Молодший спеціаліст: особливості вступу

Чим відрізняється вступ після 9-го та 11-го класу до коледжів, технікумів та ПТУ? Хто має при цьому пільги? А для кого молодший спеціаліст – «план Б»? На ці та інші запитання шукав відповіді «Вісник».

Диплом молодшого спеціаліста отримують учні, які навчаються у вищих професійних училищах, центрах професійно-технічної освіти. Цей документ підтверджує, що людина здобула неповну вищу освіту. Тобто може працювати на первинних посадах. Щоб мати можливість займати керівні позиції, усе ж потрібно здобути повну вищу освіту в університеті чи академії. Проте навчаючись саме у професійно-технічному училищі чи коледжі, можна отримати більше практики, ніж теорії. Бути краще знайомим зі своєю професією, мати відповідну практику на підприємстві. Принаймні так стверджують ті, хто закінчив коледж чи технікум. «А довчати роботодавцю доведеться будь-якого спеціаліста, хоч то молодший спеціаліст, хоч магістр, адже кожне підприємство має свою специфіку», – стверджують вони.

У 2018 році в умовах прийому на навчання за рівнем молодшого спеціаліста відбулися зміни.

Вступ після 9-го класу

Вступати до коледжів, технікумів та професійно-технічних закладів, щоб стати молодшим спеціалістом, можна як після 9-го класу, так і після 11-го. Умови прийому в усіх цих закладах однакові.

Але після 9-го класу можлива лише денна форма навчання. Це пояснюється тим, що такому учню потрібно паралельно отримати атестат про повну загальну середню освіту.

Новація 2018 року для вступників після 9-го класу – обов’язкова наявність паспорта. Тож у МОН радять завчасно потурбуватися про замовлення та оформлення ID-картки. Виняток – ті, кому 14 років виповниться після 1-го травня 2018 року.

Якщо не потрапив до університету

Подати документи на рівень молодшого спеціаліста на основі сертифікатів ЗНО вступники можуть до 8 серпня. «Це дає можливість подати документи на цей рівень тим вступникам, які розраховували, але не змогли вступити на бюджет для здобуття ступеня бакалавра», – пояснює генеральний директор директорату вищої освіти і освіти дорослих Олег Шаров.

Крім того, під час вступної кампанії у 2018 році вступники зможуть подавати сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання 2016, 2017 або 2018 року. Виняток – сертифікати з англійської, німецької, французької та іспанської мови. Їх прийматимуть лише 2018 року. При цьому вступник може самостійно комбінувати ці сертифікати. Й обрати ті, де він має найбільше балів із кожного навчального предмета, необхідного для вступу.

Абітурієнти, які мають рівень кваліфікованого робітника, вступають на основі фахових вступних випробувань.

Електронна реєстрація – обов’язкова

Із 2018 року вступники на базі 11-ти класів повинні подавати документи в електронній формі. Для цього їм потрібно створити власний електронний кабінет вступника у системі ЄДЕБО (Єдина державна електронна база з питань освіти). У нього необхідно завантажувати додаток до атестата. Та звідти подавати заяву про вступ. У паперовій формі вступники подаватимуть документи лише як виняток. Наприклад, якщо є розбіжності між даними паспорта, атестата, сертифіката ЗНО в імені, прізвищі, по батькові, даті народження, статі або громадянстві. У такому випадку зареєструвати електронний кабінет неможливо. Або якщо вступник отримав атестат про повну загальну середню освіту за кордоном. Чи до запровадження сучасних фотополімерних технологій друку атестатів.

Подаватимуть заяви у паперовій формі й пільговики. При цьому вони мають надати копії документів, що підтверджують такі підстави. Без пред’явлення оригіналу копії не прийматимуть.

Також у паперовій формі, як і раніше, подаватимуть заяви та необхідні документи вступники на базі 9-ти класів.

Ще одним нововведенням

2018 року для вступу на молодшого спеціаліста буде дві форми заяв на участь у конкурсі. Так, можна буде зазначати, що вступник бере участь у конкурсі й на бюджетні, й на контрактні місця, або лише на контрактні.

При приймальних комісіях усіх коледжів, технікумів, професійно-технічних закладів діють консультаційні центри. У них вступнику можуть допомогти подати заяву в електронній формі або правильно завантажити додаток до атестата.

Вступник має право скасувати подану ним заяву і вже допущену до конкурсу в закладах освіти у власному електронному кабінеті до дати закінчення подання електронних заяв.

Конкурсний відбір

Конкурсний відбір проводиться на основі конкурсного бала.
Для тих, хто вступає після 9-го класу, враховуються результати вступних іспитів з української мови (перший предмет), загальноосвітнього предмета (заклад може передбачати право вступника на вибір із двох предметів) або творчого конкурсу (другий предмет).

Для тих, хто вступає після 11-го класу, зараховують бали сертифікатів ЗНО з української мови та літератури (перший предмет), загальноосвітнього предмета, з якого проводиться ЗНО (заклад освіти може передбачати право вступника на вибір із трьох предметів). Або творчого конкурсу (другий предмет).

Ті, хто має рівень кваліфікованого робітника, зараховуються за результатами вступного іспиту з української мови та фахового вступного випробування.

Для тих, хто вступає після 9-го та 11-го класу, враховується середній бал атестата.

Хто має пільги

Право на зарахування за результатами співбесіди мають: інваліди війни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, особи з інвалідністю.

Вступні іспити замість ЗНО після 11-го класу можуть складати: учасники бойових дій, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа. Проте такі вступники за власним бажанням можуть складати і ЗНО. У такому випадку вони беруть участь у конкурсному відборі в межах квоти-1.

Квота-2 діє для вступників, які проживають на тимчасово окупованій території України.

Лише за результатами вступних іспитів вступають абітурієнти, які не складали ЗНО через неможливість створення спеціальних умов і мають відповідний медичний висновок. Або через наявність захворювання, патологічного стану, зазначеного в Переліку захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО.

На вступні випробування також мають право внутрішньо переміщені особи, особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2017 року. А також якщо абітурієнт у рік вступу здобув повну загальну середню освіту за кордоном.

Підлягають переведенню на вакантні місця держзамовлення, якщо зараховані за контрактом: діти із сімей загиблих учасників АТО, волонтерів, працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до проведення АТО та загинули, а також загиблих учасників Революції Гідності. А також діти загиблих або зниклих безвісти учасників бойових дій на території інших держав, військовослужбовців.

Також переходять на вакантні місця державного замовлення: особи з інвалідністю І, ІІ груп та діти з інвалідністю до 18 років, інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, діти учасників бойових дій, шахтарі зі стажем роботи від трьох років, діти, якщо батьки є шахтарями зі стажем роботи від 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами І або ІІ групи.

Рекомендації до зарахування

Рейтинговий список вступників формується у такій послідовності:
вступники, які мають право на зарахування за результатами співбесіди;
вступники, які мають право на зарахування за квотами;
вступники, яких зараховують на загальних умовах.

Квота-1 становить у межах 10% від загальної кількості місць держзамовлення (але не менше одного). Квота-2 – у межах 20% (не менше одного місця).

Рейтингові списки оприлюднюють на веб-сайтах закладів освіти, на стендах приймальних комісій. Відображається рішення комісії й у кабінеті вступника в Єдиній базі (за наявності). Також рекомендованим до зарахування вступникам надсилають повідомлення по телефону чи на електронну адресу (відповідно до правил прийому).

 

Календар вступника

Для вступників після 9-го класу (на основі базової загальної середньої освіти) за денною формою навчання:

2 – 14 липня (до 18:00) – прийом заяв та документів;

15 – 22 липня – вступні іспити, творчі конкурси та співбесіди;

24 липня, до 12:00 – оприлюднюється рейтинговий список вступників на бюджетні місця;

28 липня, до 12:00 – виконати вимоги до зарахування;

30 липня, до 18:00 – зарахування вступників за державним або регіональним замовленням;

до 2 серпня – зарахування за кошти фізичних або юридичних осіб;

не пізніше 30 серпня – додаткове зарахування;

не пізніше 7 серпня – переведення на вакантні місця державного (регіонального) замовлення.

Для вступників після 11-го класу (на основі повної загальної середньої освіти), а також на основі здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня кваліфікованого робітника за денною формою навчання:

2 – 25 липня (до 18:00) – реєстрація електронних кабінетів вступників, завантаження додатків про повну загальну середню освіту;

до 11 липня – медичні огляди та інші доконкурсні процедури (якщо це визначено умовами відбору);

12 липня – 1 серпня (до 18:00) – прийом заяв та документів (крім військових навчальних закладів) для тих, хто вступає на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів;

12 липня – 8 серпня (до 18:00) – прийом заяв і документів від тих, хто вступає лише на основі сертифікатів ЗНО;

28 липня – 7 серпня – творчі конкурси;

2 – 7 серпня – вступні іспити;

2 – 4 серпня – співбесіди;

до 23 липня – прийом заяв, творчі конкурси, вступні іспити, співбесіди, оприлюднення рейтингових списків – на навчання для підготовки військових фахівців за держзамовленням;

до 5 серпня (12:00) – зарахування за результатами співбесіди за квотами-2;

7 серпня (до 18:00) – вступники цієї категорії мають подати письмову заяву про виключення з конкурсу на інші місця державного замовлення;

8 серпня (до 12:00) – зарахування цієї категорії вступників;

9 серпня (до 12:00) – формується рейтинговий список вступників, які вступають на основі сертифікатів ЗНО, творчих конкурсів та вступних іспитів (у тому числі за квотою-1);

до 13 серпня (12:00) – зараховані вступники повинні виконати вимоги до зарахування.

Зарахування вступників:

за державним (регіональним) замовленням – не пізніше 12:00 14 серпня;

за кошти фізичних або юридичних осіб – не пізніше 12:00 17 серпня;

до 21 серпня – переведення на вакантні місця держзамовлення (регіонального) за рахунок цільових пільгових державних кредитів осіб, які зараховані на навчання за кошти фізичних або юридичних осіб;

не пізніше 30 вересня – додаткове зарахування на вільні місця за кошти фізичних та юридичних осіб.

Для вступників на основі повної загальної середньої освіти за іншими формами навчання:

7 серпня (закінчується не раніше цієї дати і визначається правилами прийому) – прийом документів;

не пізніше ніж через 15 днів після завершення прийому заяв – конкурсний відбір;

до 15 вересня – зарахування на місця державного та регіонального замовлення.

Все по темі: ЗНО  освіта 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин