Кордон: як їздити з України до Росії і навпаки

Жорсткіші правила перетину українського кордону для громадян Росії вводять із 1 січня 2018 року. А для деяких  українців народні депутати пропонують тимчасову заборону на в’їзд до Російської Федерації. Детальніше про особливості перетину кордону в 2018-му дізнавався «Вісник».

У гості до бабусі, на заробітки та ще з багатьох причин українці продовжують їздити до Російської Федерації. Як і росіяни до України. За даними Держприкордонслужби України, у 2016 році в Україну в’їхало понад півтора мільйона росіян, а цього року – вже майже 1,4 мільйона. Українців у Росії у першому півріччі 2017-го побувало близько 3-х мільйонів, у 2016-му за аналогічний період це число було удвічі меншим.

Проте вже наступного року кількість тих, хто перетинає кордон з обох боків, може різко змінитися.

Передбачається, що вже з 1 січня 2018 року для громадян Росії, які хочуть потрапити в Україну, діятимуть нові правила перетину кордону. Можливо, з боку РФ також буде «відповідь».

Якщо хочеться в Україну

Головне нововведення для іноземців, які захочуть перетнути український кордон із нового року, – надання біометричних даних. Це може бути біометричний паспорт або безпосередня фіксація цих даних у пункті перетину кордону.

Забезпечувати такі можливості повинна спеціальна апаратура. З її допомогою зчитуватимуть біометричні паспорти іноземців. «А у росіян, оскільки у них біометричних паспортів немає, ми будемо брати відбитки пальців і створювати свою базу. Це на базі нашого «Гарту» (автоматизована система обміну інформацією щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України). І цю інформацію будемо передавати різним структурам – СБУ, Міграційній службі, поліції та іншим», – повідомив голова Держприкордонслужби України генерал-лейтенан Петро Цигикал.

Загалом для громадян Росії затверджують двоступеневий рівень конт-ролю. «Вони, крім того, що, як іноземці, будуть надавати біометричні дані, ще й повинні будуть завчасно повідомляти про те, що їдуть в Україну, і подати мінімальний обсяг інформації про себе», – пояснив помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян.

Тож перед поїздкою громадянин Росії матиме заздалегідь заповнити електронну анкету на сайті Міністерства закордонних справ (Наразі цей онлайн-сервіс мають розробляти). У попередньому повідомленні про намір відвідати Україну потрібно вказати особисті дані: ПІП, дату народження, професію і місце роботи, мету поїздки і населені пункти, які планується відвідати. Термін подання анкети – за місяць до поїздки. Виняток – екстрені випадки, наприклад, хвороба або смерть родича.

Також Рада національної безпеки та оборони України вирішила запровадити обов’язкову реєстрацію громадян Росії в місцях їхнього перебування в Україні.

«В умовах, коли країна є об’єктом військової агресії з боку РФ, ця практика є цілком виправданою», – зазначив про нові правила перетину кордону Президент України Петро Порошенко.

Крім цього, Кабміну доручено внести Російську Федерацію у список держав міграційного ризику.

Деякі експерти вважають, що саме запровадження біометричної перевірки ефективніше за візи, з точки зору безпеки. Адже електронний конт-роль і збір біометричних даних дають можливість отримати значно більше інформації і більш точно встановити особу іноземця, який в’їжджає.

Надовго та з дитиною

Крім того, відповідно до українського законодавства громадяни РФ можуть перебувати в Україні максимум 90 днів протягом 180 днів. Право на повторний в’їзд з’явиться лише через 90 днів. За перевищення термінів – штраф, за недотримання часових рамок – відмова у в’їзді. Контроль і підрахунок термінів перебування здійснюють прикордонники у пунктах пропуску на державному кордоні.

Для відвідування України у дитини 14 років і старше повинен бути власний закордонний паспорт. Діти молодшого віку можуть в’їхати за документами батьків – вписані у закордонний паспорт батька або матері. Поїздка з одним із батьків можлива без письмової згоди тата (мами). Проте нотаріальна згода батьків обов’язкова, якщо дитина подорожує без них, у супроводі родичів чи інших осіб. Та якщо було оформлено заяву на заборону виїзду дитини за кордон.

Відповідь буде «по факту»

У Держдумі РФ «про реакцію у відповідь будуть думати уже по факту затверджених змін», інформує ВВС Україна.
Водночас заступник голови комітету з безпеки й оборони Російської Ради Федерації Франц Кліцевич уже пообіцяв, що «кроки у відповідь будуть».

У Держдумі Росії говорять про те, що громадян України, які планують поїздки до Російської Федерації, можуть зобов’язати завчасно повідомляти про це відповідні органи.

Наразі українці подорожують до РФ по внутрішньому паспорту громадянина України, закордонному паспорту, службовому або дипломатичному паспорту, паспорту моряка або посвідченню члена екіпажу. Обов’язкове оформлення міграційної картки. Її бланк можна отримати в пункті пропуску, заповнювати який необхідно лише російською. Тут, до речі, потрібно зазначати мету поїздки.

Із 2017 року українці можуть перебувати на території Росії не більше 90 діб раз у 180 днів. Для дітей до 16 років, які подорожують з одним із батьків, необхідний нотаріально завірений дозвіл другого з батьків на перетин кордону.

Військовозобов’язані українці мають здати військовий квиток у військкомат, якщо залишають країну на термін
3 місяці та більше. Про це «Віснику» повідомили у Кременчуцькому об’єднаному міському військовому комісаріаті. Якщо їхати на кілька тижнів у гості до родичів – звертатися нікуди непотрібно.

Заборонений в’їзд на територію Росії для деяких українських політиків та підприємців. Також не пропустити на російському кордоні можуть, якщо людина вже порушувала строки перебування в РФ до цього, має адміністративні штрафи.

Перевірити, чи не «завернуть» на кордоні, можна на офіційному порталі Федеральної міграційної служби у розділі «Інформаційні сервіси». Проте тут відповіді мають довідковий характер. Для юридично значущої інформації радять звертатися у територіальні підрозділи міграційної служби.

Узагалі не їздити?

Законопроект про заборону подорожей до Російської Федерації Верховна Рада отримала у жовтні.

У ньому народні депутати з фракції БПП Андрій Немировський та Андрій Шинькович, а також позафракційний Андрій Денисенко пропонують тимчасово обмежити право українців на виїзд до Росії.
Проект закону стосується державних службовців, крім працівників дипломатичних служб, випадків для невідкладного лікування, поховання родичів, підтверджені відповідними документами. Тобто, його дія має поширитися на: Президента, членів Кабміну, народних депутатів, службовців Нацбанку, голів державних адміністрацій, їхніх заступників, суддів Конституційного Суду, суддів, прокурорів.

Передбачається також адміністративна відповідальність за порушення тимчасового обмеження на виїзд. Тобто штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 гривень) із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на 1 рік.

Поки що це лише проект закону.

Кордон до Нового року

До 31 грудня 2017 року реєстрація громадян РФ здійснюється при проходженні прикордонного контролю. Підтвердженням законності знаходження на території України є штамп у паспорті із зазначенням дати в’їзду до країни. Додатково звертатися в органи внутрішніх справ для реєстрації місця перебування немає необхідності.

Про запрошення

Для підвищення шансів на в’їзд в Україну громадяни Російської Федерації можуть оформити гарантійний лист-запрошення від фізособи. У документі зазначають відомості про особу, що запрошує, дані іноземця, мету відвідування України і фінансові зобов’язання приймаючої сторони. Гарантійний лист-запрошення обов’язково повинен бути завірений українським нотаріусом.

ЄС змінює правила в’їзду

Із 2020 року для громадян тих країн, у яких з Європейським Союзом діє безвізовий режим, зміняться правила в’їзду в Шенгенську зону.

Зараз досить біометричного паспорта, квитків назад і документів, що підтверджують мету поїздки, строки перебування та місце проживання. Через два роки для в’їзду в ЄС знадобиться ще і попередня авторизація в системі ETIAS. Тобто, плануючи поїздку до Європи, потрібно буде зайти на спеціальний сайт і заповнити реєстраційну форму із зазначенням: ПІП, дати і місця народження, національності, паспортних даних і цілей поїздки. Попередню реєстрацію в системі ETIAS раз на три роки повинні будуть проходити люди у віці від 18 до 60 років. Заповнення однієї онлайн-форми обійдеться в
10 євро. Відповідь заявнику від європейських прикордонних служб із дозволом або відмовою у в’їзді надійде через 72 години після заповнення заявки.
Європейському ж бюджету впровадження системи ETIAS влетить у копієчку: розробка і впровадження – 2121 млн євро, плюс 85 млн євро щорічного обслуговування.
Нові вимоги для в’їзду в Шенгенську зону торкнуться як жителів України, Грузії, Молдови, так Америки і Канади. Тобто більше 60 країн, у яких з Євросоюзом угоди про безвізовий в’їзд.

Все по темі: кордон  Росія  система ETIAS 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин