Не зовсім ліки

Бізнес на здоров’ї кременчужан чи дійсно ефективне лікування? Наскільки небезпечні гомеопатичні засоби? Чим саме є БАДи? Та що насправді можна вилікувати за допомогою фітопрепаратів? Відповіді на ці запитання дізнавався «Вісник».

Кременчужанці Наталі лікар виписав рецепт на лікування. Із трьох препаратів одним виявився медичний засіб, другим – гомеопатичний, третім – фітопрепарат. «Лікування травками» та гомеопатією викликало у жінки стурбованість. Адже гомеопатичний засіб та фітопрепатат коштують недешево і не є ліками. І чи дійсно таке лікування буде ефективним?

Є ж кременчужани, які, навпаки, не хочуть користуватися «хімією». А обирають засоби на основі рослин, мінералів чи навіть отрути змій або комах. Тим паче, такі препарати нерідко можна придбати без рецепта. Це БАДи, гомеопатичні засоби та фітопрепарати.
Про їхню ефективність, безпечність та необхідність застосування «Вісник» дізнався у лікаря-гастроентеролога, міського позаштатного лікаря-імунолога Кременчуцької міської дитячої лікарні Олени Мельник.

Чи варто платити за «воду, яка містить інформацію»

Гомеопатію не визнає Всесвітня організація охорони здоров’я. Проте вона офіційно визнана в Україні наказом Міністерства охорони здоров’я №165 від 03.08.1989 року.

«Гомеопатія – це псевдонаука, яка не має доказової бази. Це вид альтернативної медицини, яка заснована на використанні препаратів у великому розведенні, – пояснює міський позаштатний лікар-імунолог Олена Мельник. – Її ідея – «подібне лікується подібним». Тобто хворому пропонують такий гомеопатичний препарат, який у здорової людини викликав би такі самі симптоми».

Тобто, якщо у хворого нежить, то гомеопати призначають препарат, який у здорової людини викликає виділення з носа. Наприклад, засіб на основі цибулі. Адже коли люди її чистять і ріжуть, з’являється подібний ефект. У традиційній медицині, навпаки, для того, щоб прибрати симптоми нежитю, призначають ліки, які зменшують такі виділення (судинозвужувальні).

«Сировиною для гомеопатичних препаратів є рослини, мінерали, продукти тваринного походження (серед них комахи та отрута змій – авт.). Їх спочатку розтирають із цукром. А потім у сотні й тисячі разів розводять із водою. У результаті отримують розведення 1:10-1:100, де діюча речовина взагалі відсутня. Сучасні гомеопатичні ліки – це вода, яка лише містить інформацію про діючу речовину», – пояснює Олена Мельник.

Небезпека прийому гомеопатії існує

«Тому що хибне уявлення про її ефективність дозволяє використання у випадках, коли необхідне вчасне, особливо ефективне лікування (наприклад, онкологія)», – зазначає фахівець. Та пояснює, що доказової ефективності у прийомі гомеопатичних препаратів немає, особливо це стосується лікування важких захворювань. У клінічних дослідженнях дія гомеопатії не перевищує ефект плацебо (речовина без явних лікувальних ознак, дія якої пов’язана з вірою пацієнта в її ефективність).

БАДи для здорової людини

БАДи продаються у вигляді таблеток, сиропів, мазей, порошків. Тобто зовні вони дуже схожі на лікарські засоби. Проте за своєю суттю такими не є. Це лише біологічно активна добавка.
«За своїм призначенням біологічна добавка є профілактичним засобом. Це харчовий продукт, що створений для вживання здоровим організмом із метою збагачення раціону», – пояснює лікар-гастроентеролог, міський позаштатний лікар-імунолог Олена Мельник.

Через те, що БАДи не реєструють як лікарський засіб, невідома їхня терапевтична ефективність, взаємодія з іншими ліками. Невідомі протипоказання та застереження при прийомі дітьми, вагітними та людьми похилого віку.

«Зазвичай БАДи не використовують із лікувальною метою. Вони є лише джерелами окремих нутрієнтів, для профілактики захворювань», – пояснює фахівець (Нутрієнти – складові частини натуральних харчових продуктів, які організм використовує для побудови, оновлення та нормального функціонування органів, тканин, клітин, як джерело енергії – авт.).

Створюють біологічно активні добавки на основі добре вивчених нутрієнтів, які є додатковими у раціональному чи дієтичному харчуванні здорової людини, пояснює фахівець.

БАДи поділяють на дві основні групи:

• парафармацевтики (наприклад, рослинні засоби);

• нутрицевтики (вітаміни, мікроелементи, харчові волокна та пробіотики – живі організми, які нормалізують склад і функції мікрофлори шлунково-кишкового тракту).

Також фахівець зазначає, що під час санітарно-епідеміологічної експертизи оцінюють склад продукту. І якщо доза речовини перевищує профілактичну, то такий БАД повинен бути досліджений як ліки і не може бути на ринку.

Небезпека БАДів існує

У першу чергу, це пов’язано з нестачею знань із дієтології. Хибне ставлення до БАДів серед медичних працівників формує неправильне використання даної продукції. Тобто, коли БАДи рекомендують як ліки. Це може завдати шкоди здоров’ю, пояснює Олена Мельник.

До того ж існує фінансова зацікавленість серед медичних працівників, які отримують від фірм кошти за необґрунтоване призначення даного продукту. Фактором небезпеки є і велика кількість реклами БАДів, що іноді дає неправдиву інформацію.
Крім того, БАДи не проходять обов’язкову сертифікацію. Тому ніяк не пересвідчитися у якості продукції, яка може мати значно нижчу або вищу дозу речовини і навіть містити небезпечні речовини.

За 400 гривень – не ліки

Кременчужани розповідають про «дивні» призначення лікарів. Наприклад, щоб купити препарат, потрібно зателефонувати за виданим медиком номером телефону. Обов’язково сказати, від якого лікаря звертаєтеся. Заплатити за препарат близько 400 гривень. І лише потім дізнатися, що це навіть не ліки. А гомеопатичний засіб.
Чи повинен лікар попереджати, що призначає дорогий засіб, який не є ліками, «Вісник» запитав у Олени Мельник.

– Думаю, що у кожному випадку лікар повинен пояснити, що за препарат призначає. В Україні гомеопатія не заборонена. Але кожен розважливий лікар знає про її неефективність. Останнім часом з’являються рекомендації Міністерства охорони здоров’я про неефективність цих препаратів. У тому числі для лікування ГРВІ, – пояснила фахівець.

Можна лікуватися лише рослинами

Один із найпопулярніших методів лікування сьогодні – фітотерапія. Тобто лікування захворювань за допомогою лікарських рослин. У більшості країн Європейського Союзу фітотерапію зараз розглядають як складову частину не тільки народної, а й традиційної медицини. Серед цих країн і Україна.

Хворі нерідко обирають лікування травами тому, що це відносно недорого, а склад таких ліків – натуральний.

Також серед переваг фітотерапії Олена Мельник називає те, що такі препарати впливають не лише на один орган, а на організм у цілому. А курс лікування зазвичай складає не більше двох тижнів.

«Можна лікуватися і лише фітопрепаратами, – зазначає лікар. – Але обов’язково після консультації з лікарем та врахування стану здоров’я пацієнта».

У першу чергу, консультація з лікарем потрібна, тому що рослини містять сотні біохімічних складових, вплив яких на організм невідомий. Особливо у разі їхньої взаємодії з іншими лікарськими засобами.

До того ж можна не лише не вилікуватися, а й відчутно зашкодити здоров’ю, якщо вживати фітопрепарати у великих дозах і тривалий час. Особливо це стосується дітей, пояснює фахівець.
Також важливо врахувати індивідуальну непереносимість деяких рослин, а саме, можливі алергічні реакції.

Небезпека фітопрепаратів існує

Якщо рослини неправильно збирали чи обробили – це загрожує їхньою токсичністю. «Не можна недооцінювати небезпечність фітопрепаратів. Часто виробники не дотримуються правил збирання та зберігання рослин. У складі збору можуть бути інші потенційно шкідливі компоненти», – розповідає лікар.

Також ті, хто зазвичай лікується фітопрепаратами, радять перед придбанням дізнатися, як саме має виглядати засушена рослина чи певний фітозасіб. Аби купити дійсно те, що потрібно.

Гомеопатія у світі США

Федеральна торгова комісія США опублікувала нову політику, що стосується гомеопатичних засобів і їхніх виробників. Тепер компанії, які виробляють гомеопатичні засоби, повинні провести клінічні дослідження і довести ефективність своїх препаратів на практиці. Організації можуть і не робити цього, але тоді на упаковці засобів доведеться вказати, що їхня ефективність не доведена і що теоретичні уявлення про їхню дію базуються на теорії 1700-х років.

Великобританія

У 2017 році Національна служба охорони здоров’я Великобританії встановила заборону на використання гомеопатії для пацієнтів, тому що це «лікування не засноване на доказах, а будь-які поліпшення пов’язані лише з ефектом плацебо». Лікарям загальної практики рекомендують не призначати гомеопатичні засоби, щоб скоротити витрати на рецептурно призначені препарати.

У нових національних рекомендаціях зазначено 18 процедур, які не слід призначати, і перераховані близько 3200 продуктів, таких як очні краплі, мікстури від кашлю і сонцезахисний крем, які не слід виписувати, бо вони вільно продаються без рецепта в аптеках і супермаркетах.

Індія

В Індії гомеопатія вважається основною медициною. Гомеопат користується повагою і вважається лікарем загальної практики в багатьох сім’ях, від жителів бідного села до великих промисловців, які у змозі обрати будь-яку систему медичного лікування. У своїй практиці гомеопатичні лікарські засоби використовують понад 50% лікарів Індії.

Франція

У Франції для теоретичної підготовки фахівців створені Гомеопатичний центр Франції, госпіталь Сен-Жак, Французький національний гомеопатичний інститут. Гомеопатія внесена до програми обов’язкового медичного страхування. Крім того, державою здійснюється підтримка наукової та інформаційної діяльності в галузі розвитку гомеопатії, в тому числі за допомогою створення комплексу науково-дослідних центрів.

Німеччина

Дискусія про користь і шкоду гомеопатії триває в Німеччині вже довгий час. Однак, незважаючи на це, у країні працюють понад 40 тисяч лікарів. За даними опитувань, приблизно 60 відсотків німців коли-небудь вдавалися до цього виду нетрадиційної медицини. І тільки кожен дев’ятий житель Німеччини не вірить у цілющі властивості гомеопатії.

Все по темі: здоров`я  ліки  медичні препарати 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
16 Січня, 2019 Середа
15 Січня, 2019 Вівторок
більше новин