Від ГРВІ до пневмонії

Саме пневмонія є найважливішою інфекційною причиною смертності дітей у світі. Виявляються, проти неї можна зробити щеплення. А якщо на неї усе ж захворіли – жодне самолікування ефективним не буде.

Про симптоми, особливості перебігу хвороби та її лікування сьогодні, 2 листопада, у Всесвітній день боротьби з пневмонією, розповіла Олена Ярошенко, завідувачка педіатричним відділенням Кременчуцької міської дитячої лікарні, міський позаштатний лікар пульмонолог.

Щоб ГРВІ не перейшла у пневмонію

«Розглянемо “класичну” ситуацію – типову ГРВІ, – розповідає лікар. – Симптоми: нежить, кашель, підвищення температури тіла. Запальний процес у верхніх дихальних шляхах супроводжується підвищеним виробленням мокротиння.

Головні наші завдання – не дати мокроті втратити свої нормальні властивості і мати продуктивний кашель.

Як цього досягти?

Основне правило: чисте прохолодне повітря в приміщенні, де знаходиться хворий. Оптимальна температура близько 18 ° С. При цьому важливо, щоб у кімнаті було якомога менше джерел пилу – килимів і м’яких меблів. Без них цілком достатньо 1-2 рази на день робити вологе прибирання. При проведенні вологого прибирання ні в якому разі не додавати в воду хлорамін, хлорне вапно та інші дезінфікуючі хлорвмістовні препарати.

Виключно небезпечні будь-які обігрівачі, оскільки висушують повітря.

З високою температурою тіла боротися потрібно, використовуючи жарознижувальні засоби. Намагатися якомога більше пити.

Кашель. Продуктивний кашель – це той кашель при якому є достатня кількість рідкого мокротиння. Люди дуже люблять різноманітні ліки “від кашлю” і дуже часто активно “допомагають” самі собі перестати кашляти. Це, в свою чергу, сприяє порушенню відходження мокротиння і виникненню запалення легенів.

(Слід чітко розуміти, що, як кашель буває різним, так і ліки від кашлю бувають різними. Багато препаратів нібито “від кашлю” насправді кашель не припиняють, а роблять його продуктивним – це дуже важливо і дуже потрібно. Складові компоненти таких ліків впливають або на епітелій бронхів, сприяючи утворенню мокротиння і покращують роботу війок епітелію, або безпосередньо на саме мокротиння – розріджуючи його. Назви цих ліків добре відомі. Отримують їх в основному з рослин (типові представники – мукалтин, бронхикум), а варіантів таблеток, сиропів і мікстур – тисячі. Є також невелика кількість (не більше 10) дуже ефективних хімічних речовин (НЕ рослинного походження), що  впливають на мокроту).

Використання “відхаркувальних засобів” при ГРВІ помітно зменшує ймовірність запалення легенів, але (!) При обов’язковому виконанні двох попередніх умов – рясне пиття і чисте прохолодне повітря.

 

У той же час, крім відхаркувальних засобів, існує досить велика група препаратів, що сприяє зникненню або ослабленню кашлю. Діють вони по-різному, впливають, наприклад, безпосередньо на кашльовий центр в головному мозку, зменшуючи його активність. Їх використовують в ситуаціях, коли кашель, за великим рахунком, організму не потрібен, він, в силу особливостей самої хвороби, не приносить полегшення, а лише завдає страждання хворому. Які це хвороби? Наприклад, коклюш або хронічний бронхіт. Використовуючи ці ліки при ГРВІ і, зменшуючи, таким чином, кашльову активність, дуже легко домогтися скупчення мокротиння в легенях і найрізноманітніших ускладнень – перш за все тієї ж пневмонії.

Втрата мокротою своїх властивостей не є єдиною причиною пневмонії. Адже не мокрота сама по собі викликає запальний процес в легеневій тканині. Необхідна ще й присутність конкретного мікроба (стрептокока, пневмокока, стафілокока і т.д.). Ці мікроби у більшості людей (неважливо, дорослий це чи дитина) мирно живуть в носоглотці, а їх розмноження стримується факторами місцевого і загального імунітету. Будь-яка ГРВІ призводить до активізації бактерій, а якщо цей фактор поєднується з втратою мокротою своїх захисних властивостей, то подібна ситуація є цілком достатньою для виникнення ускладнень».

 

Симптоми пневмонії

 

Основним симптомом запалення легенів є кашель. Але насторожити має і загальне погіршення стану дитини. Придивіться, чи немає у вашої дитини таких ознак:

– дитина стала млявою, відмовляється пити і їсти;

–  тримається стабільно висока температура. Але не потрібно забувати, що підвищення температури – необов’язковий симптом при пневмонії;

– дитина починає частіше дихати, з’являється задишка;

– в акті дихання починає брати участь додаткова мускулатура, дитина дихає начебто з напругою;

– шкіра дитини може стати блідою, а навколо носа і губ може з’явитися синява;

 

Для всіх видів пневмоній характерна наступна клінічна картина: лихоманка з підйомом температури до 38-39,5 ° С, пітливість, кашель частіше з відходженням рясної мокроти, задишка при фізичному навантаженні і в спокої, загальна слабкість, порушення сну, зниження апетиту, швидка стомлюваність , зниження працездатності. Іноді хворі можуть відчувати неприємні відчуття або біль в грудях.

 

Про вакцину і госпіталізацію

 

Пацієнти з пневмонією підлягають обов’язковій госпіталізації в терапевтичне відділення або відділення пульмонології. Основним в лікуванні пневмонії є антибактеріальна терапія. Підбір антибіотика здійснює лікар, ніяке самолікування неприпустимо!

При своєчасному і адекватному лікуванні пневмонія закінчується одужанням.

 

Пневмонію можна не тільки вилікувати, але й запобігти. Для цих цілей була створена 13-валентна кон’югована вакцина, яка вже увійшла в календарі щеплень у багатьох країнах. Вона діє проти 13 серотипів пневмокока, пройшла клінічні випробування і визнана фахівцями ефективною в боротьбі з пневмококовою інфекцією.

 

У нашій країні вакцина проти пневмококової інфекції не включена до Національного календаря щеплень і в зв’язку з цим батьки можуть щепити свою дитину лише за власний рахунок.

 

Заходи попередження розвитку пневмонії полягають в загартуванні організму, підтримці імунітету, виключення фактора переохолодження, санації хронічних інфекційних вогнищ носоглотки.

 

Група ризику

 

До групи ризику щодо розвитку пневмонії відносяться пацієнти із застійною серцевою недостатністю, хронічними бронхітами, хронічною інфекцією носоглотки, вродженими вадами розвитку легенів, з важкими імунодефіцитними станами (ВІЛ / СНІД), ослаблені і виснажені хворі, пацієнти, які тривалий час перебувають на постільному режимі, а також особи похилого віку.

Особливо схильні до розвитку пневмонії люди які палять і зловживають алкоголем. Нікотин і пари алкоголю пошкоджують слизову оболонку бронхів і пригнічують захисні фактори бронхопульмональної системи, створюючи сприятливе середовище для впровадження і розмноження інфекції.

 

Довідка

Пневмонія – гостре інфекційне запалення нижніх дихальних шляхів з обов’язковим залученням легеневої тканини (альвеол, бронхів, бронхіол). Причиною пневмонії є віруси, бактерії, грибки, які проникають в організм людини переважно повітряно-крапельним шляхом.

До збудників,  які найчастіше вражають легені, належать:

– грампозитивні мікроорганізми:;

– грамнегативні мікроорганізми;

– мікоплазми;

-вірусні інфекції (віруси герпесу, грипу і парагрипу, аденовіруси і т. д.).

Також пневмонія може розвиватися внаслідок впливу неінфекційних факторів – травм грудної клітини, іонізуючого випромінювання, токсичних речовин, алергічних агентів.

Все по темі: ГРВІ  здоров’я  пневмонія  хвороба 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин