Чекаємо на дифтерію?

Більше 2000 хворих на кір, випадки захворювання на поліомієліт та кашлюк по всій Україні. І ситуація продовжує погіршуватися. Проте це – лише «квіточки». Адже далі, за прогнозами медиків та епідеміологів, українці й, зокрема кременчужани, можуть почати хворіти на дифтерію.

50 відсотків, тобто кожний другий, при дифтерії помирають. Наразі рівень вакцинації проти цієї хвороби надзвичайно низький. У деяких вікових категоріях у Кременчуці він нижчий 20%. Бактерія дифтерії вражає нервові закінчення людини. Тож хворий на неї може навіть не відчувати біль. А є люди, які не здогадуються, що носять смертоносні бактерії у собі. При цьому заражають інших. І самі можуть захворіти, якщо їхній імунітет ослабиться.

Хоча вакцини у Кременчуці і для дітей, і для дорослих достатньо. Вона безкоштовна. Її можна вводити навіть вагітним.

Страждають серце, нервова система, нирки

Коли бактерія дифтерії прикріплюється на слизових носа чи глотки людини, вона починає виділяти токсин. За своєї силою та дією він поступається лише ботулізму і стовбняку. Токсин потрапляє у кров і вражає різні системи організму. Насамперед страждають серце, нервова система, нирки. У разі дуже бурхливого виділення токсину може розвиватися інфекційний токсичний шок, ДВЗ-синдром – украй небезпечні стани для життя.

«Найчастіше трапляється дифтерія мигдаликів, – пояснює лікар-інфекціоніст Кременчуцької міської дитячої лікарні Андрій Бугайчук. – Проявляється переважно підвищенням температура тіла. З’являються ознаки інтоксикації, тобто млявість, сонливість, можлива відмова від їжі. Іноді – біль у горлі. Але є нюанс. Токсин зазвичай вражає нервові закінчення. Тому дуже швидко цей больовий синдром зникає. Можуть збільшуватися лімфатичні вузли».

Далі діагностувати хворобу може лише лікар. Найбільш характерні для дифтерії білі, біло-сірі, жовтуваті плівки на мигдаликах та за їхніми межами. Якщо зняти цю плівку, мигдалики можуть кровоточити. Основним методом діагностики дифтерії є бактеріологічні дослідження.

Такі дослідження проводять дорослим і дітям з ангіною та тим, хто має будь-які нашарування на мигдаликах. Аби упевнитися, що дифтерії немає.

Поширеною також є дифтерія гортані. «Це називається круп, – пояснює Андрій Бугайчук. – Дитина починає задихатися, з’являється сиплість голосу, грубий кашель. Такі симптоми досить часто бувають під час захворювання ларингітом, ларинготрахеїтом вірусної природи. Це дуже поширені захворювання у дітей перших 6 років. Тут також завжди підозрюється можливість дифтерії і проводяться ці дослідження».

Крім того, буває дифтерія носа. А ще дифтерія статевих органів, просто шкіри – там, де є рани чи опіки, пупкових ранок у маленьких дітей.
Проте не всі бактерії дифтерії виділяють токсин. Є також нетоксигенні штами. Вони не викликають захворювання. «Тільки там, де є токсин, там є захворювання. І саме на токсин формується так званий антитоксичний імунітет», – пояснює лікар.

«Носити» хворобу в собі

Найчастіше дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом. Проте є й інші можливості.

«На предметах, наприклад іграшках, ця бактеріальна інфекція може виживати до шести місяців, – розповідає лікар-інфекціоніст Кременчуцької міської дитячої лікарні Андрій Бугайчук. – Вона дуже стійка в навколишньому середовищі».

Також може передаватися через носіїв, які самі не хворіють, проте передають цю інфекцію іншим. Такі люди не мають проявів захворювання. Але на слизових у них знаходяться бактерії, навіть токсигенні. «Їхній організм здатний побороти цей токсин, вони виробляють імунітет природним шляхом, – розповідає Андрій Бугайчук. – І, таким чином, бактерієносії мають захист, а для навколишніх є досить небезпечними». Але і це може бути до певного часу. «Якась хвороба, наприклад ГРВІ, здатна ослабити імунітет носія, і він може перетворитися на хворого», – пояснює заступник директора з охорони дитинства та материнства некомерційного комунального медичного підприємства (ЦПМСД№3), тренер ЮНІСЕФ з питань вакцинації Надія Боровик.

До речі, носії бувають токсигенного, а також нетоксигенного штаму. Так, у Кременчуці у 2015 році виявили одного носія дифтерії нетоксигенного штаму. Про це розповідає кременчуцький епідеміолог Галина Закіпна. Та додає, що думка вчених розходиться, чи можуть нетоксигенні штами переходити у токсигенні й навпаки. Тож враховують усіх виявлених носіїв. Більше ні носіїв, ні випадків хвороби з того часу у Кременчуці не фіксували.

Коли і кому потрібне щеплення

Остерігаються дифтерії саме зараз, бо рівень щеплення проти цієї хвороби надзвичайно низький, пояснюють медики й епідеміологи. «Найбільше, чого ми досягли, це 4-а вакцинація – на рівні 82%. У маленьких – не більше 70%. У дорослого населення – 22%. Велике занепокоєння у нас викликає рівень щепленості у 16-річних підлітків – 17,9% за січень 2018 року», – розповідає Надія Боровик про ситуацію у Кременчуці.

При цьому вакцина безкоштовна і для дорослих, і для дітей. Нею повністю забезпечені всі кременчуцькі лікувально-профілактичні заклади.

Також Надія Боровик пояснює, коли саме потрібно робити вакцинацію:

1-ше щеплення – дитина 2-х місяців;
2-ге щеплення – у 4 місяці;
3-є щеплення – у 6 місяців;
4-е щеплення – у 1,5 року;
5-е щеплення – у 6 років;
6-е щеплення – у 16 років;

Наступні щеплення – кожні 10 років (у тому числі після 60 років).

 

«Якщо від останнього щеплення минуло понад 10 років, зверніться до свого сімейного лікаря й отримайте це планове щеплення. Профілактика може захистити нас від хвороби і в тисячі разів дешевше, ніж лікування. Я вже не кажу про смертельні випадки», – говорить Надія Боровик.

Пропущені дози не треба відновлювати, додає фахівець. А робити наступну дозу (за винятком первинного вакцинального комплексу, тобто дитина має три дози, і четверта вже як ревакцинація). Наприклад, якщо 16-річний підліток не мав нічого, окрім перших трьох вакцинацій у дитинстві, йому роблять четверту – і ця людина вже вважається захищеною. Якщо людина упродовж останніх 20-30 років не отримувала дози проти дифтерії і правця, її щеплюють – і така людина теж вважається захищеною. Виняток становлять тільки маленькі діти. Вони повинні отримати три дози з інтервалом в один місяць і наступну четверту – з інтервалом у півроку.

Вводити вакцину мають у м’язи стегна (дітям до 2-3-річного віку) або у м’язи плеча. «Небажано вводити вакцину в сідничні м’язи, де гарно розвинений підшкірно-жировий шар. Раніше так робили більшість ін’єкцій. Проте жирова тканина не здатна до того, щоб сформувалася імунологічна відповідь. Можемо зараз припустити, що це одна з причин, чому раніше вакциновані люди хворіли», – пояснює фахівець.
Робити щеплення проти дифтерії не можна у стадії гострих інфекційних захворювань та загострення хронічних хвороб. А загалом така вакцинація підходить навіть для вагітних. Її можна робити паралельно з іншими щепленнями. Після неї – продовжувати звичне життя. Серед можливих реакцій – незначне почервоніння у місці введення вакцини та невисока температура.

Не менше 95 % щепленого населення – і дифтерії не буде, пояснюють лікарі.

 

Вакцина, наявна у Кременчуці:

для дітей до 6 років – коклюшно-дифтерійно-правцевий анатоксин (АКДП), країна-виробник Індія;
для 6-річних дітей – анатоксин дифтерійно-правцевий (АДП), Болгарія;
для дорослих – анатоксин дифтерійно-правцевий зі зменшеним вмістом дифтерійного анатоксину (АДПН), Індія.
Усі вакцини мають GMP-сертифікати, укомплектовані індикатором, який свідчить про дотримання вимог холодового ланцюга. У кабінеті профілактичних щеплень перед введенням вакцини можна попросити у медпрацівника ці документи і перевірити індикатор на вакцині.

 

До Кременчука прийшов кір

На лікуванні з цим захворюванням наразі перебуває один кременчужанин.

Хворий має характерні висипи на тілі. Лабораторно діагноз також підтвердився, повідомляють кременчуцькі епідеміологи.

Чоловік приїхав із Чехії. Їхав потягом, на маршрутці, через Західну Україну, де, допускають, і міг заразитися.

Наразі він перебуває на стаціонарному лікуванні. У його дитини і дружини симптоми захворювання не спостерігаються. Проте наразі вони під медичним спостереженням.

Наразі вакцина проти кору КПК “Пріорикс” у Кременчуці закінчилася. За словами кременчуцького епідеміолога Лариси Коровіної, з’явитися у місті вона має уже у березні – квітні. Тоді щеплення проти кору продовжать робити у плановому режимі.

Все по темі: вакцина  дифтерія  здоров`я  кір 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин