Щоб не смерділо: підприємствам Кременчука вказали на недоліки

Учені, які провели у місті державну експертизу щодо неприємного запаху, виявили декілька факторів забруднення повітря.

Ситуація у Кременчуці відома на всю Україну… Кременчук входить до 18-ти найбільш забруднених міст країни, а за кількістю скарг узагалі займає перше місце. Саме з цієї інформації розпочалося засіданні Громадських слухань щодо проведення державної експертизи екологічної ситуації, яка склалася у районі Північного промвузла Кременчука, у понеділок, 8 листопада.

Завідувач лабораторії ґрунту та відходів державної установи «Інститут громадського здоров’я імені О. М. Марзєєва НАМН України» Валерій Станкевич повідомив, що найгірша ситуація у Кременчуці у мікрорайоні Молодіжний, оскільки він знаходиться поряд із Північним промвузлом.

«У цьому мікрорайоні розташовані підприємства, які є найбільшими забруднювачами саме по вуглеводних компонентах, – повідомив Валерій Станкевич. – Оскільки вони працюють із вуглеводневою сировиною та випускають продукцію, пов’язану з вуглецевим циклом. Це такі підприємства, як: ПАТ «Укртатнафта», Кременчуцька ТЕЦ ПАТ «Полтаваобленерго», ПАТ «Кременчуцький завод технічного вуглецю» та промивально-пропарювальна станція ВП «Вагонне депо Кременчук».

Крім цього, Валерій Станкевич повідомив, що ці підприємства є також забруднювачами по таких речовинах, як: насичені й ненасичені вуглеводні, поліциклічні, ароматичні вуглеводні. Вуглеводні мають неприємний запах, саме їх мешканці міста й могли відчувати. Також науковці зафіксували перевищення бензопірену та бензантрацену. Їх виявили під час взяття снігових проб ще у лютому цього року. Перевищення було зафіксовано у 3,4 разу.

У нас хворіють більше, ніж в області

Працівники Інституту Марзєєва вбачають патогенний зв’язок між рівнем забруднення атмосферного повітря та захворюваннями на бронхіальну астму, рівень якої у нашому місті більший, ніж в області на 13,4%. І це ще не жахливо у порівнянні з тим, що показник захворювання на обструктивну хворобу легенів у Кременчуці на 46,9% вищий, ніж в області.

Науковці у Кременчуці проводили заміри в зоні розміщення підприємств та житловій забудові. Утім, Валерій Станкевич зазначив, що оцінити реальний вплив підприємств на довкілля можна лише у випадку проведення перевірки цих установ. Але до своїх потужностей дослідників допустив тільки Кременчуцький завод технічного вуглецю.

«Нічого жахливого там виявлено не було, – повідомив під час громадських слухань Валерій Станкевич. – Крім того, що необхідно привести до ладу цистерни, в яких зберігається сировина».

Загалом науковці Інституту Марзєєва зробили висновки та порадили: місту необхідно укласти угоду щодо розробки рекомендації зі зниження негативного впливу виробництва на навколишнє середовище.

Також результати екологічної експертизи показали, що Кременчуцька ТЕЦ (Кременчуцька теплоелектроцентраль) працює на мазуті, хоча за проектом має використовувати природний газ. Переходити на мазут, за словами науковців, вони можуть у разі аварійної нестачі газу. За останні 5 років рівень викиду оксиду вуглецю цим підприємством був перевищений у 116 разів, ванадію – у 185 разів, азоту-оксиду – у 10 разів, а оксиду-сірки – у 68 разів. На ПАТ «КЗТВ» за цей період також спостерігалася тенденція збільшення викидів забруднювальних речовин в атмосферу, а саме: оксиду вуглецю – в 12 разів, діоксиду-сірки – 6 разів. Вони використовують коксохімічну речовину.

Науковці розробили рекомендації

Як повідомили науковці, вони вже навіть розробили рекомендації щодо покращення екологічного стану у Кременчуці. Філії Кременчуцької ТЕЦ ПАТ «Полтаваобленерго» вони рекомендують в якості сировини використовувати природний газ, а не мазут. ПАТ «Укртатнафта» – побудувати комбіновану установку для сировини та виготовлення технічного вуглецю. Це, на думку вчених, дасть можливість ПАТ «КЗТВ» ліквідувати основне джерело забруднення довкілля – коксохімічну речовину, яку завозять з інших підприємств.

Ще радять розробити у місті програму і проектну документацію з ліквідації ставка-випарника, як джерела забруднення навколишнього середовища. Уже є рішення комітету Верховної Ради з питань екологічного довкілля №5812 від 27.11.2003 щодо цього ставка, але на даний час воно не виконано.

Науковці рекомендують заборонити ПАТ «КЗТВ» застарілу технологію з використання канцерогенних речовин – сировини коксохімії для виготовлення технічного вуглецю. Замість коксохімії закликають брати сировину нафтопереробки. А промивально-пропарювальній станції ВП «Вагонне депо Кременчук» – погодити з міськрадою пропозицію створення очисних споруд закритого типу з метою ліквідації джерел забруднення атмосферного повітря. Їхні застарілі споруди знаходяться у радіусі 1 кілометра до найближчих населених пунктів.

Загалом, усім підприємствам-забруднювачам Північного промвузла Кременчука пропонують розробити заходи з охорони атмосферного повітря відповідно до вимог методичних вказівок регулювання викидів.

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин