«Літні» хвороби: як уберегти життя

Нещодавно до Кременчука повернулася хвороба, яку в місті не фіксували вже кілька років. Ще одне «екзотичне» для Полтавщини захворювання привезли відпочивальники із Західної України. У самому Кременчуці «літні» хвороби можна підхопити майже на кожному кроці. Про захворювання, які загрожують кременчужанам у спекотну пору – цього тижня дізнавався «Вісник».

Деякі хвороби мають ознаки сезонності. Літня спека. Величезна кількість апетитних фруктів і ягід, які не завжди є час і бажання мити – ось кращі умови для розвитку гострих кишкових інфекцій. А далі, якщо належно не лікуватися, – зневоднення. Й імовірна смерть.

А ще літо – сезон відпусток. Їх кременчужани нерідко проводять на морському узбережжі півдня чи на заході України. Повернутися з такої подорожі можна з нехарактерною для Кременчука хворобою. Та й у місті останнім часом фіксують випадки захворювання, якого у кременчужан не спостерігали вже кілька років. До того ж перебіг деяких захворювань влітку значно важчий, ніж в інші пори року.

Про «літні» захворювання, їхні симптоми та лікування «Вісник» дізнався у Лариси Коровіної, за-відувачки відділенням профілактики інфекційних захворювань Кременчуцького міськрайоного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Брудні руки: зневоднення і уражена печінка

Хвороби «брудних рук» – одні з найпоширеніших влітку. Це не лише кишкові інфекції, а й вірусний гепатит А, який вражає печінку.

Уже п’ять випадків вірусного гепатиту А (хвороба Боткіна) зафіксували у Кременчуці останнім часом. Серед них один сімейний осередок, в якому захворіли 4-річна дитина, бабуся і мама. До цього гепатит А у місті не фіксували уже кілька років, розповідає завідувачка відділенням профілактики інфекційних захворювань.

Що ж до гострих кишкових інфекцій, то вони небезпечні зневодненням організму. Особливо для дітей. І в найгіршому випадку можуть призвести до смерті. Ознаки захворювання: нудота, блювота, пронос (5-15 разів на добу) – це і призводить до зневоднення організму. А також сильний біль у шлунку і підвищення температури до 38-39 градусів.

Лариса Коровіна розповіла, як уникнути цих захворювань. Достатньо лише регулярно мити руки, обполіскувати овочі та фрукти перед вживанням. І кип’ятити воду (збудник хвороби гине після 3-5 хвилин кип’ятіння). Якщо ж навіть кілька симптомів з’явилося – звернутися до лікаря.

Укус комара: «сюрприз» під шкірою чи в оці

Моторошно навіть чути про хворобу дирофіляріоз, яку переносять комарі.

Майже 5-сантиметрового черв’яка минулого місяця хірург дістав із руки кременчужанина. Зі скаргами на набряк, біль і почервоніння 49-річний чоловік звернувся до лікаря. Після місяця лікування на місці укусу – на великому пальці лівої руки – залишилося почервоніння. Саме з цієї ділянки шкіри хірург витягнув скрученого у клубок гельмінта.

У тілі людини такі черв’яки можуть мігрувати. За статистикою, в Україні у 36% випадків хвороби лікарі видаляють гельмінта з ока. Перед цим зазвичай людина має відчуття інородного тіла в оці, почервоніння, біль, у тяжких випадках – погіршення зору. На щастя, після видалення черв’яка зір зазвичай повертається.
Минулого року в Полтавській області зафіксували 74 заражених дирофіляріозом. Випадки цього захворювання у Кременчуці поодинокі, але трапляються майже щороку, розповідає Лариса Коровіна.

Від людини до людини це захворювання не передається. Заражають людину комарі, які п’ють кров у домашніх собак та котів, а також диких і бродячих тварин, які є носіями дирофіляріозу.

До речі, інкубаційний період (поки хвороба себе проявить) – від 1 місяця до року, а можливо, і декількох років. Тобто комар може вкусити влітку, а гельмінт почне розвиватися, наприклад, наступної весни.

За темпами росту випереджає лише ВІЛ

Через 3 неділі, рік і навіть 10 років після укусу кліща може проявити себе хвороба Лайма. Вона вражає нервову систему, опорно-руховий апарат і серце людини.

Ризик заразитися нею залежить від тривалості присмоктування кліща. Якщо кліщ був на тілі менше доби – вірогідність інфікування мала. Проте після 3-ї доби наближається до 100%.
Цього року хворобу Лайма у Кременчуці не фіксували (Торік виявили у 1 кременчужанина після риболовлі). Проте від укусів кліщів уже постраждали 98 кременчуцьких дітей і 55 дорослих. На Полтавщині за темпами росту кількість постраждалих від кліщів – на 2-му місці після ВІЛ-інфекції.

Проблема у тому, що під час укусу кліща біль майже не відчувається. Присмоктуючись (15-20 хвилин), тварина виділяє анестезуючу рідину. Невелике свербіння на місці укусу може з’явитися лише через кілька годин.

Навіть біля вуха можна виявити на собі кліща. Тобто у будь-якій не захищеній одягом чи взуттям ділянці шкіри. Саме тому лікарі радять одягати на природу закритий одяг, що щільно прилягає до тіла, і таке ж взуття.

Хоча принести кліща додому можна й на одязі чи в букеті квітів. Тож радять перевіряти і їх.

Захиститися від кліщів можна завдяки спеціальним препаратам – репелентам. Їх продають в аптеках та косметичних відділах. «Важливо, щоб репеленти були і від кліщів, і від комарів», – зазначає Лариса Коровіна.

Видалити кліща, якщо він усе ж присмоктався, можна у травматологічних пунктах дитячої або Третьої міської лікарень. Цілодобово. «Краще, щоб це зробив спеціаліст. Самостійно можна видалити не всього кліща. А це загрожує запаленням», – пояснює Лариса Коровіна.

Яку хворобу «привезти» з відпочинку

«Екзотичними» можна назвати деякі хвороби, підчеплені кременчужанами навіть під час відпочинку в Україні. Зазвичай вони не характерні для нашого міста. І навіть рідкісні для України.

Наприклад, захворіти на кір можна у Західній Україні. «Особливо це стосується Івано-Франківської, Чернівецької областей – тих, що межують із Румунією. Саме у цій країні минулого року фіксували спалах кору», – розповідає за-відувачка відділенням профілактики інфекційних захворювань. Також цього року спалахи хвороби вже реєструють в Одеській області. Тому захворіти після літнього відпочинку цілком реально. У Полтавської області уже зафіксували 3 «завезені» випадки кору серед дітей.

Раніше кір вважався класичною дитячою інфекцією. Проте тривалий час від цього інфекційного захворювання не було достатньої кількості вакцини. Тому і з’явився неімунний прошарок тепер уже й серед дорослих людей, які своєчасно у дитячому віці не отримали щеплення проти кору, пояснює Лариса Коровіна.

Імунопрофілактика від кору – це єдиний засіб попередження виникнення цього захворювання. Вакцина КПК «Пріорикс» (проти кору, паротиту та краснуха) наразі є у дитячих поліклініках міста. Таке щеплення дітям зазвичай роблять в 1 і 6 років.

Фахівець нагадує, що передається кір повітряно-крапельним шляхом, рідше – контактним (рукостискання тощо).

Що ж до морського узбережжя, то зазвичай звідти можна привезти гостру кишкову інфекцію. «Особливо якщо на пляжі купувати морепродукти», – зазначає Лариса Коровіна. І пояснює, що умови і температура їх зберігання далеко не завжди належні.

Чи варто годувати білочку?

«Хотів поцілувати», «їздив на собаці», «смикав кота за хвіст, коли той їв» – так батьки пояснюють медикам, чому їхніх дітей покусали тварини. А у дітей через укуси страждають очі, повіки, ніс, щоки. І це – лише в кількох останніх випадках.
Тварина може вкусити не лише влітку. Але саме у цю пору року наслідки укусу переносяться значно важче.

За статистикою, найчастіше кусають домашні тварини. І лише у 23-25 % випадків – бродячі. Але саме за бродячою чи дикою твариною неможливо встановити спостереження. Тому після такого укусу людині одразу ж призначають курс антирабічних щеплень, підозрюючи вірус сказу, пояснює завідувачка відділенням профілактики інфекційних захворювань.

Це стосується навіть ручних білочок у парку «Придніпровський». Якщо годувати з долоні, тваринка може поранити, хапаючи їжу. Звідси й інфекція.

Не таємниця, що з антирабічними вакцинами у Кременчуці час від часу виникають проблеми. Тож можна шукати вакцину по різних кременчуцьких аптеках чи українських містах. Чи, як радить фахівець, навчити дітей правильно поводитись із тваринами. Наприклад, залишити їжу для дикої тварини і піти. Не займати домашню кішку чи собаку, коли вони їдять.

Суші: можливі ризики

Історія, яку не обговорювали хіба що ліниві – зараження сальмонельозом майже 40 людей в одному з київських суші-барів. Серед постраждалих 3 кременчужан. Тепер не лише у Києві, а й у Кременчуці на суші-бари чекають перевірки.

Про ризики вживання суші «Вісник» також поцікавився у завідувачки відділенням профілактики інфекційних захворювань.
«Відповідно до рецептури, у суші є сирий лосось або форель. Термін зберігання суші – 6 годин. Якщо його не дотримуватися або готувати у неналежних умовах – можливий розвиток інфекції, – розповідає Лариса Коровіна. – До того ж ні риба, ні водорості у цій страві не проходять термічну обробку. Можливий і людський фактор. Якщо хтось із персоналу елементарно не дотримався правил особистої гігієни. І при цьому вже був безсимптомним носієм інфекції».

Загрожує сальмонельоз зневодненням організму. А також згущенням крові, що впливає на роботу серця, судин. І в найгіршому випадку може призвести до смерті.

Симптомами сальмонельозу є висока температура – до 40 градусів, слабкість, пронос (до 10 разів на добу та більше), блювота, нудота. А також дуже погане самопочуття.

Все по темі: екзотичні хвороби  літо  хвороби 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Posted by Я Люблю Кременчук on Wednesday, May 9, 2018
Громадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин