Які зміни чекають на школярів

Чи навчатимуться учні по триместрах, скільки канікул матимуть, хто зі школярів узагалі не отримуватиме оцінки, а хто вивчатиме 3D-графіку, займатиметься регбі та чирлідингом – цього тижня дізнавався «Вісник».

Міністерство освіти і науки продовжує анонсувати революційні зміни в освіті. Концепція «Нова українська школа» в Україні, й у тому числі у Кременчуці, почне діяти з наступного навчального року. Але уже з вересня 2017-го на школярів та учителів чекають зміни, обіцяють у міністерстві. Про новації у кременчуцьких школах «Вісник» поцікавився у директора Кременчуцького міського науково-методичного центру Олени Никифоренко.

Канікули – по-новому?

Учні навчатимуться по триместрах, через кожні три місяці – десять днів канікул. Новини про це з’явилися в українських ЗМІ.

Насправді ж канікули цього року мало чим відрізнятимуться від минулорічних. Тобто, вони триватимуть не менше 30 календарних днів упродовж навчального року (орієнтовно, сім днів восени та навесні, а також два тижні зимових, – авт.). Навчальний рік триватиме з 1 вересня і до 1 липня максимум. Про це зазначено у Листі Міністерства освіти і науки «Про структуру 2017/2018 навчального року». А навчання по триместрах як можливе дійсно розглядається. Але лише для учнів початкових класів. І узгоджувати такі строки кожна конкретна школа матиме зі своїм департаментом освіти.

Зате з цього року учні не відпрацьовуватимуть по суботах карантин чи вимушені канікули через скорочення опалювального сезону. Якщо у школі 5-денний навчальний тиждень, то таким він буде увесь рік. Незалежно від обставин. Діти ж наздоганятимуть матеріал, вивчаючи дві теми за урок, самостійно чи дистанційно.

Чи давати дітям вихідні на підготовку до ЗНО та державної підсумкової атестації, чи вводити карантин – школи вирішуватимуть спільно з органами державної влади та місцевого самоврядування. До речі, державну підсумкову атестацію цього року здаватимуть учні 4-х, 9-х та 11-х класів. Якими будуть її особливості цього року – МОН повідомить пізніше.

«Без карального оцінювання»

Уже з вересня будуть новації в оцінюванні учнів початкових класів. Тобто, в 1-му та 2-му класах дітям не виставлятимуть бали.

Завдяки цьому має змінитися підхід до оцінювання учнів. «У Новій українській школі буде створено стимулюючу систему оцінювання, де досягнення підкреслюються на рівні з помилками», – зазначає міністр Лілія Гриневич. Щоб оцінювання не було «каральним», яким воно є сьогодні.

Загалом нововведення стосуватиметься лише 2-го семестру 2-класників. Адже і минулого року першачкам, а також учням 2-го класу в 1-му семестрі (за рішенням методичної ради) бали не виставляли, пояснила Олена Никифоренко.

На уроках літератури стати підприємцем

Міністерство освіти і науки анонсувало і кардинальні зміни для учнів 5-9 класів.

Наприклад, читаючи твір Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» у 5-му класі, учні звертатимуть увагу на «менеджерські здібності» головного героя, який перетворив нудне фарбування паркану на яскравий й ефективний «підприємницький проект». Так отримуватимуть знання з «Підприємницької та фінансової грамотності» не лише на уроках математики чи інформатики, а й світової літератури.

Тобто в учнів формуватимуть математичну та інформаційно-цифрову компетентність (що учень знає, вміє, оцінює, усвідомлює та які висновки робить), вміння спілкуватися державною та іноземною мовами, ініціативність, уміння вчитися упродовж життя. І вчителю більше не потрібно зосереджувати всю увагу на змісті матеріалу. У цьому суть нового компетентнісного підходу та наскрізних змістових ліній.
Але це – переважно з наступного року. А цього року школи складатимуть навчальні плани за минулорічним зразком. Окрім оновленої програми для 9-го класу.

Цього року вчаться вчителі

Зате саме цього року готуватимуться до змін освітяни. А також, за поясненням Лілії Гриневич, пройдуть комплексне перенавчання відповідно до концепції «Нова українська школа».

До речі, уже незабаром перепідготовку у Полтаві пройдуть два вчителі та заступник директора Кременчуцького ліцею №30. Саме цей заклад став єдиним у Кременчуці та одним зі 100 шкіл України, який уже цього року візьме участь в експерименті, ініційованому Міністерством освіти і науки, повідомила Олена Никифоренко.

І вже з 1 вересня 2017-го два перші класи цього ліцею навчатимуться за новою програмою і новими стандартами освіти у рамках «Нової української школи». До речі, навчання відбуватиметься за новими підручниками.

 

Основні зміни для учнів 5-9 класів за концепцією «Нова українська школа»

Українська мова. Діти писатимуть твори, пов’язані з фінансовою грамотністю та екологічною безпекою тощо. Тобто усі творчі роботи матимуть виразне практичне спрямування. Новий обов’язковий вид роботи – есе.

Українська література. У 5-му класі читатимуть менше народних казок, загадок і прислів’їв. Зате більше годин на творчість Зірки Мензатюк (сучасна письменниця та журналіст), Леоніда Глібова, Євгена Гуцала, Василя Симоненка. Осучаснення уроків за рахунок введення нових авторів. Кількість годин на вивчення творів змінилася і в інших класах.

Світова література. Розширений список для альтернативного вивчення. Наприклад, з’явилися «Собаче серце» Михайла Булгакова (9 клас). А також додаткового читання (наприклад, «Чи вмієш ти свистати, Юганно?» Ульфа Старка).

Математика. Більшості задач надано практичний зміст. Змінено послідовність вивчення тем так, щоб одночасно їх проходили на інших предметах. Дещо розвантажена програма.

Інформатика. У 9-му класі з’явиться 3D-графіка та основи бази даних. А комп’ютерну графіку учні вивчатимуть уже у 6-му класі, текстовий редактор – у 8-му, як і створення та публікацію веб-ресурсів.

Історія. Синхронізоване вивчення історії України та всесвітньої історії у 7-9 класах. У 5-му класі учні вивчатимуть історію як науку та складову життя суспільства.

Іноземні мови. Вперше очікувані результати чітко виписані відповідно до Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти. Так, учні 9-х класів звичайних шкіл мають досягти рівня А2+, спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням іноземної мови – В1, ті, хто оволодіває другою іноземною – А2.

Біологія. Фактично кожна тема передбачає виконання міні-проекту. Упродовж року кожен учень має узяти участь хоча б в одному з них.
40% матеріалу – в опційне навчання. Тобто, необов’язкові частини змісту підручників можуть вивчатися за вибором учителя.

Фізкультура. Учні зможуть займатися регбі, корфболом, петанком, фехтуванням, військово-спортивними іграми, степаеробікою та чирлідінгом (як можливі модулі).

Трудове навчання. Не буде обов’язкового поділу на дівчат та хлопців. Кожен учень зможе сам обирати вид діяльності. Учні створюватимуть проекти з використанням різних технологій. А не конкретне завдання за однією технологією.

«Основи здоров’я». Більше дізнаватимуться про безпечну поведінку в Інтернеті та соцмережах. Більше практичних робіт та занять поза межами класу.

Все по темі: навчання  нововведення  освіта  уроки 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин