Як ховатимуть померлих українців

Із 15 березня в Україні набудуть чинності поправки Лозового до КПК, які потягнуть за собою і нові правила поховання померлих. Через це виникають справжні панічні настрої та повне нерозуміння того, як тепер діяти. І невже ховати будь-кого можна буде тільки з дозволу суду?

Ідеться про законопроект Президента України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства та інших законодавчих актів» (№6232) із поправками деяких народних депутатів. Парламент розглянув цей документ третього жовтня минулого року, а вже 22 листопада його підписав Президент. Приймали законо-проект у прискореному порядку, пакетом, у супроводі бурхливих суперечок із боку окремих депутатів, голови МВС, керівників САП, НАБ і ГПУ, які закликали Президента накласти вето.

Проте законопроект підписали. Після цього почалось внесення поправок, запропонованих радикалом Андрієм Лозовим. Низка політичних діячів повідомила через соцмережі, що поправки, які викликали безліч суперечок і протестів, потрапили до закону якимось нечесним шляхом. Про всі зміни «Вісник» повідомить у наступному номері. Зараз же ідеться про те, що згідно з цими поправками, які набудуть чинності 15 березня, змінюються правила поховання небіжчиків. Начебто забороняється поховання без дозволу суду навіть у тому випадку, якщо людина померла вдома і не має ознак насильницької смерті.

Однак юристи запевняють, що це не зовсім так: «Головна відмінність у тому, що раніше слідчий сам писав постанову на проведення експертизи. А тепер для цього йому треба буде звертатися до суду, чекати, поки розглянуть клопотання. Суди в нас трохи перевантажено. Тож невідомо, як усе це буде на практиці»

Що стосується звичайних, «некримінальних тіл», то особливо лякатися не потрібно. Якщо людина померла за місцем проживання і при цьому перебувала на диспансерному спостереженні у зв’язку зі хворобою, не має жодних ознак насильницької смерті – її можна ховати без експертизи. Відповідно і без жодного рішення суду. Те ж стосується і людей похилого віку, тобто понад 60 років.

Однак практично будь-яка молода людина, без хронічних і гострих хвороб, якщо помре, має бути обстежена судово-медичними експертами. Потрібна постанова, яку слідчий тепер не може винести сам, а мусить звертатися до суду.

І тут виникає головна проблема. Начебто морги не прийматимуть тіло для проведення розтину без санкції суду. Адже раніше смерть констатував лікар «швидкої», а слідчий відкривав карне провадження і відправляв тіло у морг із постановою на проведення судово-медичної експертизи. Без постанови морг не може прийняти тіло.

Звісно, у людей виникає купа запитань. Що робити з тілом? Де буде лежати небіжчик? Невже доведеться тримати померлого в домашніх умовах?

Відповідь є. Швидше за все, тіла померлих будуть забирати в морг, а от розтин проводитимуть лише після рішення суду. Чи призведе це до переповнення моргів – покаже час.

КОМЕНТАР

Віктор Сичов, керівник лікарні «Кременчуцька»:
– Ті реформи, що зараз впроваджують, на роботу лікарні особливо не вплинуть. Справа у тому, що у Кременчуці давно існує практика направлення тіла до патанатомії тільки після того, як до лікарні приїде поліція. Медики повідомляють про смерть правоохоронцям, їхній представник приїздить, фіксує факт смерті та спрямовує померлого до звичайної патанатомії або судово-медичної.

У Міністерстві внутрішніх справ України запевняють, що знайшли спосіб, як уникнути так званого похоронного армагеддону

У разі, якщо смерть настала з природних причин, ховати дозволятимуть без санкції суду. «Не буде жодного поховання за рішенням суду. Оцей механізм дослідження дозволить отримати можливість швидко встановлювати причину смерті та в разі відсутності підстав направлення на судово-медичну експертизу через суд швидко ховати», – запевнив речник МВС Артем Шевченко.

Тим часом у Верховній Раді терміново готують зміни до недолугого закону. Проте навіть за найсприятливіших умов поправки Лозового діятимуть принаймні кілька тижнів. «Я думаю, що ці кілька днів будуть дуже швидко врегульовані. Тому що Президент буде зацікавлений швидше підписати закон. Слідчі на місцях разом із судово-медичними експертами знайдуть спосіб вирішити це питання», – припустив нардеп від «Народного фронту» Антон Геращенко.

Все по темі: МВС  нововедення 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин