Освіта в Польші: що треба знати

Чи може освіта у польському виші бути безкоштовною, які підводні камені готує студентам поселення? А головне, де та ким працювати з такою освітою? Про це дізнавався «Вісник».

З-поміж усіх країн закордону саме у Польщі зараз навчається найбільше українських студентів. Така тенденція спостерігається останні кілька років. Кременчужани також обирають для навчання польські виші.

Пояснюють це тим, що з польським дипломом можна шукати роботу за фахом у Польщі та в інших країнах Євросоюзу. А також навчатися на магістратурі, наприклад, у Британії чи Німеччині, маючи польський диплом бакалавра.
Проте вища освіта у Польщі має чимало відмінностей у порівнянні з українською. Так само як і умови проживання для студентів, можливість підробітків та зустрічі з рідними.

Безкоштовно – це маркетинговий хід

В Інтернеті є багато інформації про безкоштовне навчання у Польщі. «Якщо ідеться про вищу освіту, то це маркетинговий хід, – пояснює представник однієї з організацій, що готує українців до навчання за кордоном. – Так, безкоштовні місця в університеті можуть бути. Наприклад, два безкоштовні місця у політехнічному університеті, за які зазвичай борються 120-150 чоловік. Тобто потрапити туди іноземцю досить складно».

Загалом же рік навчання коштує від 700 до кількох тисяч євро. «Найпоширеніша вартість 1500-1700 євро за рік навчання», – пояснює фахівець.

Частково або повністю звільнити від плати і навіть виплачувати стипендію можуть студентам за видатні навчальні та спортивні досягнення лише на старших курсах.
Дорожчою вартість навчання залишається у державних вишах. Нижча – у приватних. Різниця може бути майже удвічі. Хоча останнім часом навчання у державних ВНЗ для іноземців значно подешевшало. Це пов’язано зі скасуванням закону, відповідно до якого навчання у таких вишах для іноземців не могло коштувати дешевше 2000 євро.

І тут важливо не помилитися з вибором університету. Навчаючись у приватному ВНЗ, можна добре заощадити на вартості навчання. Проте при цьому кількість приватних вишів у Польщі щороку зменшується. Тож, якщо обирати приватний – то солідний, із гарною репутацією, який діятиме мінімум 5 найближчих років.

Без ЗНО та екзаменів

Для вступу до польського вишу не потрібно складати екзамени чи ЗНО. У більшості університетів під час вступної кампанії потрібно лише подати правильно сформований пакет документів. Головну вагу серед них має атестат із додатком. Українські атестати у Польщі визнають, бо між країнами діє відповідна угода.

За деякими спеціальностями передбачені співбесіди. Наприклад, у майбутнього психолога під час співбесіди дізнаватимуться про його мотивацію. А якщо обрати архітектуру – попросять представити виконані роботи. Зараз у деяких університетах можна пройти співбесіду по Skype, перебуваючи в Україні.

Також при вступі вимагатимуть сертифікат про знання польської мови.

Його можна отримати, пройшовши відповідні курси. У Кременчуці таке навчання може обійтися у 3000-4000 гривень, якщо займатися у групі з 5-6 чоловік. І у 5000-6000 гривень обійдеться увесь курс, якщо працювати з викладачем індивідуально.

При цьому багато вишів усе одно додатково перевірятимуть, чи дійсно абітурієнт знає польську мову.

Можна і не отримувати сертифікат знання польської мови. А навчатися англійською. Проте вартість такої освіти виявиться дорожчою приблизно вдвічі. Та й запропонувати таку можливість можуть далеко не всі університети.

Також фахівці радять добре обдумувати вибір спеціальності. Наприклад, не можуть працювати суддею, прокурором чи нотаріусом у Польщі ті, хто не є її громадянином. Є можливість влаштуватися лише правником. А в Україні освіта польського правознавця просто не має сенсу.

Особливості навчання

Польська вища освіта суттєво відрізняється від української. А саме:

• 4 дні на тиждень триває навчання (крім інформатиків, лікарів, інженерів).
5-й день – самонаука, робота над проектами у групах по 4-5 чоловік, де кожен відповідає за свою частину роботи.

• Студенти мають базові обов’язкові предмети. А також факультативні, які обирають на власний розсуд. Таким чином кожен самостійно формує свою програму.

• Студенти відвідують лекції, семінари, практичні та лабораторні заняття, складають іспити та екзамени. А також пишуть дипломну роботу під наглядом промоутера.

• Двічі на рік діє вступна кампанія: у жовтні та у березні.

• На 2 семестри поділений навчальний рік (1 жовтня – лютий, березень – червень).

• 20 грудня – 1 січня – перерва на католицькі свята (православні студенти можуть написати заяву та святкувати Різдво з 7 по 10 січня).

Заочне навчання:

1 раз на тиждень у суботу або субота і неділя раз на два тижні.

Тривалість навчання:

3 роки – бакалавр;

3,5-4 роки – інженерні спеціальності;

1,5-2 роки – магістратура;

5-6 років – для медичних спеціальностей, юристів, психологів, за деякими мистецькими напрямками (неподільне навчання).

Де жити?

Вартість проживання у гуртожитках державних університетів Польщі – від 90 євро на місяць. У приватних – від 110 євро. Але варто звернути увагу, що гуртожитки тут передбачені у першу чергу для студентів пільгових категорій – із малозабезпечених родин. Тож чи вистачить у гуртожитку місця для студента-іноземця – варто уточнювати.

Що ж до оренди квартир, то місце у кімнаті обійдеться від 140 євро на місяць, однокімнатна квартира – від 300 євро, двокімнатна – від 370 євро. І тут чекає несподіванка. Найчастіше угоду на оренду квартир зі студентами укладають на весь навчальний рік. І просять заплатити за два перші, два останні місяці, а також залогову плату, що дорівнює місячному проживанню. Тож, виходить, одразу викласти доведеться від 700 євро.

А ще є багато охочих заробити на оренді квартир. Ті, хто винаймають двокімнатну квартиру, а потім здають місця у ній уполовину дорожче. Так само можна натрапити на «квартирних» аферистів.

Тож кременчужани з досвідом радять винаймати квартири уже на місці. Й у жодному випадку не за фото в Інтернеті, перебуваючи в Україні.

Працювати під час і після навчання

Майже всі студенти, які навчаються у Польщі, працюють. Для цього створюють умови. Наприклад, роботодавці сплачують за працевлаштованих студентів нижчі податки.
«Тут можна без проблем знайти роботу. І заробляти на місяць принаймні 600 євро», – розповідає кременчужанин, який працював у Польщі.

Зазвичай студенти пишуть заяву та складають сесію на початку червня. І до жовтня мають чотири місяці, аби заробити. Також уже з 2-го курсу нерідко поєднують навчання з роботою.

«Я почала працювати з 2-го курсу. А на третьому могла вже майже самостійно оплачувати своє навчання. І навіть одного літа працювала у Чехії», – розповідає кременчужанка-студентка одного з польських вишів у сфері ресторанного бізнесу.

Проте «краще не працевлаштовуватися упродовж першого року навчання. А зосере-дитися на навчальному процесі та адаптації», – це вже порада від викладача.

Завершуючи навчання, українці нерідко залишаються працювати у Польщі. «Майже половина працевлаштовуються у Польщі. Ще близько 25% їдуть в інші країни Євросоюзу. Та стільки ж повертаються в Україну», – розповідає представник однієї з організацій, що готує українців до навчання за кордоном.

А також пояснює, що за своє місце на ринку праці в європейських країнах потрібно постійно боротися. Постійно розвиватися і підвищувати свою кваліфікацію.

Де дійсно безкоштовно

Безкоштовно в Польщі можна отримати базову середню освіту – після 9-го класу. Це може бути ліцей чи технікум. Ліцеї мають мовне, спортивне, правознавче чи ІТ-спрямування. Але після 4 років навчання видають лише атестат про освіту. Навчаючись у технікумі, уже опановують певну професію. На це знадобиться 5 років.

Учень таких закладів має надати довідку з місця проживання. Якщо він у Польщі мешкає з кимось із батьків – проблем не виникає. Якщо ні – то має проживати у так званій бурсі – відповіднику українського інтернату, з постійним наглядом опікунів, вихователів.

За проживання та харчування доведеться платити. У середньому це 130 євро на місяць (навчальний рік – 10 місяців).

Також у неповнолітнього має бути офіційно оформлений опікун. Є навчальні заклади, які мають у своєму штаті таких опікунів. Якщо немає, то опікуна доведеться шукати самостійно і сплачувати йому близько 150 злотих щомісяця упродовж 10 місяців.

Все по темі: європейська освіта  навчання  освіта 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин