Купити «освіту» за 500 баксів

Замовити фальшивий диплом практично будь-яких років навчання можна в Інтернеті, а отримати – на пошті. Зловмисники спілкуються з клієнтом по телефону і навіть «малюють» макет майбутнього документа про освіту.

Практично до 18 років вчитися у школі, потім – 4 роки в університеті, щоб отримати вищу освіту за академічним ступенем «Бакалавр», і ще 1,5 роки потрібно, щоб стати магістром. Тим, хто бажає бути доктором наук, вчитися можна практично до 30 років.

А не потрапити до вищого навчального закладу (ВНЗ) можуть цьогорічні випускники, які просто не здали тести зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Утім, виявляється, що вчитися зовсім не обов’язково, адже, маючи гроші, диплом можна купити без проблем. Якщо раніше жартували, що придбати диплом можна у переходах і закутках переважно у великих містах, нині настала нова ера – Інтернет. Контори, які продають підробки в Україні, створили власні сайти, на яких усе детально розписано, починаючи від видів дипломів, закінчуючи умовами продажу та доставкою. Усе настільки відкрито, не замасковано і не приховано, що складається враження – вони не бояться нічого. Самі ж «компанії» вважають, що допомагають людям, які мають практичні навички в роботі, отримати «шматок пластику», на який потрібно витрачати час у ВНЗ.

Принаймні саме таку «рекламу» вони використовують. До речі, вартість підробленого диплома навіть менша, ніж оплата за 4-річне навчання за контрактом… Або у межах вартості за один рік навчання у ВНЗ. За диплом просять близько 13250 гривень, а вартість року навчання в різних вишах – у середньому від 10000 гривень.

Обговорюють навіть макет

Наскільки легко можна замовити та отримати фальшивий диплом, кореспондент «Вісника» вирішив перевірити на собі. Для цього під виглядом звичайної студентки, якій не вдалося вступити до університету, ми звернулися за допомогою до підпільної установи, контакти якої знайшли в Інтернеті. Зробити це виявилося дуже легко, просто вбивши у пошуковик запит «Купити диплом у Кременчуці…»

Інформації виявилося чимало. Зателефонувавши до однієї з «компаній», яка нам сподобалася найбільше, ми дізналися, що виготовити диплом можуть, незважаючи на те, в якому місті проживає людина. Адже його надсилають через поштові відділення.

«Гроші за диплом Ви сплачуєте після того, як його отримали, – повідомили «Віснику» в одній із фірм. – Для надійності – і Вашої, і нашої – ми надсилаємо посилку накладною платою. Прямо на пошті можна роздивитися документ і впевнитися у тому, що замовлення було виготовлено якісно. А вже потім розрахуватися».

Крім цього, нам зазначили, що виготовити диплом можуть за будь-який рік, крім теперішнього, а макет документа попередньо обговорюють із кожним клієнтом особисто.

Випитати, де саме знаходиться установа, хоча б у якому місті, не вдалося. Зв’язок із замовником представники фірми тримають через телефон та Інтернет. Для початку людина повинна зайти на сайт «контори» і заповнити анкету на замовлення диплома. Упродовж 24 годин по телефону або електронною поштою із клієнтом повинні зв’язатися менеджери фірми й обговорити всі деталі. З ними ж домовляються і про точний термін виготовлення документа.
Також представники фірми зазначають, що підбирають диплом для кожного клієнта, залежно від того, що він написав у анкеті-замовленні. Це – не тільки назва ВНЗ, спеціальність та кваліфікація, а й навіть навчальний план за спеціальністю в роки навчання. Це роблять для того, аби диплом був максимально схожий на справжній – той, що отримували студенти, які дійсно «пухли» у лекційних залах у конкретні роки. Коригування даних, відповідно до обіцянок фірми, здійснюються у відповідності до року випуску. Зразки дипломів також оприлюднені на сайті у вільному доступі. Утім, основною проблемою називають те, що під час якісної перевірки можуть легко виявити, що диплом неякісний. Адже «намалювати» абсолютно всі голограми і водяні знаки практично неможливо.

Вартість документа коливається в межах 500 баксів, тобто 13250 гривень (відповідно до продажу курсу долара станом на 3 липня). Для порівняння, середня оплата комерційного навчання у Кременчуці за один рік становить 8000-10000 гривень. На інших сайтах пропонують дипломи за плюс-мінус 50 доларів.

У Кременчуці «талантів» немає

Фактів про нелегальне виготовлення дипломів у Кременчуці жодного разу не фіксували. Не зверталися до поліції і роботодавці, до рук яких чи не найчастіше потрапляють документи про освіту.

«Виготовлення підробленого диплома – це кримінальна справа, – пояснила прес-офіцер кременчуцької поліції Анна Васенко. – І займаються цим незаконні фірми. Для штампування дипломів, як показує статистика правоохоронних органів, зловмисники використовують спеціальну техніку, яка щороку вдосконалюється. Покривають документи звичайною плівкою, яка «ламінується».

Так, у поліції зазначають, що в Україні є ВНЗ, дипломи яких підробити надзвичайно складно. Вони мають безліч захисних знаків.

«У Кременчуці ще жодного разу не було виявлено зловмисників, які б штампували документи, – продовжує розповідати Анна Васенко. – Не зверталися із заявами до поліції і роботодавці, яким до рук міг потрапити фальшивий диплом. Був лише випадок, коли в одному з вишів нашого міста студентам видали дипломи попри те, що університет мав прострочену ліцензію. Тоді студенти написали заяви до поліції.

Краще не випробовувати норми Кримінального кодексу і не купувати «липовий» диплом, а отримати освіту і справжній диплом».

Обдурити систему не вдасться

Придбати фальшивий диплом і… влаштуватися на роботу. Саме заради цього люди й готові платити навіть 500 доларів США. Утім, самі ж правозахисники закону до ефективності підробленого документа ставляться дуже скептично. За словами кременчуцького адвоката Олександра Келембета, в Україні існує Єдина державна електронна база з питань освіти, яка містить: реєстр вищих навчальних закладів, реєстр документів про вищу освіту та реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, згідно з ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про вищу освіту».

«Усі фізичні та юридичні особи мають доступ до Реєстру документів про вищу освіту, – говорить адвокат Олександр Келембет. – Тому можна легко перевірити справжність документа за допомогою веб-ресурсу. На крайній випадок, можна надіслати звернення до ВНЗ, що зазначений у дипломі. Якщо людина з підробленим дипломом захоче влаштуватися на державну службу або службу в органах місцевого самоврядування, її документи направлять на спеціальну перевірку. Ось тоді все й розкриється. Адже «інспектуватимуть» достовірність поданої інформації про особу в тому числі й щодо освітньо-кваліфікаційного рівня.

Аналогічні перевірки можуть здійснювати й під час працевлаштування на роботу на великі підприємства, де існує високий рівень заходів безпеки. Є велика вірогідність того, що подані документи на майбутнє місце роботи перевірять хоча б за допомогою веб-ресурсу. І ось коли придбаний диплом не виявиться внесеним до Всеукраїнської освітньої бази, можна сміливо викликати поліцію. За використання підробленого документа про вищу освіту людину можуть притягнути до кримінальної відповідальності за ст. 358 Кримінального кодексу. Варто звернути увагу, що кримінальна відповідальність настає як за підробку та збут підробленого офіційного документа, так і за його використання. Надавши до підприємства або іншої установи фальшивий диплом, уже тільки за це можна нести кримінальну відповідальність».

Та всі «чхали» на дипломи

Якщо під час влаштування на державну службу дипломи і перевіряють, то у пересічних кременчужан на звичайних роботах усе інакше. «Вісник» поспілкувався з декількома кадровиками у невеличких приватних фірмах. Вони розповіли, що їм абсолютно неважливо, який у людини диплом, у тому числі чи він підроблений.

«Диплом не показує навички та знання людини, – повідомив «Віснику» один кадровик. – Є випробний термін до трьох місяців. Ось це є кращим дипломом. Якщо людина себе гарно зарекомендує і покаже, що вміє працювати у своїй галузі, нехай працює. Важливо лише те, як вона виконує свою роботу».

Проте якщо менеджеру і неважливо мати диплом, а тільки навички, дуже страшно, коли самоуком без освіти виявиться медичний працівник. Так, в Україні був резонансний скандал із відомим «доктором Пі», він же – Андрій Слюсарчук. Чоловік, який не мав освіти, робив людям операції і піарив свою особистість як надзвичайно талановитого нейрохірурга. У 2014 році його засудили до восьми років позбавлення волі. Псевдомедика визнали винним за ч. 1 ст. 119 (вбивство через необережність), за ст. 138 (незаконна лікарська діяльність), за ст. 358 (підробка документів, печаток і штампів) і за ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу. У в’язниці вбивця-нейрохірург призначених вісім років не пробув. Завдяки «закону Савченко» йому скоротили термін відбування покарання на 1,5 року. Як відомо, даний закон скасували навесні 2017 року. Утім, його скасування не означає зворотний перерахунок терміну тримання. Уже у 2016 році «доктора Пі» випустив на свободу Львівський апеляційний суд.

Все по темі: гроші  диплом  освіта 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин