Відпочинок у «Гоголівських місцях»

Магічний камінь, що виконує бажання, і таємничий грот, унікальна на всю Європу церква і розкішний парк та садиба у стилі ХІХ століття, місце найвідомішого українського ярмарку, а ще ставок, на якому вас покатають на човні – ось неповний перелік того, що можна побачити та спробувати у «Гоголівських місцях» – селах Гоголеве та Великі Сорочинці. Нещодавно їх досліджував «Вісник».

 

Щоб побувати у «Гоголівських місцях», у кременчужан може бути принаймні кілька причин. По-перше, це цікаво. Адже  Гоголеве та Великі Сорочинці пов’язані з містикою творів письменника Миколи Гоголя та його життям. Тут місцеві мешканці та професійні екскурсоводи розкажуть купу загадкових і цікавих історій із життя письменника та його родини. Тут є унікальні місця та пам’ятки архітектури. Тут розкішна природа – чудовий привід влаштувати пікнік після імпровізованої або замовленої екскурсії. І, врешті, дістатися сюди кременчужанам нескладно. Бо знаходяться Гоголеве і Великі Сорочинці у межах Полтавської області.

Магічний камінь й унікальні дерева

Увага! Їхати у Гоголеве потрібно до Шишацького району. А не Великобагачанського, де є село з такою ж назвою. Якщо ви обрали правильний напрямок, то за кілька кілометрів до місця призначення зустрінете білборд-показник «Гоголівські місця Полтавщини». А вже в’їхавши у село, майже одразу натрапите на музей-садибу Гоголя.

Кований паркан при вході, вкрита щебенем доріжка, величезна клумба перед садибою, де мешкала родина Гоголів. А за ними – доглянутий молодий парк. Затишні альтанки та «облагороджені», але вільні від асфальту доріжки, лави і ковані ліхтарі – усе має легкий «наліт» старовини.

Тут ростуть унікальні дерева. Надзвичайно гарні, але їхні плоди не їдять навіть пташки. Називається  порода – дуболиста горобина. Її вивели за наказом батька Миколи Гоголя – людини надзвичайно специфічної та неординарної (чому – про це розкажуть у Гоголевому).

Пройшовши парком, можете потрапити на берег ставка. Саме тут є таємничий грот із металевою брамою, напівспаленим десятком товстих свічок усередині та бронзовим зображенням Христа у терновому вінці. Розповідають, що тут багато часу проводив батько Гоголя. І саме тут знаходиться магічний гранітний камінь, схожий на стільчик. Посидьте на ньому і загадайте бажання – обов’язково здійсниться. Так запевняють місцеві.

А ще ставком можна покататися на човні. І повторити шлях, яким переплавлявся маленький Микола Гоголь, щоб погратися із сільськими дітьми.

Де жив Гоголь: незвично і трохи моторошно

У самій садибі цікаво і трохи незвично. При вході потрібно одягати величезні капці. Напевно, пошиті з килимових доріжок. Щоб не зіпсувати паркет. А в кожній кімнаті, як у музеї Айвазовського, стоїть вода – так підтримують вологість повітря.

Кілька кімнат відтворені до найменших дрібниць, навіть малюнок на шпалерах та флакончики парфумів. Килими мають візерунок, який створив сам Гоголь. Виявляється, йому пророкували майбутнє великого художника, а не письменника. Є портрети, коли Гоголь і Пушкін одночасно малювали один одного.

«А скільки усе це коштує?» – зацікавлене запитання сучасної-дівчинки підлітка. «Усе безцінне», – сміється екскурсовод. Проте пояснює, що тут багато копій, а не справжніх експонатів (Садибу до фундаменту знищили у роки Другої світової війни).

Є кілька кімнат, де експонати знаходяться під склом. І всі можуть бачити, який жахливий почерк був у Миколи Гоголя і що з точних наук у нього були самі трійки. «Ну так, краще гарно вчитися. А то, як станеш відомим, буде соромно», – коментує 10-річний хлопчик (Викликаючи посмішку старших).
А ще поряд із садибою є флігель. Із кімнатою, де Микола Гоголь так і недописав «Мертві душі». І куди після його смерті усім заборонили заходити матір та сестри. Досить похмуре та моторошне місце. Звідси швидше хочеться повернутися на сонце у парк.

Сорочинці: унікальна церква і Жабокрицька площа

Загалом після відвідування садиби і парку можна завершити подорож пікніком. Наприклад, обравши вид на старовинний млин чи нещодавно відреставровану синьо-золоту церкву. А можна продовжити маршрут до Великих Сорочинців.

Тут стоїть унікальна для всієї Європи Спасо-Преображенська церква. Відчуття у ній виникають неоднозначні. Тут хрестили Миколу Гоголя. З одного боку, церква вражає своєю величчю – у ній одразу почуваєшся меншим і нижчим сантиметрів на двадцять. Вона захоплює красою не лише пересічних українців, а й італійських майстрів. У ній величезний іконостас із понад сотнею ікон і мереживним різьбленням та столітнім пилом на ньому.

А ще тут сподобається любителям ребусів. На одній зі стін висить герб гетьмана Данила Апостола, на кошти якого побудували церкву. Але мало хто без підказки може прочитати, що на ньому написано. До речі, церква стала усипальницею для гетьмана і його родини. Ось такі були звичаї.

Також у Великих Сорочинцях зберігся будинок лікаря, не народився Микола Гоголь. Тепер це – музей, присвячений письменнику. Насправді, від Гоголя тут небагато. Посмертний зліпок обличчя, документи, деякі особисті речі. Зате є гарна виставка місцевого художника у стилі українського примітивізму (дещо нагадує роботи Марії Приймаченко і дуже віддалено – Євгенії Гапчинської). Також у Сорочинцях можна погуляти на Жабокрицькій площі. У серпні саме на ній проводять найвідоміший в Україні Сорочинський ярмарок. Але зараз, крім стародавнього млина та очеретяних прилавків із дашками, дивитися особливо нічого. Зате, напевно, завдяки Сорочинському ярмарку в селі діють піцерія і кафе. Є навіть готель «Гоголівський хутір». Де за бажання можна залишитися переночувати. А вранці, сповненими сил, повернутися додому.

Якщо вам знову захочеться повернутися у «Гоголівські місця», можна пов’язати кольорову стрічку на журавлі-вказівнику на повороті до цих місць.

 

Як доїхати (з автостанції Кременчук):

Кременчук – Гадяч (до Великих Сорочинців) – 97-115 грн

Кременчук – Шишаки (115 грн) та Шишаки – Гоголеве (15 грн)

Вартість вхідного квитка до музею-садиби:

Дитячий – 10 грн

Дорослий – 20 грн

Вартість екскурсії – 65 грн (для групи до 15 чол.)

Вихідний – понеділок

«Гоголівський хутір» (за добу): від 250 грн (на вибір можна обрати номер у «Хаті пана голови», «Хаті коваля Вакули» або «Хаті козака Свербигуза»)

 

«Вісник» висловлює вдячність Всеукраїнському благодійному фонду «Джерело Дніпра», Почесним Президентом якого є Почесний громадянин Кременчука Володимир Матицин, за можливість побувати на екскурсії по «Гоголівських місцях»

Все по темі: Гоголь  Полтавщина  Сорочинці 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
20 Лютого, 2019 Середа
19 Лютого, 2019 Вівторок
більше новин