Новини для вступників: що змінилося

Хто може змінити спеціальність, навіть якщо його вже зарахували. На кого впливають уточнення по квотах. А хто цього року зможе вступити лише на комерційній основі. Про нововведення вступної кампанії-2017 – у цьому матеріалі. Зміни у вступній кампанії відбулися з декількох причин. Це звернення громадян, пропозиції народних депутатів і центральних органів влади, а також самого Міністерства освіти і науки. Зумовлені вони і змінами у чинному законодавстві.

Особливо нервувати та влаштовувати справжні баталії нововведення змусили вступників, студентів медичних вишів і навіть їхніх батьків. Торкнулися зміни і тих, хто збирається вступати до ВНЗ на комерційній основі. Тих, хто вступає за квотою та ще кількох категорій вступників.

Пороги: «медичні» та «від університетів»

Поріг у 150 балів встановили і за кілька тижнів вирішили скасувати при вступі до медичних університетів. Але лише цього року.

Скасування домоглися нардепи – заступник голови комітету з питань науки та освіти Олександр Співаковський, а також голова комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець. За словами Ольги Богомолець, «якість майбутнього лікаря визначає те, як він здав державні іспити після завершення навчання у медичному виші, а не вступні бали ЗНО. Хто не зможе вчитися – буде відрахований після першої чи другої сесії».

Міністр освіти Лілія Гриневич прокоментувала, що 150-бальний поріг на окремі медичні спеціальності цього року таки не вводитимуть. Одна з причин – ще й та, що дану ініціативу запровадили після реєстрації вступників на ЗНО.
Проте після завершення цієї вступної кампанії відбудеться громадське обговорення. І тоді, можливо, поріг встановлять не лише для медиків. А й для інших спеціальностей. Важлива особливість – після проведення громадського обговорення скасувати рішення вже не зможуть.

Цього ж року, як і в попередні, університети самостійно визначають поріг – мінімальну кількість балів із кожного предмету ЗНО. Наприклад, у Кременчуцькому університеті імені М. Остроградського для всіх спеціальностей вона становить 100 балів, окрім спеціальності «Дизайн» (тут при вступі за творчий конкурс треба набрати мінімум 115 балів). Це перша спроба університету залучити до студентського кола більш талановиту молодь, пояснив відповідальний секретар приймальної комісії університету Едуард Клімов.

Тож фактично брати участь у конкурсі на вступ зможуть усі вступники, які склали ЗНО (межа ЗНО склав/не склав – 100 балів).

Але в іншому університеті на певну спеціальність поріг може бути, наприклад 140 балів. Тоді подати заяву на участь у конкурсі вступник, у якого у сертифікаті ЗНО менша кількість балів, не зможе (Як розрахувати свій рейтинговий бал, що означають сільський, галузевий та регіональний коефіцієнти – див. у № 25, від 22 червня).

Вступ за гроші: свої особливості

Одне з нововведень стосується тих, хто збирається навчатися за контрактом. Такі вступники, якщо захочуть, можуть змінити обрану спеціальність після закінчення строку прийому документів. Але у межах одного вишу і якщо співпадають конкурсні предмети. У Кременчуцькому національному університеті «передумати» так можна до закінчення строку подання вступниками оригіналів документів.

Тільки за контрактом можуть вступати громадяни України, які цього року закінчили загальноосвітній навчальний заклад за кордоном. Зате вступатимуть вони не за сертифікатами ЗНО, а складатимуть вступні іспити. Це – ще одне нововведення.

Дехто зі вступників, які закінчили кременчуцькі школи, побоюється, що подаючи заяви на навчання за держзамовленням і за контрактом, його, швидше за все зарахують на контракт.

Відповідальний секретар приймальної комісії Едуард Клімов звертає увагу, що при поданні заяви необхідно правильно зазначити варіант вступу:

«претендую на участь в конкурсі на місця державного та регіонального замовлення і на участь в конкурсі на місця за кошти фізичних та юридичних осіб у випадку неотримання рекомендації за цією конкурсною пропозицією за державним або регіональним замовленням»;

«претендую на участь в конкурсі виключно на місця державного та регіонального замовлення»;

«претендую на участь в конкурсі виключно на місця за кошти фізичних та юридичних осіб».

Підрахунки у загальнонаціональному конкурсі здійснюються автоматично, відповідно до алгоритму адресного розміщення державного замовлення. Він є у додатку до правил прийому. І в першу чергу для вступника розглядатимуться варіанти за держзамовленням.

До речі, сертифікати ЗНО, відповідно до нововведень, можна комбінувати. Наприклад, подавати сертифікат з англійської мови 2016 року, а з української мови і літератури – 2017. Якщо такий варіант вступника задовольняє більше.

Для кого ЗНО – у серпні, а хто обійдеться і без нього

3 серпня ЗНО складатимуть ті, хто вступатиме за спеціальністю «Право». Але стосується це лише магістратури. Відбуватиметься ЗНО не у Кременчуці. А в одному з обласних центрів.

При цьому Едуард Клімов пояснив, що до Кременчуцького національного університету на магістратуру можуть вступати бакалаври та спеціалісти з інших університетів. Цього і минулих років. А також бакалаври за іншою спеціальністю. При цьому конкурс буде проводитись тільки за результатами ЗНО, без врахування інших показників.

Для всіх інших спеціальностей при вступі на магістратуру чекає іспит з іноземної мови, фаховий іспит (буде проводитись безпосередньо в університеті) та конкурс середнього бала додатка до диплома бакалавра (спеціаліста).
Не за сертифікатами ЗНО, а за результатами вступних випробувань у межах встановленої квоти на перший курс зможуть вступати учасники бойових дій (учасники АТО) та діти-сироти.

Додаткову соціальну підтримку отримають діти із сімей осіб, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції. Це діти рядових та начальницького складу, поліцейських, волонтерів, добровольців, працівників Збройних Сил, Нацгвардії, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби та інших.

Ця категорія вступників у першу чергу буде мати право на переведення на вакантні місця держзамовлення. Тобто місця, що «звільнилися». Коли вступник, якого рекомендували до зарахування, вчасно не подав документи у ВНЗ або відмовився від місця.

Також відтепер вступники, які через захворювання не складали ЗНО-2017, можуть вступати за результатами ЗНО-2016 або вступних іспитів, з яких не брали участь у ЗНО-2017.

Перші труднощі реєстрації е-кабінету

Створення консультаційних центрів при приймальних комісіях навчальних закладів – ще одна новина цієї вступної кампанії. У такий центр вступник може звернутися за допомогою у створенні власного електронного кабінету чи поданні заяви в електронній формі.

Серед труднощів, які уже довелося долати приймальній комісії Кременчуцького національного університету – неправильно введена адреса електронної пошти. У такому випадку пошту вступника блокують. А під час спроби зареєструвати е-кабінет удруге – з’являється повідомлення, що заява уже подана. Не вийшло в одного зі вступників і «підтягнути» атестат. Бо поки що не всі школи передали дані в Єдину державну електронну базу.

Тож якщо виникають труднощі, абітурієнт може звернутися по допомогу в консультаційний центр. І це необов’язково має бути той виш, куди він збирається вступати.

 

Триває додаткова сесія ЗНО

Наразі екватор додаткової сесії ЗНО.

6 липня вступники проходять зовнішнє незалежне оцінювання з історії України, 7 липня – з біології, іспанської, німецької та французької мов, 10 липня – з географії, 11 липня – з фізики та 12 липня – з хімії.

Зовнішнє незалежне оцінювання з російської, іспанської, німецької, французької мов розпочинається о 14:00. Допуск до пунктів тестування в такому випадку триватиме з 13:15 до 13:50.

Початок проведення інших тестувань – об 11:00. Допуск учасників до пунктів тестування триватиме з 10:15 до 10:50.
Вхід учасників до пунктів тестування відбувається за наявності сертифіката ЗНО, паспорта (іншого документа, серія та номер якого зазначені в Сертифікаті), запрошення-перепустки. Без цих документів до ЗНО не допустять.

На інформаційних сторінках учасників на сайті Українського центру оцінювання розміщено запрошення-перепустки із зазначенням адреси пунктів проведення додаткової сесії зовнішнього незалежного оцінювання.

Із собою на ЗНО варто узяти дві-три ручки з чорнилом чорного кольору, а також, за бажанням, прозору пляшку з питною водою. А ось приносити із собою мобільні телефони, навушники, флеш-накопичувачі тощо суворо заборонено.
Уже позаду – додаткова сесія ЗНО з української мови і літератури, з англійської та російської мов, а також з математики.

На порталі «Освіта.ua» вступники уже мають змогу перевірити правильні відповіді на тести додаткової сесії, які вже відбулися.

А ось дати оголошення результатів будуть повідомлені пізніше.

 

«Гарячі телефонні лінії» з питань вступу
Міністерство освіти і науки:
• +38 (044) 287-89-29
• +38 (068) 951-25-13
• 0800-504-425

Сервic пiдтримки електронного вступу:
• +38 (044) 239-86-18

Департамент вищої освіти МОН:
• +38 (044) 481-32-92
• +38 (044) 481-32-64
• +38 (044) 481-32-38
• +38 (044) 481-47-73

Департамент професійної освіти МОН:
• +38 (044) 287-82-06
• +38 (044) 287-82-13
Департамент середньої освіти (питання щодо документів про середню освіту) МОН:
• +38 (044) 481-47-67
• +38 (044) 481-47-58

Також у Міністерстві освіти і науки надаватимуть консультації щодо вступу електронною поштою – [email protected]

Все по темі: вища освіта  ЗНО  освіта 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин