджетних місць. І за них  вступники змагались.

– Починаючи з минулого року, введено термін «відкрита конкурсна пропозиція», – пояснює Едуард Клімов, – для якої кількість місць для навчання за державним замовленням визначається в межах між мінімальним та максимальним обсягами державного замовлення. Тобто у кожному ВНЗ на кожну спеціальність є максимальна і мінімальна кількість бюджетних місць, на які можуть претендувати вступники. Наприклад, у виші на певну спеціальність максимальна кількість бюджетних місць 10, а вступників, охочих навчатись у ньому та рекомендованих до зарахування за загальнонаціональним рейтингом більше – то все одно буде рекомендовано тільки 10. Якщо на ці 10 місць буде рекомендовано 8 вступників, то залишиться 8.

Минулого року з такою ситуацією стикнулась більшість українських вишів. Наприклад, коли на певну спеціальність максимум 15 бюджетних місць, а рекомендацію до зарахування отримали 10 вступників. Тобто потенційно п’ять місць недобрали.
Загалом же у 2017 році максимальна кількість бюджетних місць буде на рівні минулого.

Хто вступає поза загальнонаціональним рейтингом

Є категорії вступників, яким не потрібно брати участь у загальнонаціональному рейтингу.
Це – ті, хто планує вступити на спеціальності, на яких діють закриті конкурсні пропозиції. Тобто ті, де є творчий конкурс. У Кременчуцькому національному університеті імені М. Остроградського – це «Дизайн» та «Журналістика». На таких вступників університет отримує чітко визначену кількість бюджетних місць від МОН.

Також поза загальнонаціональним конкурсом вступають  абітурієнти, які мають право на квоту. Квота – це частина максимального об’єму держзамовлення, на яку можуть претендувати ті, хто має право вступати у ВНЗ на основі вступних екзаменів. Відповідно до квоти-1 це: учасники бойових дій та АТО, у тому числі ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби), діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, у яких є захворювання, зазначені у Переліку захворювань, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2016 року.

У Кременчуцькому національному університеті ця квота складає 10% від держзамовлення.
Квота-2 на тих же умовах діє для осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Квота-3 – визначена частина регіонального замовлення, яка може бути використана комунальним ВНЗ, або державного замовлення, наданого за кошти місцевого бюджету.

Також є абітурієнти, які мають право вступати до вишу за співбесідою. Це чорнобильці із золотою медаллю, інваліди війни та особи, які за станом здоров’я не можуть відвідувати навчальний заклад.

До речі, минулого року МОН повністю задовольнило потреби бюджетних місць для пільгових категорій вступників.
Наразі до умов вступу  ще можливі зміни. Тож вступникам та їхнім батькам варто слідкувати за новинами.

Електронний кабінет – навіть для заочників

Із цього року подавати заяву на вступ до ВНЗ  через електронний кабінет мають абітурієнти не лише на денну форму навчання, а й заочну. Виняток –лише для пільговиків (подають письмово безпосередньо у ВНЗ).

Тут вступник зазначає: подає він заяви на бюджетну, контракт чи обидві форми навчання.

Саме в електронний кабінет надходить повідомлення, що заява вступника зареєстрована у ВНЗ на визначену спеціальність (Також цю інформацію можна перевірити на vstup.info).

Серед найпоширеніших помилок, які вступники допускали минулого року, Едуард Клімов називає неправильно зазначені адреси та номери телефонів. Також складності у деяких минулорічних випускників виникали під час завантаження скан-копії додатка до атестата.
Якщо під час електронної реєстрації у вступника виникають труднощі, він може звернутися по допомогу до приймальної комісії, зазначає її відповідальний секретар. До речі, 25 березня, о 10:00, у  5-му корпусі Кремеменчуцького національного університету імені М. Остроградського відбудеться день відкритих дверей. Тут також вступникам нададуть необхідну інформацію.

Що з магістратурою

Цього року зміни стосуються лише вступників на магістратуру, які збираються навчатись за спеціальністю «Право», пояснює відповідальний секретар приймальної комісії. Вони вступають за результатами ЗНО.
Скільки буде  бюджетних місць – наразі невідомо. Але не менше, ніж минулого року. Їхню кількість визначає Міністерство освіти та науки.
До речі, з цього року вступу за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Спеціаліст» вже не буде.

Календар вступника

У 2017 році прийом заяв у вищі навчальні заклади на основі ЗНО відбуватиметься до 18-ї години 26 липня.
Вступні конкурси у вищі навчальні заклади пройдуть з 17 до 26 липня, а іспити – з 21 до 26 липня.
Зарахування на навчання за бюджетні кошти відбуватиметься до 15 серпня 2017 року, а на контракт – до 18 серпня.
Також умови прийому передбачають, що пільгові категорії вступників будуть зараховані до 28 серпня.

Випускники технікумів і коледжів

Випускники коледжів та технікумів можуть вступати у ВНЗ на 2-й курс за результатами фахового вступного випробування. МОН також виділяє на них бюджетні місця. На вступ на технічні спеціальності їхня кількість місць цього року не повинна зменшитися.

Все по темі: абітурієнт  вступники  освіта 

Карта депутатів
Банер
Банер
Громадський бюджет
20 Квітня, 2018 П’ятниця
19 Квітня, 2018 Четвер
більше новин