Монетизацію субсидій відкладуть на рік

Із квітня в Україні передбачався перехід до виплат субсидій безпосередньо одержувачам комунальних послуг, тобто звичайним громадянам. Гроші переводитимуть або відразу на рахунок у банку, або через відділення «Укрпошти».

Виплати проводитимуть органи соцзахисту, які й зараз здійснюють нарахування. Для отримання грошей буде потрібно написати відповідну заяву. Про це органи соцзахисту повідомлятимуть громадян окремим листом.
Однак не все так гладко, як передбачається реформою. Спочатку оголосили перший етап монетизації субсидій на рівні підприємств-постачальників послуг.

У змінах до урядової постанови №256 про порядок нарахування субсидій, які затвердили у листопаді минулого року, були зазначені підприємства – надавачі послуг. Об’єднання співвласників будинків (ОСББ) не є такими підприємствами по суті. Проте з нового року казначейство почало телефонувати кременчуцьким ОСББ і вказувати, аби вони відкривали спеціальні рахунки. Це буцімто потрібно для того, щоб усю субсидію перераховували не безпосередньо субсидіантам, а на ці казначейські рахунки.

– Для того, щоб оформити довіреність на відкриття рахунку, потрібно витратити десь 600-700 гривень, – говорить Олександр Кальченко, депутат Кременчуцької міськради. – Багато ОСББ у місті вже відкрили ці рахунки, їх примусили це зробити. Далі, коли гроші потрапляють на цей рахунок, ОСББ може витрачати їх лише на зарплату, енергоресурси та податки. І все. Між тим є будинки, де кількість субсидіантів доходить до 50-60%, а то й усі 90% (у середньому 68% населення Кременчука отримують субсидії). Їхні компенсації держава перераховує на казначейські рахунки, а повністю витратити їх немає можливості. І по суті в ОСББ залишаються зайві гроші. Оскільки їх не можна витрачати на обслуговування будинку, утримання того ж двірника – це буде нецільовою витратою коштів. Казначейство просто не перерахує гроші, якщо виявиться, що їх витрачають «не туди». І виходить, щоб обслуговувати будинок, потрібно підвищувати тарифи. З іншого боку, зайві гроші – це завжди спокуса. Для того, щоб «вивести» кошти з рахунку казначейства, будуть вдаватися до різних маніпуляцій. Наприклад, голова ОСББ може зробити собі захмарну заплату, щоб потім із неї вже сплачувати за обслуговування будинку. Це якщо сумлінний голова. А якщо ні, то існує імовірність привласнення коштів.

Механізм компенсації не розробили

Існує й інший бік медалі. Як уже згадувалося, ОСББ не є підприємствами, а держава намагається зробити їх «постачальниками послуг», тобто об’єднання будуть зобов’язані спочатку надати послугу пільговику, а потім вимагати її компенсації у держави. Це суперечить суті ОСББ як неприбуткової організації.

Натомість ОСББ платять повну вартість постачальникам комунальних послуг, а потім чекають від 4 до 9 місяців, коли держава перерахує їм компенсацію за пільговиків.
Поки вирішено компенсувати тільки вартість субсидій за послугою «утримання будинків і прибудинкових територій», у тому числі вивіз сміття.

Але досі немає механізму для того, щоб субсидії і пільги перераховували на картки споживачів. Коли ідеться про виділення реальних грошей, процес узгодження відбувається дуже важко.

Як стверджують фахівці, з квітня може початися тільки обкатування механізму виплат субсидій «живими» грошима. А на реальні кошти громадянам доведеться чекати ще мінімум до 2019 року. До того ж грошей на випуск майже 9 мільйонів карток, за словами експертів, у бюджеті на 2018 рік немає.

А що ж буде, коли субсидіанти почнуть отримувати «живі» гроші?

«Уявіть собі, що за сезон комусь «капнуло» на рахунок 3-4 тисячі гривень як компенсація субсидії. Якщо людина має право на субсидію, то, теоретично, в неї обмаль коштів на прожиття. А тут одночасно опиняється така сума. Що людина зробить із грошима? Хтось проїсть їх, хтось витратить, скажімо, на школу дитині або одяг, а хтось і проп’є. І що тоді буде, коли за комунальні послуги не платитимуть ні громадяни, ні держава? Почнуться неплатежі, людей стануть позбавляти субсидій, настане колапс. Далі борги збільшуватимуться, у неплатників почнуть забирати квартири, соціальна напруга зростатиме», – передбачає Олександр Кальченко.

На всіх не вистачить коштів?

В умовах, коли 68% домогосподарств мають потребу в допомозі держави, практично неможливо закрити ці потреби бюджетними грошима. Адже за кордоном субсидію отримують громадяни, які не працюють, тобто не більше 10% усіх домогосподарств.

Утім, якщо не змінити наявну систему формування тарифів на комуналку, то і наступного року в держави може не виявитися грошей на монетизацію і погашення боргів минулих років, говорять економісти.

Уже зараз зрозуміло, що виділеного у 2018 році 71 мільярда гривень на субсидії не вистачить.

Як зазначають аналітики ГО «Громадський аудит», у країні, де кількість бідних становить понад 50%, подібні механізми не сприяють піднесенню бідних знизу вгору по соціальних сходах, а навпаки, призводять до сповзання середнього класу (за чий рахунок оплачують субсидії бідним) згори вниз і зростання кількості бідних.

Немає стимулу для економії

Минулого року Кабмін спочатку вирішив, що ті, хто заощадив на споживанні електрики і газу для опалення, можуть отримати заощаджені кошти. Але в межах еквівалента вартості 100 кубометрів газу, тобто 700 гривень.

Якщо ж людина заощадила газу на 1500 гривень, їй заплатять тільки за 100 кубів – 700 гривень, а решта – у дохід держави.

А ще під час нарахування субсидій дивляться на рівень споживання минулих періодів і «зрізують» зайве, якщо людина споживала менше. Тим самим, за словами експертів, убивається на корені сама ідея стимулювати громадян до економії ресурсу.

Утім, субсидії нараховують у межах соціальних норм споживання, які уряд упродовж останніх років і так сильно урізав. Тобто багато заощадити громадянам не вийде.

«Припустимо, голова ОСББ заявляє, що потрібно здійснити енергоощадні заходи в будинку. А субсидіанти йому відповідають: а навіщо? Адже держава компенсує комунальні витрати. А якби субсидіантам сказали, що завдяки енергоощадним заходам вийде зекономити певну суму і залишок можна витратити на себе, тоді це буде мотивуванням для народу», – наводить приклад Олександр Кальченко.

Уряд дав задній хід

Днями Мінфін оголосив, що знайшов компроміс із представниками ОСББ у питанні монетизації субсидій. Міністерство відмовилося від вимоги, аби об’єднання співвласників будинків відкривали в Держказначействі спецрахунки, куди держава перераховувала б компенсацію за субсидіями. Однак кременчуцькі ОСББ уже повідкривали такі рахунки, і туди навіть зайшли кошти. А як бути далі? «Голів ОСББ просто «розвели», – констатує Олександр Кальченко.

Міністр: «Монетизація субсидій не вирішить проблему сплати за комуналку»

Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко вважає, що у випадку монетизації субсидій громадяни не використають ці кошти як плату за житлово-комунальні послуги, тож це може призвести до зростання заборгованості.

Про це він заявив в ефірі телеканалу «UA:Перший», повідомляє «Укрінформ».

«Питання монетизації субсидій стоїть постійно, але ми повинні чітко зрозуміти, що це плата за житлово-комунальні послуги і за газ. Ми маємо розуміти, що середній розмір субсидії становить приблизно 1200-1300 гривень, а є субсидії і по 4, і по 5 тисяч гривень. Питання у тому, чи людина, яка отримує 1 тисячу гривень пенсії, понесе ці 4 тисячі гривень, які їй дасть держава у монетизованому вигляді, як плату за житлово-комунальні послуги, і чи не зросте заборгованість, якщо ми просто дамо людям кошти?» – сказав Розенко.

Він також зауважив, що, попри критику системи субсидій, наразі їх отримують 5,5 мільйона українських родин.
«Ми розробляємо механізм не монетизації субсидій, а монетизації економії субсидій. Коли реально людина у наступному опалювальному сезоні зекономить певну частину від своєї субсидії на певних видах послуг, зокрема, на електроенергії та газопостачанні, у наступному сезоні ми зробимо можливість монетизувати цю економію, аби вона її вклала або в утеплення, або в енергоощадні технології», – наголосив віце-прем’єр.

Все по темі: гроші  монетизація  субсидія 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин