Алергія: позбутися не можна?

Кожна 5-а людина в Україні страждає на алергію. А за останні 10-15 років кількість хворих на неї збільшилася в 3-4 рази. Хвороба не бачить віку та статі, її симптоми можуть з’явитися як у перші дні, так і з 50-ти років. Із чим це пов’язано, чому взагалі виникає алергія? Які існують методи її лікування? Та чи можна позбутися її повністю – дізнавався «Вісник».

Алергія може виникнути на будь-що і створити чимало незручностей. Вона буває сезонною або ж існує впродовж усього року. Щоб дізнатися більше про захворювання та про те, що потрібно робити, аби полегшити самопочуття, «Вісник» поспілкувався з кременчуцьким лікарем-алергологом Сергієм Виноградом, який працює в КНМП «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька».

Чому виникає алергія

За словами лікаря-алерголога Сергія Винограда, алергію можна назвати захворюванням ХХІ сторіччя. На даний час в Україні на алергію страждає кожна 5-а людина. А за останні 10-15 років кількість хворих на неї збільшилася в 3-4 рази.

«Дане захворювання не залежить від статі, – говорить Сергій Виноград, – ним можуть хворіти як чоловіки, так і жінки, на нього не впливає соціальне середовище, а також країна, у якій проживає людина. Так, наприклад, в Америці хворіє приблизно кожний шостий – сьомий, а у Німеччині, Швеції – кожний четвертий. Тож поширеність захворювання тільки зростає. І за тенденцією, на жаль, хворіти на алергію може взагалі кожен другий».

«Існують три фактори виникнення алергії – продовжує лікар. – Першим із них є спадковий. Якщо один із батьків страждає від алергії, то 20-25% імовірності, що дитина буде схильна до даного захворювання. А якщо ж двоє батьків мають алергію, то імовірність збільшується до 70%. Другий фактор – це екологічні умови і третій – наше харчування. Тобто нераціональне харчування та вживання продуктів, у яких багато хімічних добавок».

Що таке алергія?

«Якщо говорити по-простому, – розповідає лікар, – алергія – це відповідь організму людини, її імунної системи на повторне потрапляння в нього якось алергену».

За словами Сергія Винограда, проявлятися вона може через найрізноманітніші симптоми, такі як: закладеність носа, нежить, чхання, висипи на тілі, сльозотеча, анафілактичний шок, набряк Квінке, напад задухи і так далі. Тобто вона може проявлятися не тільки нежиттю та чханням, а й комплексом різноманітних симптомів.
Її можна розділити на сезонну (цвітіння дерев, злаків, складноцвітих) та цілорічну (домашній пил, шерсть тварин, перо подушки), тобто до цілорічних належать ті алергени, з якими присутній контакт людини упродовж року.

Чим загрожує алергія?

За словами лікаря-алерголога Сергія Винограда, якщо початкову стадію алергії запустити, то це призводить до інвалідизувальних захворювань. Наприклад, якщо не лікувати алергічний риніт, не звертатися з ним до спеціаліста, ходити і приймати якісь незрозумілі ліки, що призначають не спеціалізовані фахівці або ж просто порадила якась бабуся, то в подальшому це призведе до бронхіальної астми. Через простий, так би мовити банальний риніт людина стає інвалідом. Адже виявляється залежною від інгалятора.

«Тож найголовніше – завчасно виявити алергію, – говорить Сергій Виноград. – Тільки з’являються симптоми (нежить, чхання, закладеність носа), і людина на собі відчуває, що це відбувається не перший сезон, а наприклад, уже 2-й, 3-й, 5-й, в один і той же час, необхідно відразу йти до спеціалістів, які у свою чергу призначать на період загострення курс симптоматичного лікування».

Методи лікування

«Існують два методи лікування, – говорить Сергій Виноград, – симптоматичне (в період загострення хвороби) та специфічне – як кажуть, клин клином вибивають. А саме, проводиться алергообстеження, під час якого виявляють алергени, на які в пацієнта виникла алергія. Після цього їх проколюють за спеціальною схемою для того, щоб змусити імунну систему людини виробляти антитіла до того алергену, який виявили під час обстеження. Або ж приймають драже. Дане лікування тому так і називається – специфічне».

Вилікуватися повністю не можна

На запитання, чи можна вилікуватися від даного захворювання повністю, лікар-алерголог відповів, що можна лише приглушити симптоми і досягти довгострокової ремісії.

«Якщо вчасно звернутися до спеціаліста, – говорить Сергій Виноград, – вчасно провести специфічне обстеження, вчасно призначити курси лікування специфічної терапії, то можна досягти дуже довгострокової ремісії, тривалої стадії або ж зменшення симптомів до 70-80%. Проте це лише в тому випадку, якщо все робити вчасно, а не в запущеній формі звертатися до лікаря».

Чи існує якась профілактика

«Профілактика для того, – говорить Сергій Виноград, – щоб досягти ремісії, тобто ілюмінації алергену (унеможливити контакт із ним). А зробити це не завжди зручно. Адже людина, наприклад, не може вирізати всі тополі, викосити всю амброзію або ж відмовитися від якихось обов’язкових у харчуванні продуктів. Звісно, є такі випадки, коли алергену можна уникнути. Взяти хоча б алергію на котів. Якщо поряд не буде тварини, то і хвороба зникне. Існують і профілактичні препарати, такі як антигістамінні, гормональні назальні спреї, інгалятори, які також використовують для лікування. Проте такого препарату, щоб пропив і все минуло, немає. А сильні гормони, які призначають в аптеках чи ще десь, то це тільки «придавлюється» імунна система. І довгостроковість їх дуже низька. Якщо спочатку ін’єкцій вистачає на сезон, то надалі їх вистачатиме лише на 3-7 днів. Тим паче, що гормональні препарати мають багато побічних дій. Найменша з них – приріст у вазі».

Серйозні алергічні захворювання

«Прикладами серйозних алергічних захворювань, – говорить лікар-алерголог Сергій Виноград, – є всі анафілактичні реакції. Це алергічна реакція негайного типу при введенні якихось препаратів. Переважно такими є антибактеріальні або ж введення анестетиків, які використовуються у стоматологічній практиці. Тож найнебезпечнішими захворюваннями є анафілактичні реакції, тобто анафілактичний шок на якісь препарати.

Вони можуть призвести і до смерті людини. Проте у Кременчуці в останні 5 років анафілактичні реакції легкої та тяжкої стадії не реєстрували».

Які обстеження проводять

Із підозрою на алергічні реакції пацієнта направляють до лікаря-алерголога, де проводять необхідні алергообстеження. Але тільки з направленням від сімейного лікаря і з усіма загальноклінічними аналізами.

«Спочатку людина йде до сімейного лікаря, – говорить він, – їй виписують загальноклінічний аналіз, дається виписка від лікаря про те, що пацієнт перебуває або ж не перебуває на обліку. Якщо ж перебуває, то з якими діагнозами. Тому що для даного алергообстеження існують протипоказання його проведення. Є перелік захворювань, за яких його не можна проводити. Саме для цього і потрібно спочатку звернутися до сімейного лікаря. Адже якщо за таких захворювань зробити проби, то це ні до чого гарного не призведе. А також робити алергообстеження пацієнтам можна лише до 60 років».

У Кременчуці таке обстеження проводять на наступні алергени: пилок дерев, усіляких трав, домашній пил, шерсть тварин, харчові продукти.
Результат обстеження можна отримати вже через 20 хвилин після початку проведення проби.

Переливання крові за алергії

Це є одним із методів її лікування. Загалом даний метод призначають нечасто, зокрема, коли у пацієнта запущений випадок.

Проте Сергій Виноград наголошує, що такий метод також не означає, що алергії можна позбутися назавжди – тільки отримати тимчасову ремісію. Вона у кожного протікає по-своєму. Для одних – наприклад, 3 місяці, а для інших – лише 5 днів. Усе залежить від імунної системи людини.

Інноваційні методи лікування

«Існує специфічна імунотерапія, – говорить Сергій Виноград, – це лікування в період ремісії, коли немає жодних симптомів та скарг. Саме тоді призначають курс. Виявлений алерген вводять в організм людини упродовж 6 місяців, щоб виробити антитіла безпосередньо до того алергену, який виявили під час обстеження. Роблять це для того, щоб у період загострення (коли розпочинається сезон цвітіння) самопочуття людини було кращим, а симптоми – менш вираженими».

За словами лікаря, людина може прийти до алерголога, і за необхідності він призначить дану терапію.

Народні методи при алергії

Не кожна людина із симптомами алергії відразу йде до лікаря. Багато хто починає лікуватися самотужки або ж народними засобами, які можуть лише погіршити становище.

«Мене завжди цікавить дане питання, – говорить Сергій Виноград. – Приходить до мене пацієнтка і говорить, що прочитала бабусину газету, в якій ішлося про лікування алергії прополісом. І запитує в мене, якої я про це думки. Я відповів, що проти цього, тим паче, що в неї була алергія на якесь цвітіння. І от через два тижні прийшла вона до мене вже з реанімації. Долікувалася… Я завжди застерігаю від такого лікування, тому що воно засноване на травах. І не факт, що у пацієнта на якусь складову з них не буде алергії. Це може призвести до фатальних наслідків».

Все по темі: алергія  здоров`я  поради 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин