Контролювати пенсію: як слідкувати за нарахуваннями

Пенсійну реформу прийняли, а доплату на картку отримали не всі. Кременчуцькі пенсіонери скаржаться, що не можуть розібратися у тому, що наразі відбувається з пенсіями у країні.

Нарешті, 3 жовтня в Україні повністю ухвалили пенсійну реформу, і вже цього ж, жовтневого місяця, доплати обіцяли чи не кожному пенсіонеру. Але на прикрість, навіть із 12 по 20 жовтня підвищення пенсій змогли побачити не всі… А пенсіонери, які працюють, говорять, що їм не повернули 15%, які знімали з пенсії. Раніше в Пенсійному фонді «Віснику» пояснювали, що відповідно до проекту пенсійної реформи українцям перераховуватимуть виплати на рівні середньої зарплати по Україні у розмірі 3 764,40 гривні. Це середній заробіток, який вивели за останні три роки – 2016, 2015 та 2014.

«Справа в тому, що раніше, згідно зі статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», щороку пенсії повинні були індексувати не менше ніж на 20% відповідно до росту середньої зарплатні по Україні, – зазначали в Пенсійному фонді. –

Ця стаття була призупинена у 2014 році. Й усім, хто вийшов на пенсію до 2008 року, виплати нараховували на рівні тодішнього середнього заробітку в Україні – 1197,91 гривні. Із того часу індексація пенсій відбувалась тільки за рівнем інфляції у країні».

Про те, які пенсії кременчуцькі пенсіонери отримували до прийняття реформи, та які отримуватимуть після перерахунку, «Віснику» та «Кременчуцькому громадському телебаченню» розповів начальник Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області Роман Ареп’єв.

«У Кременчуці пенсіонери отримують трохи більші пенсії, ніж інші українці, – говорить Роман Ареп’єв. – Якщо в середньому по Україні (до реформи) громадяни отримували в середньому до 700 гривень, у нашому місті така сума становила 750 гривень. Уже після реформи близько 27% кременчужан отримають збільшення від 50-60 гривень, понад третина місцевих мешканців матиме доплату більше 1000 гривень, іншим 50% пенсіонерам нарахують від 100 до 1000 гривень. Таким чином, виходить, що майже половина пенсіонерів Кременчука отримує доплати від 100 до 1000 гривень».

Мінімальну пенсію підвищили не набагато

Причиною великої доплати (від 100 до 1000 гривень) у Пенсійному фонді називають те, що людям пенсія призначалася в різні роки за наявності однакової заробітної плати (середньої по Україні) та однакового стажу. І ці дані можуть відрізнятися, за даними Міністерства соціальної політики, більше ніж у 2,5 рази. Тому ті пенсіонери, які виходили на пенсію до 2012 року, отримають більше підвищення, ніж ті, які виходили на пенсію в останні п’ять років. А це вже пов’язано з тим, що середня заробітна плата по Україні збільшується, а сам розрахунок пенсії здійснюється з більшою заробітною платою.

«Саме тому пенсіонери, яким пенсію розраховували з більшим рівнем середньої зарплатні, матимуть і більшу доплату», – уточнив Роман Ареп’єв».

Крім цього, він зазначив, що до прийняття пенсійної реформи мінімальна пенсія в Україні становила 1312 гривень. Наразі вона збільшилася на 140 гривень і складає 1452 гривні. Її нараховують за повного стажу – це 35 років для чоловіків і 30 для жінок. Якщо ж у людини немає повного стажу, пенсія прирівнюватиметься до мінімального прожиткового мінімуму в країні та становитиме 1373 гривні. Ця цифра повинна співпадати з прожитковим мінімумом станом на 1 грудня кожного року.

Працюючим пенсіонерам повернули 15%

Законом було передбачено, що з пенсіонера, який офіційно працює, знімається 15% податку на пенсію. Він був схожий на податок на розкіш і введений у країні буквально декілька років тому. Пенсійна реформа передбачала скасування зняття з працюючих пенсіонерів цих відсотків.

«Це на податок, – говорить Роман Ареп’єв. – Він не перераховується ні в бюджет, ні в Пенсійний фонд. Із
1 жовтня всі виплати пенсіонерам поновлюються. Незалежно від того, працює або не працює пенсіонер, виплати будуть здійснюватися в повному обсязі».
Не пощастило у цій ситуації працівникам льотної сфери та усім, у кого раніше була змога мати ну дуже великі пенсії.

«Щодо пенсій, які отримують у льотній сфері, питання поки що залишається відкритим, – говорить Роман Ареп’єв. – Перерахунок поки що проводити не будуть.

Щороку 1 березня їм перераховують пенсію. Так зване осучаснення пенсій у них і так здійснюється щороку».
Крім цього, реформа передбачила, що українець не може отримувати пенсію, яка перевищує 10 прожиткових мінімумів, встановлених законом про державний бюджет.
«На сьогоднішній день, до кінця року, максимальний розмір пенсії залишили на рівні 10740 гривень, – говорить начальник Пенсійного фонду у Кременчуці. – Наступного року в державному бюджеті, можливо, буде прийнята більша сума. Поки так. Виплати не повинні перевищувати 10 прожиткових мінімумів».

«Притиснули» держслужбовців

Зробили не більші, а навпаки, менші виплати держслужбовцям, суддям, науковцям та іншим категоріям людей, скасувавши для них «спеціальні пенсії». Також скасували в Україні право на пенсію за вислугу років для прокурорських працівників, а також у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту. Раніше ці категорії мали змогу виходити на пенсію достроково, за
5-10 років до настання пенсійного віку.

«Я вважаю цю зміну не дискримінаційною, оскільки питання про те, що пенсії повинні нараховуватися всім категоріям громадян однаково, поставало давно, – зазначив Роман Ареп’єв. – Нарешті воно прийняте. Єдине, що залишилося, – це призначення пенсій за вислугу років військовослужбовцям. Оскільки ця служба є специфічною, бо пов’язана з ризиком для здоров’я та життя».

Можливий особистий контроль

Не кожен знає, що до Кременчуцького пенсійного фонду можна прийти з паспортом і звернутися по допомогу до відділу звернення. І вже, якщо вірити на слово, через 3-5 хвилин пенсіонера можуть зареєструвати на веб-порталі Пенсійного фонду України.

«Людині видадуть персональний код для створення на веб-порталі свого персонального кабінету, – пояснює Роман Ареп’єв. – Там можна подивитися графіки прийому, прорахувати власну пенсію. Якщо людина ще молода і працює, вона також може зайти на веб-портал, подивитися, яку офіційну зарплатню вказує її роботодавець. Там видно сплачені страхові внески. Уже зараз і в майбутньому Пенсійний фонд розширює спектр сервісів на веб-порталі. Наразі, фактично, кожна людина може зайти і дізнатися, якою буде її пенсія. Для цього є опція «Пенсійний калькулятор». Потрібно тільки знати хоча б приблизний свій стаж роботи та зарплату, яку також можна подивитися на сайті».

Пенсійний фонд у Кременчуці працює постійно, з 08:00 до 17:00. Туди можна звернутися та дізнатися, чому не додали пенсію або перерахували мало, чи не повернули 15%, які вираховували з працюючих пенсіонерів.

«На сьогоднішній день ми перерахували пенсії відповідно до пенсійної реформи, – повідомив Роман Ареп’єв. – Якщо у людини виникли проблеми, незрозуміло, яка доплата або розмір пенсії, слід прийти до нашого відділу звернення».

На момент написання матеріалу кременчужани, які скаржилися на те, що їм не було доплат, повідомили, що гроші отримали.

«Спочатку надійшла пенсія, як і раніше, – говорять місцеві мешканці. – Через 2 дні отримали на телефон повідомлення з банку про те, що на картку надійшла доплата».

Все по темі: гроші  пенсії  пенсійна реформа 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин