Медична реформа: куди йти, до кого звертатися

З нового року запрацює принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Які зміни відбудуться з початку 2018 року в первинній ланці надання медичної допомоги? І, найголовніше, як має діяти пацієнт, якщо захворіє, куди йому насамперед треба йти і до кого звертатися? Про це «Віснику» розповіла заступник міського голови Ольга Усанова.

19 жовтня Верховна Рада ухвалила перший із пакету законів, що запускають процес змін у медичній системі, – закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». Тож із нового року запрацює принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Кременчужани матимуть право обирати лікаря: як сімейного, так і педіатра, який буде надавати їм послуги. Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписуватимуть контракти з Національною службою здоров’я. А пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі для себе обрали. Лікар, залежно від того, скільки у нього контрактів, отримуватиме гроші з розрахунку 370 гривень на рік за одного пацієнта (Наразі держава фінансує медичну галузь за принципом кількості населення на певній території. А вже на місцях кошти розподіляють по медичних закладах, де, як завжди, їх не вистачає).

Ольга Усанова говорить, що для того, аби пацієнт зміг укласти контракт із лікарем, у Кременчуці вже провели відповідну підготовчу роботу. З грудня у місті вже будуть зареєстровані комунальні некомерційні медичні підприємства – Центри надання первинної медико-санітарної допомоги №1, №2, №3. Ці заклади вже зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я E-HEALTH. Відтепер уже сімейні лікарі зможуть реєструватися в цій програмі, щоб потім укладати угоди з пацієнтами. Після цієї реєстрації кожен кременчужанин зможе обрати для себе сімейного лікаря, незалежно від того, де він проживає і де працює лікар – у комунальній лікарні чи у приватній медичній установі, також може бути зареєстрований як приватний підприємець.

Із 1 січня у Кременчуці будуть сформовані педіатричні амбулаторії. Заступник міського голови говорить, що географічно нічого не зміниться, лікарі працюватимуть у тих приміщеннях дитячих поліклінік, що і зараз.

Ольга Усанова наголошує, що перші шість місяців 2018 року процес вибору лікаря і укладення договорів триватиме у пілотному режимі. Тобто діятимуть обидва варіанти надання медичної допомоги сімейними лікарями: новий і той, що діє зараз. Тож пацієнтам не потрібно хвилюватися, у них буде час, щоб обрати лікаря і укласти з ним декларацію. Вона буде безстроковою, тобто щороку її не потрібно укладати заново. З іншого боку, якщо пацієнт вирішить укласти угоду з іншим лікарем, він зможе зробити це у будь-який час.

Основний спосіб заповнення декларації – електронний: лікарі вноситимуть дані пацієнтів у систему. Проте пацієнти самі зможуть зайти в електронну систему через Інтернет і обрати лікаря.

370 гривень за пацієнта – не заробіток лікаря

Така сума передбачена державним фінансуванням. Але не вся вона потрапить на руки сімейному лікарю. Адже йому доведеться сплачувати оренду приміщення, комунальні послуги, покривати витрати на аналізи пацієнтів, оплачувати працю середнього медичного персоналу (медсестри) тощо. Тому, з економічної точки зору, сімейним лікарям вигідніше об’єднуватися в первинних центрах медико-санітарної допомоги, аби спільно здійснювати свою діяльність, надаючи послуги населенню. А вони в первинній ланці будуть безкоштовними.

Батькам доведеться укладати два контракти: на себе і на дитину

Батьки, які мають неповнолітніх дітей, укладатимуть два контракти, говорить Ольга Усанова. Сьогодні, згідно з нормативами, дітей до 15 років обслуговує педіатр, а з 15 до 18 років – підлітковий лікар. Тому батькам доведеться підписувати контракт щодо нащадків до 15 років із педіатром. А далі, до 18 років, їх вестиме або педіатр, якщо отримає відповідну кваліфікацію, або ж сімейний лікар за аналогічної умови. Хіба що сімейний лікар отримає сертифікат на педіатричну практику. Тоді він може вести дорослих і дітей. Адже усі лікарі, які укладатимуть контракти, мають підтвердити свою кваліфікацію. І якщо лікар закінчував виш за однією спеціальністю, а бажає стати сімейним лікарем, йому потрібно буде перекваліфіковуватися: пройти навчання, отримати відповідний сертифікат, який дасть дозвіл займатися саме цим видом медичної практики. Або відкрити ліцензію, яку надає МОЗ, якщо бажатиме зареєструватися приватним підприємцем – сімейним лікарем.

Якщо людина перебуває на обліку в кардіолога

Невже щоразу, коли заболить серце, треба звертатися до сімейного лікаря, аби він надав направлення?

Увесь облік буде саме у цього фахівця. Адже він знає все про пацієнта, а вузькі спеціалісти надаватимуть послуги, коли сімейний лікар уже не може впоратися. Тож якщо сімейний лікар побачив, що у пацієнта є якась серцево-судинна патологія, але потрібна високоспеціалізована діагностика, він направить його до кардіолога. Той зробить необхідні обстеження, поставить діагноз, і далі пацієнт спостерігатиметься у сімейного лікаря. Це загальновживана практика. Тож, якщо знову заболить серце, пацієнту треба звертатися до сімейного лікаря.

Як бути зі стоматологом

Послуги стоматолога взагалі не належать до обов’язків сімейного лікаря. Це платні послуги. Лише екстрена допомога буде безоплатною (вирвати зуб, який болить). Якщо треба, скажімо, замінити пломбу, поставити коронку тощо, на це доведеться витратитися.

Якщо викликав «швидку»

У багатьох людей виникає запитання: невже пацієнта треба спочатку везти до сімейного лікаря у разі виклику «швидкої допомоги»? «Швидка допомога» в екстрених випадках сама приймає рішення, що робити з пацієнтом, говорить Ольга Усанова. Екстрена допомога є безкоштовною. Якщо у пацієнта, наприклад, апендицит, його везуть до лікарні й роблять операцію, за яку він не платить. Також серцеві напади, інфаркти, інсульти, різного роду травми, які загрожують здоров’ю людини, входять у пакет безоплатних послуг. Але це вже другий рівень медичних послуг, і впроваджуватиметься трохи пізніше – у 2019-2020 роках. Зараз ідеться про первинний рівень.

Вагітним жінкам – до сімейного лікаря

Жінкам, які перебувають на обліку з вагітності, у разі якихось ускладнень також треба звертатися до сімейного лікаря, і він випише направлення до вузького спеціаліста для широких досліджень. Тобто робить маршрут пацієнта. Адже ведення неускладненої вагітності входить до обов’язків саме сімейного лікаря. Він робить огляд, загальні аналізи, кардіограму тощо. Усе – безкоштовно.

Якщо людина не уклала угоду з лікарем

Їй ніхто не відмовить у допомозі, зазначає Ольга Усанова. Є такі люди, які роками не звертаються до медичного закладу. Просто лікар не отримуватиме за них державне фінансування. Але у разі звернення такого пацієнта фахівець запропонує укласти контракт. Інша справа, коли людина поїхала до іншого міста, де в неї немає сімейного лікаря. Тож, якщо випадок не екстрений, за візит до лікаря доведеться платити.

Центральну районну лікарню місто не фінансуватиме

Центральна районна лікарня (ЦРЛ), що у Великій Кохнівці, потрапила у дуже складне фінансове й організаційне становище, говорить Ольга Усанова. Раніше вона отримувала державне фінансування, а зараз її має утримувати Об’єднана територіальна громада. І вона вирішує, скільки коштів спрямувати на первинний рівень медичного обслуговування, скільки – на вторинний. Тож у ЦРЛ наразі немає таких можливостей, як у міських лікарень.

Кременчук раніше також виділяв для ЦРЛ кошти за пролікованих мешканців міста. Але з 2018 року вирішили від цього відмовитися. Проте кременчужани можуть укладати контракти із сімейними лікарями, які працюватимуть у ЦРЛ. Лише вторинна ланка лікування буде за міськими лікарнями.

Все по темі: лікарні  медицина  Медична реформа 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин