На Полтавщині «епідемія» вірусу гепатиту А

В області за рік зафіксували 74 випадки захворювання на гепатит А, а у селі Гребінці вже оголосили про його спалах. У Кременчуці у грудні захворіли троє людей.

Пожовтілі очі, шкіра, а ще ураження печінки, яке може призвести до цирозу… Це все страшні симптоми гепатиту А, який проявляється в людини тільки через два тижні після того, як організм був уражений цим страшним вірусом. Крім великої кількості хворих на гепатит А у Миколаєві, спалах захворювання стався й у селі Гребінці Полтавської області. Там захворіли 38 людей. Загалом у Полтавській області за минулий рік зафіксували 74 випадки захворювання. При цьому ще в 2016 році їх було 11. Найгірше те, що у Гребінці на гепатит А захворіли декілька сімей.
Біда не оминула і Кременчук… У грудні 2017 року на гепатит А захворіли троє людей. А упродовж усього 2017 року вірус гепатиту А в місті вклав на лікарняні ліжка 10 осіб. Ще один випадок стався вже у новому році, але остаточний діагноз пацієнту не поставили. Для порівняння, у Кременчуці в 2016 році на гепатит А ніхто узагалі не захворів. У 2015 році зафіксували два випадки, у 2014-му – сім, а у 2013-му не захворів ніхто. Проте в 2012 році зафіксували 11 випадків.
«Для вірусу гепатиту А характерна сезонність, підхопити його можна в осінньо-зимовий період, – повідомила «Віснику» міський епідеміолог Лариса Коровіна. – Підвищення рівня захворюваності на гепатит А спостерігається кожні

5-7 років, потім відбувається поступове зниження. Наразі у Кременчуці спалаху захворювання на гепатит А немає. Усі випадки у 2017 році є поодинокими. Переважно мешканці міста поверталися до Кременчука вже зі збудником вірусу. Люди приїздили з Києва – самі захворіли і з кременчужанами поділилися інфекцією. Наші мешканці їздили за межі міста, були в Одесі й підхоплювали вірус там. Тобто, у Кременчуці як такого збудника немає взагалі. Вірус мешканці «ловлять» разом зі своїми поїздками».
Захворіти на гепатит А дуже просто. Як говорить епідеміолог Лариса Коровіна, збудник цього захворювання знаходиться в калі. А тому елементарне недотримання правил особистої гігієни може призвезти до захворювання.
«Потім немитими руками людина може торкатися продуктів та інших речей і таким чином розповсюджувати інфекцію, – зазначила Лариса Коровіна. – Потрапити у централізований водопровід вірус гепатиту А може внаслідок неякісного очищення води, яку постачають із Дніпра до наших квартир. Якщо так станеться, від гепатиту А може злягти все місто. У питних колонках вірус здатен з’явитися внаслідок близького розташування вигрібних ям. Потрапити може і до баклажок із питною водою, які випускають підприємства. У цьому випадку в них, найімовірніше, працює хворий на гепатит працівник або такий, що уже став переносником захворювання».
Робити планові перевірки підприємств і колонок, звідки беруть питну воду, епідслужба вже не має права. На це у країні був введений мораторій. І поки, в новому році, він також діє.

«У нас є контрольні точки, звідки ми беремо проби питної води, – зазначила Лариса Коровіна. – Але проводити перевірки на тих же підприємствах, які продають бутильовану воду, не маємо права».
Утім, епідеміолог зазначила, що у підприємств, які продають воду, запитувати результати перевірок води навіть необов’язково. Стосовно цього захиститися можна, якщо кип’ятити воду.
«Вірус гепатиту А нестійкий, у зовнішньому середовищі він довго не тримається, а під час кип’ятіння знищується одразу ж, – зазначила Лариса Коровіна. – Загалом, прокип’ятивши воду, можна позбутися багатьох вірусів. Тому заварений чай або кава більш безпечні, ніж сира вода».

ГРВІ і жовтіння шкіри: перші ознаки гепатиту А

Небезпечність цього вірусного захворювання полягає у тому, що людина іноді навіть не пі-дозрює, що вже хвора. Так може тривати упродовж двох тижнів. Перша ознака – людина захворіла на ГРВІ і швидко вилікувалася, можлива незначна температура. Або ж виникати біль у кістках і ломота у тілі.
«Через два тижні ознаками захворювання може стати безбарвний кал, сеча, за кольором схожа на пиво, пожовтілі очі та шкіра, – пояснила міський епідеміолог. – У такому випадку людині прописують постільний режим, дієту, забороняють будь-які фізичні навантаження. Нічого жирного, солоного і шкідливого їсти не можна. Прибирають із раціону їжу, яка шкодить печінці. Тому що гепатит А вражає саме цей орган. Якщо не лікуватися, може бути цироз. Погано й те, що препаратів, спрямованих саме на знищення вірусу гепатиту А, немає. За тяжких випадків гепатит А може перерости у хронічні форми. І через проблеми з печінкою людина страждатиме постійно».

Про спалах повідомило і МОЗ

В Україні про спалах вірусного гепатиту А вже повідомляє навіть Міністерство охорони здоров’я Україні (МОЗ). На його офіційному сайті з’явилася інформація про те, що цього року вже зареєстрували одне групове захворювання (спалах) вірусного гепатиту А у Миколаєві та Миколаївській області. Там на гепатит А всього захворіло 47 осіб. Серед них 6 дітей віком до 18 років. Більшість хворих, а це 45 осіб (із них
5 дітей), мають хворобу середньої тяжкості. Важка форма спостерігається у 2 осіб (в тому числі в 1 дитини). Наразі в Україні тривають епідеміологічне розслідування і лабораторні дослідження питної води.

У постачальників води слід вимагати документи

Укласти з фірмою договір, вимагати показати документ – Державну реєстрацію, а ще результати щомісячного лабораторного дослідження… Усе це потрібно робити для того, аби бути впевненим, що фірма, яка постачає до вашої оселі бутильовану воду, має всі необхідні документи і працює законно. Як повідомила «Віснику» начальник відділу Держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Кременчуцького міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Надія Резнікова, компанія, яка постачає воду, повинна мати державну реєстрацію та щомісяця робити лабораторні дослідження.
«Із фірмою можна і потрібно укладати угоду і під час цього вимагати всі документи, – говорить Надія Резнікова. – Для людини найголовніше – отримувати якісну воду. Якщо фірма з тих або інших причин не може показати оригінал або привезти його у домівку до самого клієнта, можна просити і ксерокопію. Але вона повинна бути завірена мокрою печаткою підприємства. І навіть на ксерокопії все одно буде помітна печатка лабораторії та підпис лікаря, який затверджував цей документ».
Крім цього, Надія Резнікова зазначила, що у Кременчуці чимало підприємств, які працюють незаконно. Тому невідомо, яку саме воду вони постачають.

Все по темі: вірус  гепатит А  здоров’я 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин