Грип і ГРІ: строки, ускладнення, лікування

Зростання захворюваності на грип і ГРІ у Кременчуці прогнозують трохи більше ніж за місяць. Про особливості захворювань цього року,
як їх лікувати у дітей та коли викликати дільничного лікаря вже пізно – дізнавався «Вісник».

Три штами грипу – «Гонконг», «Брісбен» та «Мічиган» – атакуватимуть кременчужан, як і всіх українців, у епідсезоні 2017-2018 років.

Епідсезон у жовтні уже розпочався. Наприкінці грудня у Кременчуці лікарі прогнозують зростання захворюваності на грип та ГРІ.

Щеплення рекомендують робити уже зараз. Аби мінімізувати ризик захворювання.

А ще обіцяють збільшення рівня захворюваності на 14% у порівнянні з минулим роком. Тому що «Мічиган», прогнозований у цьому епідсезоні, в Україні не реєстрували з 2003 року. Відповідно, імунітет проти нього не сформований. Два інші штами – «Гонконг» та «Брісбен В» – були і торік. Тож імунітет проти них у кременчужан є. Але частковий.

Ознаки та смертельне ускладнення

«Сучасний грип – тяжкий і щороку різний», – розповідає Лариса Коровіна, завідувачка відділенням профілактики інфекційних захворювань Кременчуцького міськрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України». І небезпечний перш за все своїми ускладненнями.

Найпоширеніше з них – пневмонія. Саме вона може врешті стати причиною смерті людини.

Найважче грип протікає у дітей до 3-х років, людей, які мають серцево-судинні захворювання та захворювання дихальних шляхів, літніх людей та вагітних жінок.

Грип розвивається дуже швидко. Супроводжується температурою 39-40 градусів, головним болем, а також болем та ломотою в усьому тілі, слабкістю. Іноді хворому важко дивитися на світло. У нього проявляються симптоми інтоксикації. Його та ознаки ГРІ (гострі респіраторні інфекції) схожі.

Найлегше підхопити вірус у місцях, де багато людей та сухе повітря, а також через грошові купюри, у транспорті. А ось заразитися на вулиці грипом майже неможливо.

Вакцина – лише проти грипу

Єдиним захистом і специфічною профілактикою грипу, за словами Лариси Коровіної, є щеплення.

Вакцини проти грипу в міських аптеках уже є.
Дозволені до використання цього року в Україні такі вакцини: «ІНФЛУВАК», «Ваксигрип» та «Джи-Си -Флю».

Вакцинація проти грипу є рекомендованою, тому не фінансується державою і є платною. Коштує 1 доза вакцини близько 200-240 гривень.

Безкоштовно щеплюють лише людей, які знаходяться у безпосередній зоні ризику – педагогів, медпрацівників. Для них вакцину централізовано закуповують за кошти місцевого бюджету. Щеплення медичних працівників та освітян уже розпочали.

До речі, минулого року:

724 людини (3-4% населення міста) – були вакциновані;

39161 кременчужанин – перехворіли на грип та ГРІ;

33 випадки – підтверджений грип.

Уже зараз можна робити щеплення усім іншим кременчужанам. Тому що антитіла виробляються упродовж двох тижнів, пояснює головний епідеміолог.
Вводити вакцину можна дітям із 6 місяців. До 3-х років потрібні два щеплення з інтервалом у місяць.

Щоб зробити щеплення, необхідно звернутися до педіатра. Він дасть рецепт на вакцину. Із рецептом придбати або замовити вакцину в аптеці. Для її транспортування у поліклініці можна орендувати сумку-холодильник. Краще зробити щеплення того ж дня, коли придбали вакцину.
Важливо, щоб на вакцині було зазначено: «2017-2018 рік». Тому що вірус мутує. І щороку для боротьби з ним потрібна нова вакцина – з оновленими, прогнозованими штамами вірусу.

«Щеплення не гарантує, що людина узагалі не захворіє на грип або ГРІ. Але хвороба протікатиме у легшій формі, – пояснює Лариса Коровіна. – І без смертельних ускладнень».

До речі, щеплення роблять лише проти грипу. Проти усіх інших гострих респіраторних інфекцій вакцини не існує.

Сироп, аспірин, антибіотик – під забороною

Зазвичай 60-65% хворих на грип та ГРІ – це діти.

І у їхньому лікуванні є свої особливості. Про це розповіла завідувачка педіатричний відділенням поліклініки №2 Кременчуцької міської дитячої лікарні Ольга Кірчик.

Так, якщо при вірусній інфекції у дитини висока температура, збивати її аспірином не можна. «Аспірин добре знижує температуру. Але може дати загрозливий для життя симптом – ураження печінки та мозку», – пояснила Ольга Кірчик.

Що стосується препаратів від кашлю, то їх має призначати лікар. У деяких країнах сиропи від кашлю дітям до 2 років узагалі заборонені, розповіла завідувачка педіатричним відділенням. Бо у дитини ще знижений кашльовий рефлекс, і вона не може відкашлювати. А з 2-х до 6-и років такі засоби не рекомендовані. «На жаль, наші мами йдуть в аптеку і там купують десятки сиропів», – розповіла лікар.
Узагалі ж, кашель є захисною функцією організму. І лікувати потрібно тільки той, що заважає життєдіяльності дитини (їсти, спати, гратись).

Зовсім не діє на віруси (зазвичай ГРІ викликають віруси, хоча іноді причиною можуть бути бактерії) антибіотики. «Коли призначають антибіотик, то мається на увазі, що є бактерії, – пояснила Ольга Кірчик. – І призначають антибіотик не з першого, а мінімум із 4-5-го дня лікування».

Так само при ГРІ без призначення лікаря не використовують антигістамінні препарати. Вони лише висушують слизові оболонки і погіршують стан хворого.

Перехворіла і знову хворіє

Навіть якщо людина вже хворіла в цьому епідсезоні (із жовтня по квітень), захворіти вдруге вона може.
«Дуже багато вірусів. Вони увесь час мутують (змінюються). І поки дитина не перехворіє цими вірусами, вона не має імунітету – специфічного захисту саме на ці віруси, і хворіє на них», – розповідає Ольга Кірчик.

Іноді спочатку хворіють дуже тяжко, з тривалою температурою. А після одужання через деякий час знову хворіють. Але лише один-два дні. Тож удруге, швидше за все, людина захворіла мутованим або підвидом першого вірусу. Тому після першого захворювання у пацієнта сформувались антитіла лише до частини цього вірусу, пояснила медик.

«Упродовж одного сезону можна перехворіти одним вірусом. А потім зустрітися з іншим вірусом і знову захворіти», – додає Лариса Коровіна.

Іти до дитсадка і школи можна?

«Коли у дитини просто нежить і немає температури, вона може відвідувати дитсадок. Але вже наприкінці захворювання, – розповідає Ольга Кірчик. – Перші 3-4 дні вона повинна побути вдома». І, звичайно, якщо грип, однозначно, лікуватися вдома (мінімум 10-14 днів).
Також Лариса Коровіна нагадує про ранковий прийом медпрацівника у дитсадку. Коли у дитини повинні виміряти температуру та дізнатися про її стан здоров’я.

 

Загалом же, поради завідувачки педіатричним відділенням наступні:

За перших ознак вірусних захворювань:

– підтримувати температуру в приміщенні 20 градусів (при цьому 16 градусів краще, ніж 22);

– зволоження повітря – 50-70% (краще 80%, ніж 30%) – вологе прибирання, провітрювання;

– часто давати пити: морси та компоти зі смородини, журавлини, обліпихи, сухофруктів, чай із малиною, липою, із нарізаним яблуком, лимоном, курагою, родзинками;
або розчини з електролітами, які продаються («Регідрон Біо», «Біо-Гая ОРС»).

Важливо! Температура пиття повинна приблизно дорівнювати температурі тіла. Але при підвищеній температурі тіла не надто гаряча (щоб не було опіків).

– закапувати ніс сольовими розчинами: на 1 літр води чайну ложку солі, краще морської; або куповані («Аквамаріс», «Септоаква», «Хьюмер» тощо).

Важливо! Розчини бувають різної концентрації. Більш сильної – гіпертонічні – мають більш лікувальну мету. Ізотонічні (концентрація як у всіх рідин в організмі) – гігієнічну мету.

– за високої температури вживати жарознижувальні препарати: ібупрофен (торгова назва – «Нурофен» «Бофен»), парацетамол («Панадол», «Ефералган», «Рапідол», «Піарон»).

Важливо! Загрозлива температура, яку потрібно збивати:

38 градусів – діти до 1 року;

38 градусів – для дітей старшого віку з хронічними захворюваннями органів дихання або серцево-судинної системи;

38,5 – усі інші.

«Можна не звертатися до лікаря у перші три дні, якщо у дитини лише нежить, кашель, температура два дні, й після того, як температуру дещо знизили, дитина грається, її стан не порушений», – пояснює Ольга Кірчик.

Звернутися до лікаря обов’язково, якщо:

– відсутність покращення на 4-у добу;

– після покращення є погіршення (5-6-й день);

– підвищується або тримається температура п’ять і більше днів;

– дитина увесь час млява;

– блідість шкіри;

– спрага;

– задишка;

Звертатись до лікаря при появі однієї чи кількох із перелічених ознак:

– інтенсивний біль або гнійні виділення із вух, носа, очей (здебільшого свідчать, що приєдналася бактеріальна інфекція);

– при високій температурі на 2-3-й день не допомагають жарознижувальні препарати.

Важливо! Доза препарату має відповідати вазі хворого.

– біль у горлі або важкість ковтання без нежитю (може бути ангіна або бактеріальна інфекція).

Ознаки, загрозливі для життя:

– втрата свідомості;

– судоми;

– ознаки дихальної недостатності;

– утруднення дихання, задишка, відчуття нестачі повітря;

– інтенсивний біль будь-де;

– набряк шиї;

– головний біль із блюванням;

– висипка на тілі, при надавлюванні на яку вона не зникає;

– температура 39, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після давання жарознижувального;

– будь-яка температура, яка супроводжується блідістю шкіри, загальною слабкістю, нездужанням (недомаганием – рос.).

У такому разі потрібно одразу викликати «швидку допомогу», їхати до лікарні.

Все по темі: ГРВІ  грип 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин