Які стипендії отримувати

Отримувати 1300 чи 2300 гривень щомісяця – для студента відчутна різниця. Як та за яких умов можна вплинути на розмір своєї стипендії – цього тижня дізнавався «Вісник».

Актуальна тема стипендій не лише для нинішніх студентів, а й для тих, хто цього року лише вступатиме до університету чи коледжу. Вплинути на розмір своєї стипендії можна, лише обравши «потрібну» спеціальність. «Додаткові бонуси» можуть отримувати студенти, які, наприклад, пишуть наукові роботи. А також ті, хто активно бере участь у житті навчального закладу чи міста.

Стипендія залежить від спеціальності

Академічну стипендію призначають за успіхи у навчанні. Її можуть отримувати лише ті, хто навчається на денній формі навчання за держзамовленям. Проте вона може відчутно різнитися за деякими спеціальностями.
1660 гривень (чи 2416 гривень –якщо підвищена) щомісяця можуть отримувати студенти університетів, інститутів та академій, які навчаються за «дефіцитними» або «складними» спеціальностями.

А це: Середня освіта (математика, біологія, фізика, хімія, інформатика), Спеціальна освіта, Біологія, Науки про землю, Фізика та астрономія, Прикладна фізика та наноматеріали, Математика, Прикладна механіка, Матеріалознавство, Галузеве машинобудування, Авіаційна та ракетно-космічна техніка, Суднобудування, Металургія, Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, Енергетичне машинобудування, Атомна енергетика, Теплоенергетика, Гідроенергетика, Гірництво, Нафтогазова інженерія та технолог.

За цими ж спеціальностями у навчальних закладах І-ІІ рівня акредитації (коледжі та училища) можна отримувати 1250 гривень щомісяця. Якщо студент – відмінник, то 1819 гривень.

Для всіх інших спеціальностей стипендія: 1300 гривень (1892 – якщо відмінник) – в інститутах, університетах та академіях, 980 гривень (1426 гривень – якщо відмінник) – у коледжах та училищах.

У рейтинг ще треба потрапити

Із минулого року академічну стипендію призначають відповідно до рейтингу успішності за останній семестр. Кожен навчальний заклад самостійно розробляє свої критерії для складання рейтингу успішності (відповідно до постанов Кабміну, затверджується вченою радою за погодженням з органами студентського самоврядування та первинною профспілковою організацією осіб, які навчаються). Та повідомляє їх не пізніше ніж за тиждень до початку семестру.

«Поки підхід по академічних стипендіях будується на рейтингу. Ми вже внесли проект постанови Кабміну, де врегулювали деякі технічні питання. Наприклад, такий момент: у маленьких групах, де навчаються дуже сильні студенти, лише 45% могли отримати стипендію.

Студентські організації наполягли на тому, щоб ми врегулювали пропорції за кожною спеціальністю. Тепер ми зробимо ширший підхід, коли в межах факультету буде можливість перерозподіляти стипендії. Тобто загально по факультету – 45%, а між спеціальностями можна перерозподіляти», – розповіла міністр освіти і науки Лілія Гриневич в інтерв’ю інтернет-виданню «Обозреватель» наприкінці 2017 року.

Зазвичай 40-45% студентів університету можуть отримувати стипендію від загальної кількості бюджетників на факультеті (інституті).

При цьому кількість студентів, які отримують стипендію, у різних семестрах іноді відрізняється. Це може відбуватися, наприклад, через відрахування з університету або вилучення студента з рейтингу. Відповідно, і кількість студентів, які змагаються за стипендії, зміниться.

Тож є студенти, яких узагалі не вносять до рейтингу. Так, у КрНУ – це ті, хто має з будь-якого предмета упродовж семестру менше 60 балів до початку семестрового контролю, у кого є академічна заборгованість, під час семестрового контролю або повторно перескладав іспити чи екзамени, або їх не склав чи має навчальне навантаження у кредитах трансферно-накопичувальної системи на поточний навчальний рік в обсязі, меншому, ніж норматив.

Не вносять до цього рейтингу і першокурсників. Їм стипендії нараховують на підставі конкурсного бала, отриманого під час вступу (до першого семестру). Розмір стипендії у них завжди мінімальний.

Підвищену стипендію отримують студенти, які займають найвищі рейтингові позиції та мають право на призначення академічних стипендій за особливі успіхи у навчанні. Скільки таких студентів буде – визначає університет на засіданні вченої ради в рамках стипендіального бюджету.

Не менше 90% у цьому рейтингу має значення успішність студента – за середнім балом семестрового конт-ролю. Інше – це участь у науковій, науково-технічній, спортивні діяльності та громадському житті.

Формула розрахунку середнього балу: скласти всі оцінки за іспити і розділити отримане число на кількість предметів.

Рейтинги щодо кожного факультету (інституту), наприклад, на офіційному сайті КрНУ оприлюднюють не пізніше ніж через три робочі дні після прийняття відповідного рішення стипендіальною комісією.

Соціальна чи академічна?

Щоб мати право на соціальну стипендію, студент повинен бути у рейтингу. Тобто показувати задовільні результати навчання і не мати академічної заборгованості.

Право на соціальні стипендії мають (інформація зазначена на сайті МОН):

– діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, а також особи, які в період навчання у віці 18-23 років залишились без батьків;

– студенти з малозабезпечених сімей, за умови отримання державної допомоги з малозабезпеченості;

– особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи;

– студенти, які є внутрішньо переміщеними особами;

– діти-інваліди та інваліди I-III групи;

– студенти, які мають сім’ї з дітьми.

Щоб отримувати соціальну стипендію, студент повинен написати відповідну заяву. Упродовж трьох днів після звернення стипендіальна комісія має визначити, чи призначати таку стипендію.

Якщо студент навчається на 10-12 балів за дванадцятибальною шкалою або на 5 за п’ятибальною – йому нараховують підвищену стипендію.

Якщо студент має право і на академічну, і на соціальну стипендію, то може обрати лише одну. Якщо претендує на соціальну стипендію за кількома чинниками, то отримуватиме лише за одним із них.

Проте право на соціальну стипендію незалежно від отримання академічної стипендії мають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, а також особи, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків.

Одночасно дві стипендії

Не лише бюджетники, а й ті, хто навчається за контрактом, можуть отримувати стипендію Кременчуцької міської ради. Це стосується як студентів університетів, так і професійно-технічних закладів Кременчука. Причому, якщо студент навчається за держзамовленням, то може отримувати одночасно і стипендію міської ради, й академічну. Отримувати її можна у двох випадках. За визначні успіхи у навчанні та науковій роботі або ж за активну участь у громадському житті навчального закладу та міста. Кожен навчальний заклад подає на отримання стипендії міської ради кандидатури двох своїх студентів. Одного з них обирає вчена рада. Це можуть бути студенти – переможці конкурсу-захисту науково-дослідних робіт Малої академії наук України, які зробили винахід, мають публікації у наукових виданнях, брали участь у роботі престижних наукових конференцій, семінарах. Та які навчаються на «відмінно» та «добре». Претендента за активну участь у громадському житті пропонує студентська рада чи органи студентського самоврядування закладу. Тут враховують, чи є студент переможцем чи лауреатом міжнародних та всеукраїнських конкурсів, фестивалів, виставок, міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних спортивних чемпіонатів, турнірів, або є волонтером, членом органів студентського (учнівського) самоврядування, молодіжних громадських організацій. Такі студенти можуть бути активними учасниками громадського життя не лише свого закладу, а й міста. Нерідко трапляється саме так розповів головний спеціаліст управління молоді та спорту Микола Шевченко.

Призначають таку стипендію двічі на рік на п’ять місяців (з лютого по червень, із вересня по січень). Виплачують за рахунок міського бюджету. Наразі таку стипендію отримують 34 студенти кременчуцьких вишів.
1200 гривень вона становить для студентів вишів та 700 гривень – для учнів професійно-технічних училищ і коледжів.

Також у Кременчуці діє програма стипендій від Всеукраїнського благодійного фонду «Джерело Дніпра». Вона складає 1250 гривень для студентів вишів та 750 – для студентів професійно-технічних училищ і коледжів. Головна умова її отримання – активна громадянська позиція учня або студента. Серед тих, хто її отримує, редактори студентських газет, учасники вокальних конкурсів, волонтери. Отримувати таку стипендію може один студент із кожного вищого навчального закладу міста. Обирає кандидатів студентська (учнівська) рада, а адміністрація – затверджує.

На честь Героїв Небесної Сотні

Уряд заснував 50 академічних стипендій на честь 10 наймолодших Героїв Небесної Сотні.

Академічні стипендії надаватимуться студентам та курсантам державних вишів за 10-ма спеціальностями. Зокрема, встановлено по 5 академічних стипендій для: «Фізична терапія, ерготерапія»; «Залізничний транспорт»; «Агроінженерія»; «Економіка»; «Військове управління (за видами збройних сил)»; «Географія»; «Архітектура та містобудування»; «Інженерія програмного забезпечення»; «Сценічне мистецтво»; «Психологія».

Стипендії для студентів і курсантів виплачуватимуть щомісяця протягом навчального року. Студенти отримуватимуть їх у розмірі, встановленому Кабміном (нині розмір іменних стипендії для ВНЗ І-ІІ рівня акредитації складає 1900 грн; для вишів ІІІ-ІV рівня акредитації та наукових установ – 2480 грн).

Претендувати на стипендію зможуть студенти і курсанти, які матимуть значні успіхи у навчанні або науковій, громадській, спортивній та творчій діяльності та активною громадянською позицією утверджують ідеали та цінності Революції Гідності.

Стипендії

Вищі навчальні заклади IІІ-IV рівнів акредитації
Академічна
мінімальна, звичайна 1300,00
відмінник, звичайна 1892,00
мінімальна, окремі спеціальності 1660,00
відмінник, окремі спеціальності 2416,00
Кременчуцької міської ради 1200
Кабінету Міністрів України 2480,00
Президента України 2720,00
Всеукраїнський благодійний фонд «Джерело Дніпра» 1250
Соціальна
сироти, особи з їх числа 2360,00
інші отримувачі соціальних стипендій 1180,00

Вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації
Академічна
мінімальна, звичайна 980,00
відмінник, звичайна 1426,00
мінімальна, окремі спеціальності 1250,00
відмінник, окремі спеціальності 1819,00
Кременчуцької міської ради 700
Кабінету Міністрів України 1900,00
Президента України 2130,00
Всеукраїнський благодійний фонд «Джерело Дніпра» 750
Соціальна
сироти, особи з їх числа 2360,00
інші отримувачі соціальних стипендій 890,00

Академічну стипендію Кабінету Міністрів щороку можуть отримувати 100 студентів ВНЗ із 2-го року навчання.
Стипендія Президента України та Кабміну призначають лише студентам-відмінникам за визначні навчальні досягнення.

Все по темі: гроші  стипендія 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин