Захворювання нирок у дітей

«Сьогодні відомо більше 30 різних захворювань нирок і сечовивідних шляхів. Але є ті, які найчастіше зустрічаються у дітей», – розповідає міський позаштатний лікар-нефролог Кременчуцької міської дитячої лікарні Наталія Коваль.

«Якщо дитина не здатна утримати сечу в сечовому міхурі і не відчуває позивів до сечовипускання, можна говорити про таке порушення, як нетримання сечі. Однак необхідно мати на увазі, що дитина здатна контролювати своє сечовипускання не раніше, ніж їй виповниться   два роки. До тих пір діагноз «нетримання сечі» не ставиться», – пояснює фахівець.

Неутримання сечі хоч і має співзвучну назву з попереднім порушенням, але за своєю суттю відрізняється від нього. Дитина відчуває позиви до сечовипускання, проте не може утримувати сечу і не встигає добігти до туалету.

Енурезом називається нічне нетримання сечі. У денний час дитина повністю контролює своє сечовипускання, а ось вранці він прокидається в мокрий. Причому подібне порушення без належного лікування може зберігатися у дитини все його життя.

Існує досить велика кількість причин, які можуть  викликати пієлоектазію. Такими причинами можуть стати і рефлюкси, що викликають закид сечі з сечоводу назад в нирку, і судинні аномалії нирок, що призводять до патологічної зміни ниркової тканини і вроджені вади розвитку нирок.

«Усім маленьким дітям протягом першого  року життя необхідно провести ультразвукове дослідження нирок. І в тому випадку, якщо у малюка буде виявлено  розширення мисок нирок, в подальшому необхідно регулярне спостереження за станом здоров’я дитини. Контрольні ультразвукові дослідження необхідно проводити кожні три місяці. Подібна тактика дозволить вчасно виявити всі порушення і своєчасно прийняти необхідні заходи, спрямовані на попередження погіршення стану дитини», – розповідає позаштатний лікар-нефролог.

Інфекції сечовивідних шляхів є найбільш  розповсюдженою патологією нирок, яка  зустрічається у дітей з захворюванням  сечовивідних шляхів. Як правило, ними хоча б раз у житті хворіє кожна третя дитина. За частотою виникнення дане захворювання стоїть на другому місці після гострих респіраторних інфекцій.

Існує кілька видів подібних інфекцій:

 1. Пієлонефрит. Запальний процес, що зачіпає тканини нирки.
 2. Цистит. Запальний процес, що зачіпає тканини сечового міхура.
 3. Уретрит. Запальний процес, що зачіпає оболонку сечівника.
 4. Безсимптомна наявність патогенних бактерій в сечовивідних шляхах.

«Гострий гломерулонефрит (гломерули – це крихітні судинні клубочки) виникає найчастіше після ангіни, тонзиліту та інших інфекційних захворювань. Також він може розвинутися як ускладнення пневмонії, в результаті переохолодження організму, під впливом вірусної інфекції. В основі гломерулонефриту лежить аутоімунна агресія організму, що призводить до ураження судин нирок, а в ниркових клубочках скупчується безліч антибактеріальних антитіл або антитіл до власних органів і тканин організму», – пояснює Наталія Коваль.

У тому випадку, якщо дитина страждає від ниркової недостатності, її нирки, залежно від ступеня тяжкості захворювання, можуть частково, або зовсім перестати виконувати свої функції. Повне припинення виконання функцій нирок призводить до гострої ниркової недостатності – станом, що ставить під загрозу життя дитини і вимагає негайної медичної допомоги.

За ниркової недостатності в організмі дитини відбувається порушення електролітного балансу, а в крові накопичується значна кількість сечової кислоти.

Лікарі виділяють дві форми ниркової недостатності: хронічну і гостру. Хронічна форма ниркової недостатності, як правило, є прямим наслідком деяких хронічних захворювань, наприклад пієлонефриту, цукрового діабету або вродженої аномалії нирок і сечовивідних шляхів.

Гостра ж ниркова недостатність практично завжди виникає в результаті впливу на нирку або отруйних речовин, або великих доз лікарських препаратів.

Лікарі називають нефроптозом таке порушення будови нирки, при якому вона не зафіксована в певному положенні, а рухлива. У народі це захворювання також носить такі назви, як рухлива нирка, блукаюча нирка або опущення нирки.

У тому випадку, якщо рухлива нирка опускається, існує величезний ризик того, що вона повернеться навколо своєї осі.   Подібне явище вкрай небезпечно, оскільки відбувається порушення кровообігу нирки.

«У тому випадку, якщо у дитини порушений нормальний обмін речовин, дуже часто в сечі збільшується кількість сольових кристалів. Найчастіше зустрічаються фосфати, урати і оксалати. Крім порушення обміну речовин чинником, що провокує підвищений вміст солей в сечі, може стати неправильне збалансування харчування дитини, при якому нирки не встигають розчиняти солі.

Вміст оксалатів у сечі підвищується в тому випадку, якщо в раціоні у великій кількості присутні такі продукти, багаті вітаміном С і щавлевої кислотою. До таких продуктів відносяться шпинат, буряк, селера, петрушка, кислі яблука, смородина, редис, какао, шоколад, сир, бульйони, та ін.).

Підвищений вміст в сечі уратів викликається раціоном харчування малюка, насиченим пуриновими сполуками. До таких продуктів відносяться субпродукти, печінка, бульйони, свинина, жирна риба, сардини, томати, міцний чай, кислі мінеральні води.

Вміст фосфатів  в сечі підвищується в тому випадку, якщо раціон дитини рясніє багатими фосфором продуктами, наприклад сир, риба, ікра, перлова, гречана, вівсяна і пшоняна крупи, горох, квасоля, лужні мінеральні води.

Як правило, в подібних випадках, зміни в сечі у дітей носять тимчасовий характер. При своєчасно проведеній коригуванні раціону харчування дитини, склад сечі дуже швидко нормалізується. Проте ні в якому разі неприпустимо ігнорувати дану проблему, вважаючи її чимось несерйозним. У тому випадку, якщо батьки в терміновому порядку не переглянуть раціон харчування своєї дитини, великий ризик утворення піску і навіть каменів, як у нирках, так і в сечовому міхурі. А сечокам’яна хвороба є досить серйозним і вкрай неприємним захворюванням, що вимагає тривалого і складного лікування», – зазначає лікар.

Симптоми захворювання нирок і сечовивідних шляхів у дітей

Як правило, помітити захворювання нирок у дитини для уважних батьків не складе ніяких труднощів. Всі захворювання мають певний ряд симптомів:

 • Хворобливі відчуття в області попереку. Причому біль може бути як гострою, так і тягнучою.
 • Зміна кольору і запаху сечі, її помутніння і поява крові.
 • Підвищення температури тіла без видимих ​​на те причин.
 • Різкі больові відчуття в момент сечовипускання – дитина може боятися йти на горщик і плакати.
 • Значне почастішання або, навпаки, дуже рідкі сечовипускання.
 • Дитина мочиться маленькими порціями, чого раніше за нею ніколи не помічалося.
 • Поява набряків обличчя, особливо в ранкові години, після пробудження дитини.
 • Поява так званих «мішків» під очима.
 • Відчуття слабкості, швидка стомлюваність дитини.
 • Відчуття сухості в роті, постійне відчуття спраги.

Однак, іноді деякі захворювання нирок протікають у прихованій формі, без стандартних симптомів. Саме тому батьки повинні звертати увагу на абсолютно будь-які зміни в самопочутті дитини.

«Якщо вам здається, що у дитини захворювання нирок – звертайтеся до лікаря негайно, не тягніть. Аналізи покажуть, що саме не в порядку, якого роду інфекція присутня в організмі, яке необхідне лікування», – звертається медик до батьків маленьких кременчужан.

Все по темі: діти  нефролог  нирки  хвороба 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин