Інвестиція в майбутнє

Утеплити будинок, встановити індивідуальний тепловий пункт, замінити освітлення на енергоощадне. І все це – упродовж кількох місяців. При цьому люди у перший же опалювальний сезон можуть заощаджувати до 50% від нинішніх платежів. Такі перспективи – зовсім не фантастика, говорять в Асоціації ОСББ Кременчука.

Про досвід роботи Асоціації ОСББ «Вісник Кременчука» спілкувався з головою організації Олександром Ткаченком.

– Як створювалася ваша організація?

– Асоціація ОСББ Кременчука наразі налічує 7 будинків. А починалося усе у 2015 році, коли з’явилося наше перше об’єднання співвласників на вулиці Тараса Бульби (колишня назва – Трохима Карнаухова), 15. Ідея полягала в тому, щоб за 5 років привести будинок до ладу. Бо за 24 роки, що були до цього, з нього «витягли» все, що можна. А співзасновниками Асоціації є два ОСББ на вулиці Лесі Українки, 21 та 42 (на Молодіжному). Там провели загальні збори, під час яких мешканці ухвалили створити організацію. Решта будинків приєдналася в подальшому процесі. І в серпні ми з нашими активістами будемо створювати ще два нові ОСББ – один будинок на Молодіжному, а інший – на Першому Занасипу, на Великій Набережній.

– У чому полягає завдання Асоціації?

– Наше покликання в тому, щоб максимально привести будинки до ладу. Також ми беремо на себе функцію комунікації між правлінням і мешканцями. Люди повинні все знати, що і як роблять, в які строки, які умови для виконання тих чи інших робіт тощо. Адже, за великим рахунком, усі непорозуміння, недовіра та байдужість виникають через відсутність інформації. А що їм потрібно в першу чергу? Вони прагнуть економити та бути в теплі. Для цього будинки потрібно термомодернізувати. Тобто, утеплити стіни, встановити індивідуальний тепловий пункт і замінити освітлення на енергоощадне. Це першочергове завдання нашої команди. Найближчі ж плани – встановити індивідуальні теплові пункти (ІТП) в усіх сімох будинках, які входять до асоціації.

– Такі технології у нас лише починають впроваджувати, напевно, це – нелегко?

– Дійсно, важко донести до людей те, що їм це потрібно. Вони боялися, особливо ті, хто живе на перших поверхах, із приводу того, чи стане краще в майбутньому. Відбувалися справжні баталії, з криками, галасом, але ми все одно потроху схиляємо людей на свій бік.

Утеплення будинку дає економію на 50%

Щоб утеплити дев’ятиповерховий будинок, за розрахунками Олександра Ткаченка, потрібно 1,7 мільйона гривень. Із першого погляду, це – неймовірна сума, непосильна для пересічних громадян. Але після детального розгляду виявляється, що не так уже і страшно.

Для панельних будинків першочергова проблема у швах, які протікають, промерзають, через які розповсюджується пліснява. Та півзаходи не допоможуть. Тут єдиний кардинальний вихід – утеплятися.

Для того, щоб обшити пінопластом будинок, потрібно звертатися до банку за «теплим кредитом». Мешканцям доведеться збільшити тариф на експлуатаційні витрати приблизно на 3 гривні за квадратний метр житла. Вони складатимуть ремонтний фонд. Тож якщо в будинку був тариф з експвитрат, скажімо, 2,5 гривні, потрібно буде сплачувати вже 5,6 гривні за квадратний метр.

Але це – у перші 16 місяців

(1,5 роки), а потім внески до ремонтного фонду знижуються до 1,7 гривні. При тому, що договір із банком укладають на 10 років. Але і з таким тарифом можна достроково погасити кредит за 50 місяців (трохи більше, ніж за 4 роки). Відповідно до умов «теплого кредитування», відсотки погашаються з бюджету: як державного, так і місцевого.

Та найцікавіше те, що після утеплення будинку плата за тепло зменшується з 20 гривень за квадратний метр житла (у найхолодніші місяці) до 8-10 гривень за квадратний метр. За умови, що встановлений індивідуальний тепловий пункт. Тож якщо віддавати до ремонтного фонду 3 гривні з метра, все одно економія складає 7 гривень.

 

Модернізувати освітлення

Якщо замінити «лампочки Ілліча» на світлодіодні, можна втричі зменшити електропостачання і, відповідно, зменшити платежі. У якості прикладу Олександр Ткаченко наводить один із будинків Асоціації ОСББ на вулиці Карнаухова, 15. До заміни лампочок будинок споживав 2 тисячі кіловат, а після того, як встановили LED-освітлення, став споживати 700 кіловат. Тож коли встановили ІТП з електронасосом на 1,5 кіловата, а електроспоживання збільшилося на 2 тисячі гривень на місяць, тариф з експвитрат не підвищували. Як був 1,58 гривні з квадратного метра, так і залишився. На заміну самих лампочок витратили 12 тисяч гривень. Але вони цілком окупилися.

ІТП збалансує подачу тепла в усьому будинку

Власне, подання тепла можна регулювати засувкою, яка стоїть у кожному будинку. І тариф за рахунок цього можна зменшити. Але при цьому половина стояків буде холодною. Теплоподання розбалансується. У деяких кімнатах температура буде некомфортною. Адже достатнього тиску в системі не буде.
Якщо встановити ІТП, то таких проблем можна позбутися. В усіх квартирах узимку однакова температура – 20 градусів, говорить Олександр Ткаченко.

Як це виявляється у фінансовому плані

Раніше у будинку № 19а на вулиці Тараса Бульби відповідно до показників лічильника за двокімнатну квартиру люди платили
32 гривні за квадратний метр. Виходило 1500-1600 гривень на місяць. А в будинку, де вже стоїть ІТП, мешканці чотирикімнатної квартири платять 800 гривень на місяць. За загальними підрахунками, власник двокімнатної квартири переплатив за опалювальний сезон близько 4,5 тисячі гривень.

Утеплити дев’ятиповерхівку за чотири місяці

Роботи з утеплення дев’яти-поверхівки можуть виконати за чотири місяці. Але може бути й швидше, запевняє Олександр Ткаченко. З урахуванням того, що до 5 поверху стоятиме риштування, це прискорює процес. Оскільки коли людина висить, їй важче працювати.

Проект на виконання подібних робіт розробляти не треба. Потрібні лише кошторис і матеріал, яким утеплюватимуть будинок. Робота ж починається після оплати. Усе роблять згідно з державними будівельними нормами. Тобто імпровізації немає, на виконані роботи обов’язково надається гарантія. У той же час в Асоціації ОСББ не наполягають на певній фірмі, яка стане підрядником. Людям показують кошторис, якщо хтось знайде фірму дешевше – можна звернутися і до неї. Аби лише зберігалася якість.

Знайти порозуміння з міською владою

Асоціація ОСББ Кременчука намагається знайти порозуміння з міською владою. Міський голова Віталій Малецький зацікавився тим, що робить організація, її підходом до справи, зазначає Олександр Ткаченко. Громадська організація «Споживчий контроль» запропонувала створити на базі Асоціації ОСББ ресурсний центр ОСББ, перший у Полтавській області. Він займатиметься комунікацією між владою та ОСББ, допомогою їм у навчанні. Ресурсний центр може супроводжувати тепломодернізацію будинків, контролювати процес і навіть виводити на «чисту воду» махінаторів. Але досі немає стикування з владою. Справа просувається як «тягучка» на дорозі.

Але ж люди повинні розуміти, що їхні будинки старіють і треба вкладатися у майбутнє, поки є можливість. Адже за рік – два програма «теплих кредитів» може скінчитися. На субсидію також не варто сподіватися. Рано чи пізно її скасують. І жити доведеться у печерному віці. Тож усе в руках мешканців.

Все по темі: ОСББ  скандал  утеплення будинку 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин