Голова не говорить, що роблять руки

Мешканці ОСББ через суд примусили поліцію розслідувати ознаки зловживання голови свого об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Наприкінці лютого в Автозаводському районному суді відбулося цікаве засідання. Мешканці будинку №146 на вулиці Республіканській позивалися до начальника слідчого відділу Кременчуцького відділу поліції Олени Продан щодо її бездіяльності. У скарзі вони виклали претензії до правоохоронців, які не бажали вносити повідомлення про правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. А повідомлення стосувалися якраз голови ОСББ будинку №146 на вулиці Республіканській Тетяни Гладій.

У людей урвався терпець

Теми, що стосуються роботи голів ОСББ, «Вісник Кременчука» торкався неодноразово. Наразі у місті налічується близько 200 об’єднань співвласників багатоповерхових будинків (загальний житловий фонд Кременчука налічує приблизно 1100 будинків). Головами ОСББ є різні люди. В одних справи йдуть добре. А є такі, що не лише не покращили обслуговування будинку, а навпаки, погіршили. Якщо звернути увагу на фінансовий бік господарювання, то тут, узагалі, «поле неоране», говорять фахівці. Майже у кожного ОСББ можна знайти недоліки, якщо копнути глибше.

Ось і мешканці будинку №146 на вулиці Республіканській хотіли розібратися, на що саме витрачають їхні гроші. Однак спілкування з керівником ОСББ у них ніяк не виходило. І тоді вони висловили свої підозри у заяві до поліції.

У ній вони називають дії голови ОСББ протиправними щодо мешканців будинку. Так, зокрема, без зрозумілих для них підстав із квітня 2017 року за послуги з утримання будинку та прибудинкової території почали нараховувати по 2,80 гривні за квадратний метр житлової площі замість 2,10 гривні, як було раніше. Тож 6 червня мешканці зійшлися на загальні збори, під час яких ухвалили не збільшувати тариф на експлуатаційні витрати. «За» проголосував 81 чоловік із присутніх. Проте голова ОСББ проігнорувала це рішення і таки підвищила тариф.

Крім того, мешканцям будинку час від часу виставляють рахунки за незрозумілі послуги. Так, у грудні 2016 року ця сума складала 96 гривень, у квітні 2017 року – 30 гривень. При цьому питання сплати додаткових платежів за надання додаткових послуг чи виконання робіт під час загальних зборів не ухвалювали.

Більше того, за словами мешканців, голова ОСББ інколи збирає кошти з мешканців готівкою. Зокрема, у липні 2013 року співвласники будинку здавали на придбання регулятора тепла по 153 гривні з кожної квартири. У 2014 році такий збір коштів відбувався тричі – по 100 гривень на заміну каналізаційних труб, по 60 гривень на придбання бойлера і по 60 гривень на встановлення теплового лічильника. А в лютому 2017 року люди здавали по 71 гривні на заміну електрокабелів.

Однак чи використали ці кошти за призначенням, мешканці не знають. І зазначають, що голова правління не надає жодних документів для підтвердження придбання товару чи виконання робіт.
Незрозуміла ситуація і зі старими трубами, які замінили на нові. Куди вони поділися – люди не знають. Ідентична ситуація і зі старим бойлером.

Також мешканці будинку не розуміють, навіщо збирати готівку, якщо ОСББ має свій поточний рахунок як юридична особа.

І ще дивніше виглядає плата за видавання довідки мешканцям будинку про склад сім’ї. З одних голова бере по 5 гривень, а з інших – навіть більше, зазначають заявники.

У листопаді минулого року член правління ОСББ Людмила Виходець направила на адресу голови правління Тетяни Гладій запит про надання інформації щодо всіх рішень, на підставі яких здійснювалася вищезгадана господарська діяльність, та про місце зберігання старих замінених матеріалів. У відповіді було зазначено, що інформація про діяльність ОСББ розміщувалася на інформаційних дошках. Проте, зазначають мешканці, якщо на дошках вона і була, то в неповному обсязі. А щодо рішень – документів узагалі ніхто не бачив. Із протоколами загальних зборів Людмила Виходець ознайомитися не може через постійні відмовки голови ОСББ.

І тепер мешканці будинку, які обурюються роботою голови, відчувають з її боку упереджене ставлення. Тож вони хотіли, щоб уже правоохоронці розслідували діяльність Тетяни Гладій. Вони
підозрюють, що вищезгадана посадова особа за період, відколи вона займає свою посаду, привласнила понад 100 тисяч гривень. Однак не так сталося, як бажалося.

Суд зобов’язав слідство внести повідомлення до ЄРДР

Заяву про підозру у вчиненні кримінального правопорушення головою ОСББ будинку №146 на вулиці Республіканській мешканці подали до поліції першого лютого. Згідно з чинним законодавством слідчий зобов’язаний не пізніше ніж через 24 години після подання заяви про вчинене кримінальне правопорушення внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і почати слідство. Однак цього не сталося. Тому мешканцям довелося подавати позов до суду, аби примусити правоохоронців робити свою справу. Відповідачем була начальник слідчого відділу Кременчуцького відділу поліції Олена Продан.

Заявники вважали, що уповноважена особа займалася протиправною бездіяльністю і просили суд визнати це, а також зобов’язати слідство внести відповідні відомості до ЄРДР.

Суд лише частково задовольнив вимоги позивачів. Протиправною діяльність слідчого не визнав, оскільки немає такого визначення у чинному законодавстві. Але зобов’язав внести повідомлення до ЄРДР і почати розслідування.

Як зняти голову ОСББ

Оскільки голову ОСББ обирають мешканці будинку, то вони й мають позбавити її цієї посади, говорить юрист, заступник голови Асоціації ОСББ «Кременчук» Анатолій Плескач. І зробити це повинні під час загальних зборів.

Є два варіанти зняття голови ОСББ. Перший – коли проведення загальних зборів ініціюють члени правління ОСББ. Як правило, це три – чотири людини. Також існує друга позиція, коли ініціаторами є самі мешканці. Для цього вони збирають ініціативну групу з трьох чоловік і заповнюють відповідний протокол. Потім за 14 днів до зборів інформують людей про дату і місце проведення зборів. А також про порядок денний – зняття голови ОСББ. Поінформувати потрібно більше 50% мешканців.

«В ідеалі повідомляти потрібно усіх мешканців. Але якщо буде поінформовано меншу кількість, це не робить збори нелегітимними. Як показує судова практика, коли намагалися визнати рішення загальних зборів недійсним на підставі того, що повідомлено не усіх мешканців, суд не визнав такий аргумент. Якщо «за» проголосував 51% мешканців, рішення зборів є легітимним», – зазначає Анатолій Плескач.

Все по темі: конфлікт  ОСББ 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин