Чому у Кременчуці не доступні «доступні ліки»?

Яскрава реклама в аптеках і лікарнях, рекламні ролики, які періодично транслюють на телебаченні, звіти про тисячі виданих рецептів. Кременчужан, як й усіх українців, активно закликають стати учасниками державної програми «Доступні ліки». Це – з одного боку. А з іншого – люди, яким у лікарні вже видали рецепт на безкоштовні ліки, не мають змоги їх отримати. Або ж доводиться побігати по аптеках, щоб знайти потрібне. Де така розрекламована програма дає збій та що робити?

Так, у травні, навіть незважаючи на багато святкових і вихідних днів, у Кременчуці  було виписано більше 1000 рецептів на отримання безкоштовних ліків чи ліків із доплатою в рамках державної програми «Доступні ліки». Про це «Віснику» повідомив заступник начальника міського управління охорони здоров’я Дмитро Петращук.
Він також уточнив, що з усіх виписаних рецептів до аптек доходить від 40 до 45 відсотків. На запитання, де ж дівається решта, кореспондентка отримала відповідь: «Це їхнє право взяти рецепт – і далі не пускати в дію».

Був дивним той факт, що людина спочатку бере рецепт у лікаря, а далі не йде до аптеки. Чи, може, їй заважає якийсь фактор? Перевірити, як працює державна програма у Кременчуці, «Віснику» допоміг кременчужанин Володимир. Він – із тих, хто потрапляє під дію програми «Доступні ліки»: має хронічну хворобу, стоїть на обліку в лікарні.

Без інгалятора – реанімація

Йому 44 роки. 20 років живе з діагнозом «астма». У  Володимира тяжка форма хвороби. Жодного дня чоловік не може прожити без дози інгалятора. І не одного препарату, а двох. «За моєї форми астми я не можу пропускати інгаляції – як у діабетиків. Бо починається задишка. І якщо проґавити момент, можна потрапити до реанімації», – розповів «Віснику» чоловік. Інгалятори використовує недешеві. Та говорить, що зекономити на них не може – користується тими, які підходять. У середньому витрачає 300 гривень на місяць.

Хто складав отой перелік «доступних ліків»?

Перше, що зробив чоловік – пішов до сімейного лікаря у поліклініку, що при Першій міській лікарні (у народі – на Бутиріна). Там жодних проблем не виникло (Бо кременчужанин виконував усі рекомендації лікаря, регулярно проходив медогляди). Лікар виписує рецепт.
«Та тут мене чекало перше розчарування. З інгаляторів, якими користуюсь, у переліку ліків, затверджених Міністерством охорони здоров’я, є лише один. І той, яким користуюсь рідше. Мені його на 2-3 місяці вистачає. Тут відразу виникає запитання: хто складав отой перелік? Бо для астматиків він обмежений. Переважно для тих, у кого легка форма», – дивується чоловік.

«Нам його не завозять»

Говорить, що претензій до інформування немає. Бо і лікарка розповіла, в які аптеки йти. І на самих аптеках є реклама державної програми. «Та саме в аптеках мене чекало розчарування. Обійшовши 5 аптек у центрі міста (дві з яких – у самій поліклініці), скрізь почув одну і ту саму відповідь: такого препарату в нас немає. Нам його не завозять. Назустріч пішли в аптеці «Ветеран», що на вул. Небесної Сотні. Взяли мій номер телефону і пообіцяли допомогти», – розповів чоловік.

На прохання продати інший інгалятор, що потрібен, доплативши різницю, отримав відмову.

Приватні аптеки, де він зазвичай купує інгалятори, у програмі «Доступні ліки» участь не беруть.

Звернення прийняли і порадили… почекати

Далі було звернення на «гарячу лінію» Міністерства охорони здоров’я. Там чоловіка вислухали. Прийняли звернення і сказали чекати. Бо звернення мають опрацювати упродовж 5-30 робочих днів.

До речі, історія Володимира – не єдина, про яку «Вісник» дізнався з моменту дії програми в нашому місті. Кременчужанці Інні виписали ліки від гіпертонії. Як і Володимиру, жінці порадили взяти їх безкоштовно у аптеках, які розташовані при поліклініці Кременчуцької районної лікарні. Та їх там не було. Жінці довелось обійти ще декілька аптек. І лише тоді вдалось узяти на рецепт ліки, але з іншим дозуванням, ніж виписав лікар.

Коли верстався номер, стало відомо, що в одній з аптек, куди звернувся Володимир, чоловіку пішли назустріч. Це аптека «Ветеран». Для чоловіка замовили і привезли ліки.

 

Кременчуцькі аптеки не можуть забезпечити усіх

Чому в Кременчуці усе так відбувається? Це запитання ставимо тому ж Дмитрові Петращуку. Бо перелік ліків є, виписати рецепт – без проблем. А ось ліки отримати – зась.
«На превеликий жаль, через те, що Міністерство охорони здоров’я встановило граничні націнки, фірми не можуть у повному обсязі забезпечити наявність ліків, затверджених Кабміном України. Це загальнодержавна тенденція. У списку 157 найменувань. Тому може бути, що в аптеці немає потрібного препарату, який виписав лікар. А є інший.
Тут ще потрібно зрозуміти, що лікар виписує не конкретно препарат, а назву діючої речовини. Ця речовина може входити до декількох лікарських засобів», – його пояснення.

Чиновник запевняє, що дія програми вже налагоджується.
Також Дмитро Петращук рекомендує людині, яка потрапляє до програми «Доступні ліки», «прив’язатися» до конкретної аптеки:  «Рецепт на ліки лікар виписує щотижня. Якщо людина звернеться в аптеку раз і замовить ліки в конкретній аптеці, то далі будуть замовляти під неї».
Ще хвалиться, що Кременчук – єдине місто в Україні, де 11 аптечних закладів беруть участь у програмі. Територіально охоплено все місто.

Корисна інформація для учасників програми «Доступні ліки»

Перелік препаратів розміщено в поліклініках, центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) і на сайті міської ради Кременчука, в розділі «Управління охорони здоров’я» – https://www.kremen.gov.ua/index.php/branches/list/927.

Тут же можна дізнатися про усі аптеки Кременчука, що беруть участь у програмі, а також за якими центрами надання первинної медико-санітарної допомоги вони закріплені.

Уважно вивчіть список. Є повна компенсація ліків, є часткова. Препарати з одним і тим самим компонентом можуть коштувати по-різному, мати різне дозування. Усе це показано в переліку, про який згадано вище.
Телефон «гарячої лінії» Міністерства охорони здоров’я: 15-45.

Із мобільного – безкоштовно, працює цілодобово.

Все по темі: гроші  Доступні ліки  ліки  медицина 

Карта депутатів
Банер
Банер
26 Червня, 2017 Понеділок
25 Червня, 2017 Неділя
більше новин